Majówka z Patronem św. Jerzym
Siódme obchody Dnia Patrona Lądka-Zdroju Świętego Jerzego rozpoczęły się 29 kwietnia 2011 r. wernisażem wystawy archiwalnych zdjęć Georga Marxa pt. “Lądek-Zdrój jakiego nie znacie”. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej, które na ten cel udostępniło swoje zbiory. Georg Marx zasłynął jako autor wspaniałych ujęć Ziemi Kłodzkiej ilustrujących przedwojenne wydawnictwa dotyczące regionu i producent widokówek. Jego pocztówki oddawały piękno kłodzkiego krajobrazu i opatrzone tekstem: „Odwiedź piękne Hrabstwo Kłodzkie, jego góry, uzdrowiska i letniska” przyczyniały się do rozwoju ruchu turystycznego. Wystawę otworzyli: dyrektor CKiR Małgorzata Bednarek oraz dyrektor Muzeum Filumenistycznego Tomasz Nowicki. Wystawa będzie czynna do 30 maja br.
Główne obchody Święta Patrona Miasta rozpoczęły się Jarmarkiem Świętojerskim w sobotnie przedpołudnie. Od godziny 10 prezentowali się twórcy ludowi z Lądka-Zdroju, Kamieńca Ząbkowickiego i Krakowa, gospodynie wiejskie i miejskie a także producenci ekologicznej żywności: miodów, serów, wędlin. Na stoiskach nie zabrakło domowych wypieków i rozpływajacych się w ustach pierożków, naleśników i serowych oponek.
Program artystyczny zainicjował występ utalentowanych młodych muzyków z Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju: Klaudii Cichoń i Piotra Szczepanka. Po ich występie na scenie pojawiła się Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Stronia Śląskiego Beat Brass pod batutą Łukasza Przepióry. O godz. 13.00 Komitet Organizacyjny Obchodów Dnia Patrona Miasta zaprosił na Mszę Świętą sprawowaną w intencji mieszkańców i Gości Lądka-Zdroju. Po zakończeniu Mszy Świętej w paradnym orszaku Św. Jerzego na lądecki Rynek wkroczyli giermkowie Jerzego – uczniowie klas III a i III b wraz z paniami: Lilianą Januszkiewicz i Ewą Opiłą, Drużyna Wojów Piastowskich “Jantar” oraz rajcowie miejscy i przedstawiciele władz powiatowych. Już na scenie, burmistrz Lądka-Zdroju Kazimierz Szkudlarek w obecności wszystkich znamienitych gości i mieszkańców miasta przekazał Świętemu Jerzemu klucze do “bram” Lądka-Zdroju. Po raz pierwszy w historii obchodów Dnia Patrona Lądka-Zdroju z inicjatywy pana Janusza Sosny przewodniczącego Rady Miejskiej na scenie plenerowej odbyła się uroczysta część sesji. Wzięło w niej udziału dwunastu, przebranych w historyczne stroje radnych Miasta i Gminy Lądek-Zdrój, podejmując jednogłośnie uchwałę o przyznaniu medali św. Jerzego pani Helenie Malinowskiej, panu Harriemu Scholtensowi i panu Mieczysławowi Krywieńko.
Po zakończonej ceremoni wręczania odznaczeń artystyczny hołd Świętemu Jerzemu złożyli: młodzi czescy instrumentaliści z Klasterca n. Orlici, Lądeckie Wiolinki pod kierunkiem pani Doroty Wieczorek, Zespół Tańca Brzucha “Damascus” prowadzony przez Alicję Kwaśną, grupa artystyczna Polskiego Oddziału Związku Emerytów i Rencistów w Lądku-Zdroju pod kierunkiem pani Krystyny Kopytko, uczniowie Gimnazjum Lądeckiego: Basia Chrapa, Zespół Tańca Dawnego z Konradowa, Szkolny Zespół “Mades Campe” w składzie: Paweł Żelezik, Maciej Mossakowski, Sylwester Kwiatkowski, Dawid Chmiel, Zespół Skrzynczanki.
Po prezentacjach lokalnych grup artystycznych na scenie wystąpiła Grupa Disco Polo Jorgus, coverowy zespół Modern Talching a na zakończenie do tańca pod gwiazdami zagrał Zespół “Bratki”.
Na imprezę zapraszało przez cały tydzień Radio Wrocław a od godzin przedpołudniowych w sobotę 30 kwietnia redaktor Małgorzata Majeran-Kokott relacjonowała przebieg wydarzeń na lądeckim rynku. Przeprowadzono też kilka rozmów na antenie radiowej promujących nasze atrakcje turystyczne i wydarzenia kulturalne. Rozmówcami byli: Stanisław Skrobotun - Festiwal Sygnalistów, Ania Franczukowska - Galeria Muzealna im. Michała Klahra, Małgorzata Bednarek - szlaki turystyczne i trasy kuracyjne, Małgorzata Stuła - Międzynarodowy Festiwal Tańca, Rafał Szatan - Arboretum.
Kolejne dni upłynęły w atmosferze wspomnień o Janie Pawle II. 1 maja po Mszy Św. w Sanktuarium Uzdrowienia Chorych z okazji beatyfikacji nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej Patrona Parku Zdrojowego Jana Pawła II. O godzinie 15 przy kościele św. Andrzeja w Trzebieszowicach poświęcono pomnik Jana Pawła II a 3 maja w kościele parafialnym obejrzeliśmy dramat Karola Wojtyły pt. “Hiob” w wykonaniu artystów z Krakowa.
Początek maja to także polsko-czeskie otwarcie letniego sezonu turystycznego na granicznej Górze Borówkowej. Odbyły się występy zespołów Stara Trava i Młodzieżowego Zespołu Dętego Bigg Bras ze Stronia Śląskiego, można było zaopatrzeć się w wydawnictwa turystyczne, skosztować czeskiego piwa i opiekanego prosiaka. Majówka to też otwarcie Jaskini Radochowskiej i lądeckiego Arboretum, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem turystów.
Podczas lądeckiej majówki rozegrany został także Turniej Brydża organizowany przez Lądecką Sekcję Brydża w Kawiarni Kaprys i zawody wędkarskie na Stawach PZW ul. Mickiewicza oraz obchody 20-lecia Społecznej Straży Rybackiej w Lądku-Zdroju.
Niestety w związku z nagłą zmianą aury 3 maja odwołano występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, które przygotowały niezwykle atrakcyjny program plenerowy.
Organizatorami przedsięwzięcia byli: Burmistrz Lądka-Zdroju, Komitet Organizacyjny pod kierunkiem Przewodniczącego Rady Miejskiej, Centrum Kultury i Rekreacji, Straż Rybacka PZW w Lądku-Zdroju, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa w Trzebieszowicach, Gimnazjum Publiczne, Liceum Ogólnokształcące, Lądecka Sekcja Brydża, Parafia Lądek-Zdrój, Parafia Trzebieszowice, ZBK Lądek-Zdrój.