O gminnych instytucjach kultury od nich samych

Autor: 
Danuta Chmielarz

Ocena pracy gminnych instytucji kultury, potrzeby, założenia i efekty działania były tematem spotkania Komisji Spraw Społecznych RM i zapewne będą jednym z punktów porządku dziennego majowej sesji. Z informacji przygotowanych na spotkanie Komisji wynika, co następuje:
Miejski Ośrodek Kultury.
MOK działa od 1989 r. Jego zadaniem jest popularyzacja wśród mieszkańców gminy szeroko rozumianej działalności kulturalnej, a podstawowym celem - pozyskiwanie i przygotowanie społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze: wspieranie, wspomaganie, ożywianie wszystkiego, co się z kulturą wiąże. Czyni to MOK poprzez bogaty wachlarz dużych imprez cyklicznych, koncerty, recitale, występy kameralne. Prowadzone są również w MOK-u zajęcia dla osób o różnych zainteresowaniach - wokalnych, tanecznych, plastycznych, teatralnych, szachowych. Działalność MOK-u widoczna jest nie tylko w mieście, także na wsiach, w których działają świetlice; w Łężycach i Złotnie nowe, oddane do użytku w ubiegłym roku; w Chocieszowie, Niwie i Wolanach- przystosowane do swoich zadań (w Wolanach działa wioska internetowa) starsze obiekty; nie ma świetlic w Słoszowie i Dolinie. W świetlicach zatrudnieni są pracownicy na częściach etatów, o ich właściwe funkcjonowanie troszczą się też sołtysi. Dzięki naszej działalności daje się zauważyć dużą integrację i zaangażowanie społeczne mieszkańców, którzy chętnie biorą zarówno aktywny, jak i bierny udział we wszelkich przedsięwzięciach - można przeczytać w informacji.
Pracę zatrudnionych w MOK widać przede wszystkim w czasie dużych imprez, wymagających dyspozycyjności
i odporności na stres.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szczytna.
Od września mieści się w nowej siedzibie - w budynku SP. Oprócz księgozbioru - 33.566 wol. posiada komputery, rzutnik, odtwarzacz DVD, kserokopiarkę, materiały multimedialne, Dokumenty Życia Społecznego (kroniki, zdjęcia, wycinki prasowe). Wśród zarejestrowanych 806 czytelników najwięcej jest tych do 15 roku życia - 220. Wszyscy czytelnicy wypożyczyli na miejscu 1026 książek i 557 czasopism, na zewnątrz - 13.952 książki, 719 czasopism i 109 multimediów. Dużą popularnością wśród osób starszych i niedowidzących cieszą się książki mówione na Cd. W bibliotece organizowane są wystawy, konkursy, spotkania autorskie; przygotowywane są przedstawienia. Dla dzieci realizowano program AKADEMIA MALUCHA; SPOTKANIA BAJKOWE BAW SIĘ I CZYTAJ-NIE WIESZ-ZAPYTAJ, młodzież mogła realizować się w Młodzieżowym Klubie Filmowym. Swoje miejsce mają w bibliotece SENIORZY. Silną stroną tej instytucji są IMPREZY CYKLICZNE, niedawno przygotowano do druku książki sfinansowane z programu Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bibliotekarze ze Szczytnej biorą udział w kursach, konferencjach, sesjach bibliotekarskich poza powiatem, wciąż doskonalą swoje umiejętności.
Tyle - bez szczegółów - z informacji. Brak w nich jeszcze jednej, tej, że to personel biblioteki przyciąga jej czytelników, fanów, uaktywnia seniorów, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom.

Wydania: