Najlepsi znawcy przyrody w SP im. Orła Białego
Czy fasola jest or-ganizmem? Co jedzą ptaki? W jakich frazeologizmach występują pojęcia przyrodnicze? Jakie funkcje spełniają lasy? Które zwierzęta należą do jeleniowatych? Ile rezerwatów znajduje się na terenie Nadleśnictwa Zdroje? - te i inne pytania zawierał arkusz, który otrzymali uczestnicy 4. Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej i Wiedzy o Lesie, który odbył się w SP w Szczytnej. Całość podzielona była na dwie części: cz. ogólnoprzyrodniczą i cz. wiedzy o lesie.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas 5. i 6. szkół podstawowych z Chocieszowa, Dusznik-Zdroju, Lewina Kłodzkiego, Polanicy-Zdroju i ze Szczytnej, czyli szkół współpracujących z Nadleśnictwem ZDROJE. Na pytania mieli odpowiadać godzinę, skończyli po 40 minutach.W czasie, gdy uczestnicy konkursu uzupełniali utracone kalorie, oglądali filmy przyrodnicze i brali udział
w pogadance na temat rezerwatów i parków narodowych, przeprowadzonej przez Dorotę Mokrzycką - reprezentującą Park Narodowy Gór Stołowych, ich opiekunowie z Dominiką Mielnik oraz Rafałem Lampasiakiem - specjalistą służby leśnej z Nadleśnicywa Zdroje na czele- sprawdzali prace ucz-niów.
Wśród najlepszych z części przyrodniczej znaleźli się: K.Mielnik- Szczytna, M.Pustuła- Lewin Kł., K. Krajczyk -Chocieszów - to z kl. 5. Z 6. natomiast najlepsi byli: M. Dmitrowicz - Polanica Zdr., T. Kopacz - Chocieszów, A. Oziębłowska, M. Książkiewicz - Polanica, K. Niewiadomski - Szczytna. Największą wiedzą o lesie wykazali się: Klaudia Krajczyk - kl.5. Chocieszów i Michał Witek - kl.6. Szczytna. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki, zwycięzcy dodatkowo - nagrody książkowe. Na pytanie, czemu ma służyć taki konkurs, jego współorganizatorzy odpowiedzieli: D.Mielnik: Rozwijaniu zainteresowań przyrodniczych, pogłębianiu wiedzy, integracji szkół współpracujących z Nadleśnictwem, zdrowej konkurencji.
Rafał Lampasiak: Chodzi o pogłębienie i rozszerzenie wiedzy o lesie i gospodarce leśnej wśród młodzieży. Pozwoli im to rozumieć znaczenie lasów dla gospodarki lokalnej i w życiu codziennym, uzmysłowi, że przyrodę, lasy należy szanować, żeby mogły służyć także przyszłym pokoleniom. Dodam, że rok 2011 jest Międzynarodowym Rokiem Lasów.