2011-20
Echa z VII sesji RM w Kłodzku (c.d.)
Wśród trzech głównych tematów przedstawiono 1.sprawozdanie o stanie bezrobocia, w Kłodzku, 2. stan sanitarny miasta, 3. kłodzka architektura przed i powojenna.... jaki dyrygent taka orkierstra... (z wypowiedzi wiceprzewodniczacego G. Muskały)
Radni pytali: Zdz. Duda: jak wyglada sytuacja na rynku pracy, jaki jest procent bezrobocia, Z. Żerkowski - czy spora ilość wykonywanych inwestycji wpływa na zmniejszenie bezrobocia, P. Brzostowicz jakie kierunki mają zapotrzebowanie na naszym rynku pracy.
Dyrektor PUP przedstawił problem bezrobocia, twierdząc, że czeka nas trudny rok. Na koniec 2010 r....
Zaniepokojeni spółdzielcy pytają
W marcu tego roku, Rada Nadzorcza odwołała prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Kłodzku - pana Bogdana Berczyńskiego. Do tej pory nie wiemy dlaczego, czym kierowali się niektórzy członkowie Rady Nadzorczej, głosując za odwołaniem?
Zrobili to, mimo dwukrotnych pisemnych próśb setek mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej, o wstrzymanie się z taką decyzją (np.: do Walnego Zgromadzenia, które ma być w czerwcu).
Nikt nie jest nieomylny, ani bez wad, ale chyba wszyscy wiedzą w jak złej sytuacji była Spółdzielnia (kiedy Prezes obejmował tę funkcję) z milionowymi długami, na skraju upadłości.
Obecnie...
Notowania Plebiscytu na naj... - 16.05.2011
* Najpopularniejsi w kat. wójt/burmistrz/starosta: Marek Szpanier - burmistrz Szczytnej - 841 pkt, Sławomir Karwowski - wójt gminy Nowa Ruda - 802 pkt, Maciej Awiżeń - starosta kłodzki - 780 pkt, Renata Surma - burmistrz Bystrzycy Kł. - 439 pkt, Czesław Kręcichwost - burmistrz Kudowy Zdrój - 320 pkt, Tomasz Korczak - burmistrz Międzylesia - 214 pkt, Bogusław Szpytma - burmistrz m. Kłodzko - 124 pkt, Jerzy Terlecki - burmistrz Polanicy Zdroju - 53 pkt, Kazimierz Szkudlarek - burmistrz Lądka Zdroju - 24 pkt, Jan Bednarczyk - burmistrz Radkowa - 23 pkt, Andrzej Rymarczyk - burmistrz Dusznik...
Przewodnik dla jedzących - Bar Restauracyjny TEVERE
Wnętrze++ Wnętrze dość mroczne, surowe, bez wymyślnych dekoracji. Stoliki i siedziska - krzesła i ławki dość wysłużone. Ciasno i przytulnie. Kolor czarny w przewadze. Oświetlenie dyskretne, dające możliwość skrycia się w półmroku. Bar na parterze ze stołem do zarabiania ciasta na pizze. Dwa duże piece do wypiekania i malutki barek z maszyną do kawy. Na piętrze barek alkoholowy i kilka stolików do posiedzenia przy piwie i muzyce.
Obsługa+++
To od lat pracujące miłe, młode panie. Znają klientów i swój fach. Mają oko na wszystko co na sali i w letnim ogródku. Pracują sprawnie, podają zamówione...
Gnom strzeże złota!
W czeluściach dawnej kopalni złota w Złotym Stoku znajduje się ogromny skarb - 1066 złotych sztabek (16 ton!), które pozyskano przez ok. 1000 lat pracy kopalni. Ponadto są tu złote puchary, patery oraz różne ozdoby. Wprawdzie skarbiec zabezpieczony jest kratami i alarmem, to wciąż znajdują się śmiałkowie skłonni uszczknąć coś
z tego bogactwa. Nie przeraża ich nawet straszny Gnom, który też pilnuje złota. Przyłapany na kradzieży delikwent prowadzony jest do chodnika śmierci, gdzie jego ręce wkładane są w wykute dziury i zalewane betonem. Wielu już tak skończyło... I nie ma się co łudzić - z...
NIK o przyczynach wypadków drogowych w pow. kłodzkim
NIK Delegatura we Wrocławiu, w ramach kontroli pn. „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego w Polsce” koordynowanej przez Departament Komunikacji i Systemów Transportowych NIK, skontrolowała 3 jednostki na Dolnym Śląsku:
1. Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego we Wrocławiu; 2. Woj. Ośrodek Ruchu Drogowego we Wrocławiu; 3. Starostwo Pow. w Kłodzku.
Efekty kontroli: AD.3 W Starostwie Powiatowym Kłodzku brakowało kompletu projektów organizacji ruchu na zarządzanych drogach. Starostwo nie miało projektów organizacji ruchu na drogach, na których organizacja ruchu ustalona została przed 2003 i...
Nowa drużyna OSP w Szczytnej
W dzień św. Floriana w OSP w Szczytnej oficjalnie powołano do działania drużynę żeńską. W jej skład wchodzi 12 dziewcząt i kobiet, które złożyły przyrzeczenie strażackie i od tego momentu są pełnowartościowymi członkiniami OSP, a po odbyciu wymaganych szkoleń będą brały udział w akcjach ratowniczych. Nic nie stało na przeszkodzie, by jedna z nowych strażaczek już teraz została członkinią Zarządu OSP. A z okazji Dnia Strażaka odbyła się w miejscowym kościele msza celebrowana przez proboszcza Piotra Lipskiego, poprzedzona wymarszem strażaków z remizy. Prezes OSP Bogusław Palko wręczył młodym...
Wielkanocne wspomnienia...
Już drugi raz (poprzednio w 2009 roku) miałam okazję odwiedzić Jarmark Wielkanocny w Bardzie. Organizowany jest tradycyjnie już od pięciu lat w Niedzielę Palmową.
Także i w tym roku atrakcji nie brakowało – konkurs na największą palmę, żur Burmistrza, występy zespołów folklorystycznych, pyszne potrawy i wiele stoisk z ozdobami wielkanocnymi. Każdy z przybyłych do Barda gości na pewno znalazł coś dla siebie. Najbardziej podobały mi się duże jajka ozdobione haftem krzyżykowym i rozkoszne małe owieczki.
My wróciliśmy do domu posileni pysznym żurkiem, z pięknymi pisankami i wspaniałym ciastem. A...
Człowieczy los (cz.VI)
Od wyjazdu w 1941 roku przez 18. lat Mama bardzo rzadko kontaktowała się ze swoją rodziną. Na początku obwiała się, że władze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) zmuszą ją do powrotu, później „zimna wojna” i utrudniona nawet korespondencja. Dopiero w 1959 roku wybraliśmy się razem z Mamą w podróż do kraju jej dzieciństwa.
Długo trwała ta podróż z różnymi przerwami na dworcach we Lwowie i Kijowie. Rodzina do końca nie wiedziała kiedy dokładnie przyjedziemy. Do Szpoły, która leży na trasie Lwów - Symferopol przyjeżdżało kilka pociągów na dobę.
Dla rodziny, znajomych i dalszych...
Państwo wg Hoppe'a
Na szczęście nawet współcześnie pojawiają się umysły nieprzeciętne, jak np. przedstawiciel tzw. Szkoły Austriackiej prof. Hans-Hermann Hoppe. Urodził się w Niemczech, gdzie się habilitował z socjologii i ekonomii. Wpływ na niego wywarli tacy myśliciele jak Milton Friedman, Fryderyk von Hayek, Ludwik von Mises. W 1986 roku wyjechał do USA, aby studiować pod kierunkiem Murray’a Rothbarda, z którym współpracował. Po jego śmierci objął po nim profesurę na Uniwersytecie Nevady w Las Vegas.
Hoppe udowadnia, że monarchia jest lepsza od demokracji. Nie to, żeby monarchia była czymś wspaniałym, co to...
Transfer. Sport
Media żyją „transferem” jakiego dokonał niejaki Bartosz A. przechodząc z partii lewicowej, do rządzącej. Doprawdy, czym jest tak się ekscytować? Rozumiem jeszcze, gdyby sam Jarosław K. postanowił zasilić szeregi Platformy. O! To byłoby coś. Ale tu? Szeregowy członek lewicy, zmienia opcję i to się nazywa news? Tak, dla mediów to jest sensacja, bo jak to możliwe, że członek lewicy przechodzi do prawicy? Czy można tak błyskawicznie zmienić polityczne przekonania? Rzeczywiście pan poseł, zrobił to w iście sprinterskim tempie. Ale, czy naprawdę tak nie po drodze jest lewicy i Platformie? Zarówno...
Biuro Poselskie Jakuba Szulca informuje
Informacja bieżąca 18.04 – 15.05.2011 r. - Spotkania i wydarzenia
18.04.2011r., Warszawa, Ministerstwo Zdrowia. Wiceminister Zdrowia Jakub Szulc wziął udział w spotkaniu z Minister Zdrowia Ewą Kopacz oraz John Dalli – Komisarzem Unii Europejskiej m.in. Zdrowia i Polityki Konsumenckiej. Uczestnicy spotkania omawiali m.in. kwestie związane ze zbliżającym się terminem objęcia przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej. Istotnym tematem rozmów były doświadczenia, związane z pandemią grypy A(H1N1). Rozmawiano również o planowanej na rok 2012 rewizji dyrektywy w sprawie badań klinicznych....
Blisko 20 mln na infrastrukturę wodną w Nowej Rudziej
5 maja br. na zaproszenie poseł Moniki Wielichowskiej i burmistrza Tomasza Kilińskiego przybył Witold Sumisławski - dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Wizyta o charakterze roboczym posłużyła wizytacji prac inwestycyjnych na rzece Włodzicy oraz wdłuż potoku Dzik. Przypomnijmy, iż dzięki wielomiesięcznym staraniom Parlamentarzystki, Władz miasta Nowej Rudy oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu projekt regulacji rzeki Włodzicy został umieszczony w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Regionalnego Programu Operacyjnego Woj....
Rozmawiam z prezesem Zarządu, dyrektorem naczelnym ZUK S.A. Jerzym Szymańczykiem cz. 2
- Co może zmienić prywatyzacja Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich? Czy nowy właściciel będzie przeprowadzał jakieś inwestycje? Jaka jest strategia rozwoju firmy? Na co Zespół Uzdrowisk Kłodzkich chce postawić?
Która część działalności firmy jest obecnie najbardziej rentowna? Jaką część przychodów stanowi kontrakt z NFZ? Czy udział kontraktu z NFZ w przychodach ZUK się zmniejsza, a jeśli tak, to w jakim tempie?
Jaka jest rentowność usług kontraktowanych przez NFZ? Jaka część przychodów firmy pochodzi ze sprzedaży wód mineralnych?
Czy produkcja wód mineralnych jest bardziej zyskowna od sanatoryjnych...
Przegląd teatralny najmłodszych
Kłodzka Akademia Przedszkolaka była organizatorem II Przeglądu Teatralnego, podczas którego przedszkolaki nie tylko próbowały swych sił na scenie, ale również uczyły się, jak dbać o Ziemię. Były wiersze, piosenki, tańce i inscenizacja teatralna. Mali aktorzy z Akademii Przedszkolaka w Kłodzku oraz Bystrzaki z zaprzyjaźnionego przedszkola w Bystrzycy Kłodzkiej razem śpiewali hymn ekologiczny „My jesteśmy ekoludki”.
Złożyli też uroczystą przysięgę Małych Ekologów. Nagrodami za występy były nie tylko dyplomy. Dzieci otrzymały również sadzonki drzewek i zabawki do piasku.
Dyrekcja Akademii...
Niezwykli goście
W Zespole Szkół w Międzylesiu w kwietniu gościliśmy p. Hannę i Antoniego Gucwińskich. Państwo Gucwińscy przez ponad 40 lat prowadzili ZOO we Wrocławiu, przez 32 lata program telewizyjny „Z kamerą wśród zwierząt” i wiele innych programów o zwierzętach. Ci niezwykli ludzie to pasjonaci i znawcy zwierząt, którzy działają na rzecz edukacji przyrodniczej i ekologicznej. W czasie spotkania z uczniami w sposób niezwykle ciekawy opowiadali o życiu i zwyczajach niektórych zwierząt. Najwięcej emocji i zainteresowania wzbudził żywy wąż przywieziony przez p. Gucwińskich, jak i skóra anakondy, czaszka...
Hiszpanie w ZSA w Bożkowie
ZSA w Bożkowie współorganizuje wymianę doświadczeń zawodowych dla uczniów z Hiszpanii.
Dnia 2 maja br. do Nowej Rudy i Bożkowa przyjechała grupka młodych Hiszpanów w ramach projektu Leonardo da Vinci i współpracy z Dolnośląskim Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Andaluzyjczycy spędzą w naszym mieście dwa miesiące, podczas których będą, oprócz zwiedzania okolicy, odbywać praktyki zawodowe, pod opieką dydaktyczną nauczycieli z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie, w firmie ZPAS-NET oraz cukierni „Ciacha od Gacha”. Obecnie poznają tajniki j. polskiego oraz elementy naszej kultury na...
XVIII Uliczny Bieg Kościuszkowski
W piątek 15 kwietnia br. odbył się XVIII Uliczny Bieg Kościuszkowski o Puchar Przechodni Dyrektora Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku. Jak zawsze organizatorem tego biegu był Miejski Zespół Szkół w Kłodzku oraz UKS „ZNICZ”, a trasa wytyczona została po ulicach przyległych do MZS. Uczestnikami tegorocznego biegu byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Kotliny Kłodzkiej. Rywalizowali oni ze sobą w odpowiednich kategoriach wiekowych, od których uzależniona była długość trasy (1800, 1300, 1000, 800 i 400 metrów). Pogoda na szczęście dopisała, chociaż dni poprzedzające bieg nie...
Noc w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej
14 maja mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej i przybyli tego dnia, a właściwie nocy, goście mogli uczestniczyć w wydarzeniu "Noc muzeum".
Z tej okazji Muzeum Filumenistyczne udostępniało bezpłatnie swoje stałe wystawy oraz najnowszą pt. "Współczesne malarstwo polskie" ze zbiorów Muzeum w Wałbrzychu". Dużą frajdą dla dzieci były rozrucone luzem zapałki i pudełka, z których można było robić różne układanki. Dobrym pomysłem była też Filoteria czyli bezpłatna loteria fantowa. Największym i najefektowniejszym wydarzeniem zaś był pokaz Teatru Ulicznego TUB - Firesshow na Małym Rynku.
Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko w programie rozwoju bibliotek
Do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek w Polsce zgłosiły się 604 biblioteki gminne. 151 z nich aplikowało jako Biblioteki Wiodące, a 453 jako Biblioteki Partnerskie. Na liście finalistów znalazło się 512 gminnych bibliotek publicznych, w tym jako wiodąca Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z trzecią ilością punktową w kraju. Jej bibliotekami partnerskimi są instytucje z Gmin Nowa Ruda, Radków i Lewin Kłodzki. Program Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach. Dzięki...
Nocą w Muzeum jest najciekawiej...
Muzea zwykle odwiedzamy w ciągu dnia, gdy na zewnątrz jest jeszcze jasno. Przechadzając się po muzealnych salach na pewno niejeden z nas zastanawiał się jak ciekawie i intrygująco mogłoby być tu nocą. Okazuje się, że można to sprawdzić już 21 maja, kiedy to Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju zostanie otwarte wieczorem o 19.00 i będzie czynne do godziny 23.00!
Intrygującym i zarazem głównym elementem nocnego zwiedzania będzie historia pewnego tajemniczego obrazu… Przypadkowo odnaleziony na strychu zabytkowej papierni obraz poddano konserwacji, podczas której odkryto sygnaturę...
Coś tu SzTUKA - Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza
Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku - 21.05.2011, godz. 19.00-24.00 Noc w Muzeum COŚ TU SzTUKA
Podczas tegorocznej Nocy w Muzeum planujemy przybliżyć zwiedzającym świat zmysłów za pomocą instalacji, sztuk audiowizualnych oraz działań performance. Swoje prace zaprezentują artyści: prof. Stefan Wojnecki, prof. Jerzy Olek, Zbigniew Muziewicz, Marcin Sztukiewicz, Marek Zygmunt, Marcin Fajfruk, Leszek Krutulski, Krystyna Kolonko i Kajetan Dyrda.
23.05. godz.19.00 Koncert DUMY STAROPOLSKIE – pieśni sarmackie w wykonaniu Jacka Kowalskiego, Henryka Kasperczaka, Roberta Rekiela.
Koncert odbędzie się w...
Bystrzyckie święto kameralistyki
W dniach 15-16 kwietnia 2011 r. odbył się jubileuszowy Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych. Już po raz dwudziesty szkoła gościła młodych instrumentalistów uprawiających muzykę kameralną. W szranki stanęło aż 38 zespołów reprezentujących szkoły muzyczne I stopnia z całej Polski. Ich występy oceniało jury w składzie: prof. Anna Prabucka-Firlej, prof. Krzysztof Sperski (przewodniczący), dr Paweł Kukliński. Zgodnie z regulaminem konkursu wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku oceniali m. in. poprawność wykonania tekstu muzycznego, intonację, jakość dźwięku, a przede wszystkim interpretację...
Majówka z Patronem św. Jerzym
Siódme obchody Dnia Patrona Lądka-Zdroju Świętego Jerzego rozpoczęły się 29 kwietnia 2011 r. wernisażem wystawy archiwalnych zdjęć Georga Marxa pt. “Lądek-Zdrój jakiego nie znacie”. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej, które na ten cel udostępniło swoje zbiory. Georg Marx zasłynął jako autor wspaniałych ujęć Ziemi Kłodzkiej ilustrujących przedwojenne wydawnictwa dotyczące regionu i producent widokówek. Jego pocztówki oddawały piękno kłodzkiego krajobrazu i opatrzone tekstem: „Odwiedź piękne Hrabstwo Kłodzkie, jego góry, uzdrowiska i letniska”...
Biblioteka zawsze po drodze, nie omijam, wchodzę
Pod takim hasłem obchodzony był Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, a w Szczytnej zaczął się od drugiej już wystawy z cyklu POTRAFIMY. Swoje prace prezentowali na niej mieszkańcy Szczytnej i gminy, ale byli także artyści z miast ościennych.
I tak JANINA BUCHALIK zaprezentowała swoje kompozycje kwiatowe i korzenie; LUDMIŁA I SŁAWOMIR GOŁEMBIEWSCY z pracowni plastycznej w Polanicy-Zdroju przedstawili rysunki i jesienne kompozycje; ANNA STEFANISZYN pokazała grafiki, kartki i ozdoby okolicznościowe; JOLANTA SZMELCER - dekoracyjne kompozycje kwiatowe; HALINA KONYSZ ze Złotna- obrazy krzyżykowe, hafty...