Zakończenie obchodów Roku Marianny Orańskiej w Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Rok 2010, ogłoszony Rokiem Marianny Orańskiej, stał się okazją do podjęcia przez różnego rodzaju dolnośląskie instytucje szeregu działań promujących osobę królewny. Bardzo aktywnie włączyło się w te obchody kłodzkie muzeum organizując sympozjum naukowe Marianna Orańska a ziemia kłodzka, przygotowując wystawę planszową, która prezentowała dokonania Marianny Orańskiej na Ziemi Kłodzkiej, jak również publikując materiały z sympozjum.
Obchody 200. rocznicy urodzin Marianny Orańskiej rozpoczęto w muzeum od organizacji wspomnianego sympozjum, które odbyło się w czerwcu ubiegłego roku. Wzięli w nim udział m.in.: pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej, Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim, Muzeum w Nysie, pracownicy oddziału PTTK w Międzygórzu, jak również Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz inni zainteresowani postacią niderlandzkiej królewny. Trzeba przyznać, że atmosfera panująca podczas spotkania była bardzo sympatyczna, a prowadzący je prof. Krzysztof Mazurski, autor pierwszej polskiej biografii królewny, czynił to w sposób niezwykle profesjonalny. Wystąpienia prelegentów uatrakcyjniały przygotowane przez nich pokazy multimedialne.
Sympozjum towarzyszyła, przygotowana również przez muzeum, wystawa planszowa, pokazująca zarówno przedsięwzięcia gospodarcze, poczynania na rzecz rozwoju turystyki, jak też działalność charytatywną Marianny. Ekspozycję, składającą się z sześciu kolorowych plansz, można było oglądać od czerwca 2010 do połowy lutego 2011 r.
Kolejnym akcentem obchodów było opublikowanie wygłoszonych podczas sympozjum referatów. Publikacja, która ukazała się jesienią 2010 r., obok już istniejących, aczkolwiek dość rozproszonych materiałów, w istotny sposób uzupełnia wątki dotyczące tej niezwykłej postaci. Książkę otwiera artykuł Krzysztofa Mazurskiego na temat osoby i dokonań Marianny Orańskiej, dalej Wojciech Ciężkowski pisze o związkach niderlandzkiej królewny z Lądkiem Zdrój, a Jerzy Organiściak podsumowuje działalność gospodarczą i charytatywną Marianny w rejonie Złotego Stoku. Kolejny artykuł, pióra Krystyny Oniszczuk-Awiżeń, prezentuje genezę huty w Stroniu Śląskim, której budowę finansowo wsparła Marianna Orańska, natomiast wyniki kwerendy przeprowadzonej w archiwach krajowych i zagranicznych, umożliwiające pełniejsze poznanie dokonań Marianny na terenie ziemi kamienieckiej i kłodzkiej, scharakteryzował Bartosz Grygorcewicz. Następny artykuł, autorstwa Adriany Mikołajczyk, dotyczy historii przechowywanych w Muzeum w Nysie portretów Marianny, a także należących do królewny wedut Hagi, natomiast o koncepcji zagospodarowania turystycznego Transgranicznego Szlaku Królewny Marianny Orańskiej, który upamiętniając jej dokonania powinien stać się jedną z ciekawszych ofert turystycznych, informuje artykuł, którego autorką jest Małgorzata Krajnik. Ostatni artykuł, w opracowaniu Janiny Piegzy reprezentującej Oddział PTTK w Międzygórzu, dotyczy powstania i organizacji cyklicznego Międzygórskiego Rajdu Marianny Orańskiej.
Warto również wspomnieć o dwóch wystawach, które gościliśmy w muzeum. Pierwsza z nich zatytułowana Szlakiem Marianny Orańskiej to ekspozycja plenerowa przygotowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Składała się z 11. dwustronnie zadrukowanych plansz i można ją było obejrzeć na dziedzińcu muzeum od 7 do 20 kwietnia ub.r. Drugą wystawę pt. Marianna w fotochromie tworzyły fotografie Tomasza Wolaka, powstałe podczas realizowanego przez TVP Wrocław oraz wspomniany wyżej Ośrodek Kultury i Sztuki dokumentalno-fabularnego filmu pt. Marianna królowa Kotliny. Na wystawie, od 6 stycznia do 13 lutego 2011 r., zaprezentowano w sumie 40 fotografii.
Mamy nadzieję, że wszystkie przygotowane przez naszą placówkę propozycje przyczyniły się do godnego uczczenia tak niezwykłej postaci jaką niewątpliwie była Marianna Orańska, córka Wilhelma I Orańskiego, króla Niderlandów, która część swego życia spędziła na terenie Dolnego Śląska przyczyniając się znacznie do jego rozwoju.