Krzeszów - 2
Największym skarbem opactwa jest ikona Matki Bożej Łaskawej, datowana na pierwszą połowę XIII wieku. Jest to najstarszy obraz maryjny na ziemiach polskich. Jego twórca nie jest znany, a powstanie dzieła datuje się na połowę XIII wieku. Od tego czasu znajdował się on w Krzeszowie, jednak nie można precyzyjnie określić czasu, od którego był tam otaczany kultem.
Ikona znajduje się nad tabernakulum głównego ołtarza bazyliki. Namalowana jest na desce o wymiarach 60 x 37 cm i osadzona w srebrnej ramie. Wizerunek Madonny ma pochodzenie bizantyjskie.
Bazylika Mniejsza – kościół Wniebowzięcia NMP – to jedna z najpiękniejszych w Europie świątyń barokowych, ozdobiona niezliczoną ilością fresków o tematyce biblijnej.
W bazylice znajdują się także organy koncertowe Michała Englera. To monumentalne dzieło wrocławskiego organmistrza pochodzi z XVIII wieku i stanowi najlepiej zachowany instrument z tego okresu w tej części Europy.
Zródłem podanych wyżej informacji jest oficjalna strona opactwa: http://www.opactwo.eu/pl/index.php - ja jednak w dalszym ciągu namawiam do odwiedzenia autorskiej strony pana Mariana Gabrowskiego – http://marian.gabrowski.eu/ - z niej można bowiem dowiedzieć się między innymi, dlaczego wielbłądy namalowane na sklepieniu bazyliki mają tak dziwaczny wygląd…