O pomocy na rzecz rodzin
Formy pomocy na rzecz rodzin są bardzo różne. Albo określa je ustawa, albo chęć niesienia wsparcia i... serce. Świadczy je OPS, jako instytucja powołana do takich działań, śwadczą organizacje pozarządowe. Informacje na ten temat usłyszeli radni na lutowej sesji.
OPS działa w oparciu o ustawę o pomocy społecznej oraz o uchwały Rady Miejskiej z roku 2005 i 2008.
W roku 2010 udzielił OPS pomocy w różnych formach 754 rodzinom - 2230 osób. Koszt przeliczonych działań to kwota 3.057.340 zł, z czego 2.245.587zł to środki pozyskane spoza gminy. Część tych form pomocy niezależna jest od sytuacji dochodowej rodzin, część jest nią uwarunkowana. Dzielą się one na pomoc społeczną - praca socjalna, finansowa, rzeczowa, usługi opiekuńcze, rozwiązywanie problemów życiowych, uzależnienia, przemoc domowa, zdarzenia losowe; świadczenia rodzinne i alimentacyjne; profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych, narkomanii i przemocy w rodzinie. W roku 2010 odnotowano 620 wyjazdów służbowych i wyjść, przeprowadzono 251 wywiadów środowiskowych, 195 wywiadów aktualizacyjnych, 48 w. alimentacyjnych. To one, między innymi, były podstawą do udzielenia mieszkańcom gminy różnego rodzaju pomocy. I tak ze świadczeń alimentacyjnych skorzystały 53 rodziny -82 dzieci, wypłacono ich 948 na kwotę 251.599zł. Zasiłki rodzinne wspomogły 296 rodzin- ich łączna wartość to kwota 1.304.291 zł. Zasiłków pielęgnacyjnych było1265; wsparcia w postaci świadczeń pieniężnych na żywność udzielono 128 rodzinom - 403 osoby; usługami opiekuńczymi objęto 8 osób.
Wewnątrz OPS działa Gminne Centrum Profilaktyki Terapii Uzależnień i Interwencji Kryzysowej ARKA, a w niej ma swoją siedzibę Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
W minionym roku jej członkowie przeprowadzili 38 działań interwencyjnych; przyjęto 20 wniosków o podjęcie działań wobec osób nadużywających alkoholu. W 13 rodzinach - 50 osób zgłoszono stosowanie przemocy, założono Niebieskie Karty.
Dodatkową formą pracy OPS jest realizowany od 2009 r. systemowy projekt WRACAMY; w 2010r. uczestniczyło w nim 7 mieszkańców wsi.
Trudno wymieniać wszystkie formy pomocy świadczone przez OPS, na pewno powodują one, że wiele rodzin, osób samotnych łatwiej boryka się z trudnościami życia. Na sesji mówiła o nich dyr. Barbara Roźnakowska.
W znacznie mniejszym zakresie, ale równie istotne i pomocne działania na rzecz rodzin, podejmują organizacje pozarządowe. Proboszcz Piotr Lipski podzielił je na duchowe i inne, wśród których są np. stypendia dla 7 uczniów z dwóch fundacji, zbiórki pieniędzy dla osób niepełnosprawnych, powodzian, na operację; pomoc rzeczowa- świąteczne paczki, zakup węgla, stała pomoc żywnościowa dla 2 rodzin, pomoc w remoncie mieszkania, paczki żywnościowe dla więźniów, dopłata do kolonii dla dzieci, działalność punktu charytatywnego przy Parafii.
Kazimierz Woroniecki w imieniu Bractwa Rycerskiego MBKP mówił o stałych dyżurach członków Bractwa, udzielających porad prawnych i dla osób niepełnosprawnych. Cieszą się one dużym powodzeniem.
Działania na rzecz rodzin prowadzą także: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych - prezes M. Kowara i Szczytniańskie Stowarzyszenie Równych Szans - prezes R. Dudek.
W dyskusji po informacjach radny I. Hoffman podkreślił celowość tych działań, natomiast burmistrz M. Szpanier wspomniał o licznej grupie osób anonimowych, które w różny sposób pomagają innym na co dzień, kierując się zwykłą życzliwością i dobrocią.