Wystawa szopek z jasełkami w roli głównej
W Ośrodku Kultury w Ołdrzychowicach Kłodzkich w sobotę 22 stycznia odbyła się już po raz szósty wystawa Polsko-Czeskich Szopek Bożonarodzeniowych. Szopki wystawiono w galerii Polsko-Czeskiego Porozumienia. Na tę okoliczność szkolna estrada artystyczna z Wojborza pokazała gościom pełne emocji i dynamizmu jasełka. Na scenie na przemian przeplatało się dobro ze złem, ogień i muzyka. Młodzi artyści odtwarzali role Świętej Rodziny, Trzech Króli, pastuszków i aniołów na bardzo wysokim poziomie.
Na widowni obecni byli przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Tur, inspektor ds. promocji, kultury i turystyki Mariola Huzar, wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, sekretarz Mikroregionu Rychnovsko Vladimir Hulman. Widowisko obejrzeli Radni Gminy Kłodzko w osobach pani Haliny Witos i pana Artura Prottunga. Przyjechała również pani Urszula Panterałka - zastępca wójta Gminy.
Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa tak się zachwycił przedstawieniem, że cała obsada wraz z opiekunami pojedzie - podczas ferii zimowych - do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu, powiat Jawor. Centrum znajduje się w Parku Krajobrazowym “Chełmy”, który obejmuje najcenniejszy z punktu widzenia przyrodniczego fragment Pogórza Kaczawskiego. Przez trzy dni wycieczkowicze będą aktywnie uczestniczyć w programie edukacyjnym, obejmującym zajęcia warsztatowe i terenowe, w cyklu zajęć zwanych autostradą ekologiczną. Na wystawie zaprezentowane zostały szopki wykonane przez dzieci i młodzież ze świetlic wiejskich. Podobnie jak w ubiegłych latach, były też szopki dorosłych mieszkańców, w tym przepiękna ekspozycja wykonana przez młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Krosnowicach. Prezentowane były również szopki z czeskiego Mikroregionu Rychnovsko. Szopki zostały ośpiewane kolędami przez tutejszy zespół Jaskier. Organizator imprezy - Ośrodek Kultury Gminy Kłodzko - poprzez głosowanie wśród gości imprezy, wybrał szopkę naj... Zwyciężyła praca wykonana przez świetlicę w Boguszynie. Nagrodą jest czek finansowy o wartości 500 zł.
Polsko-Czeska Wystawa Szopek Bożonarodzeniowych zamykała realizację mikroprojektu „Společně i razem”, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013. Koordynatorami mikroprojektu byli: Mariola Huzar ze strony polskiej i Vladimir Hulman ze strony czeskiej.