Otwarcie wystawy "Zima: nadmiar bieli"
13 maja otworzyliśmy wystawę fotograficzną Olega Ugriumowa w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Bystrzyca Kł. Na wystawie prezentowane są zdjęcia powstałe ostatniej zimy w Jareńsku i Syktywkarze. Autor jest dziennikarzem lokalnej prasy w Jareńsku, obw. archangielski. W zeszłym roku, w wydanych
w Bystrzycy „Wspomnieniach sybiraków cz.II”, ukazał się rozdział dotyczący historii zsyłek w rejonie lenskim, którego Oleg Ugriumow jest współautorem.
Autor nie mógł niestety uczestniczyć w otwarciu, ale zorganizowaliśmy z nim wideokonferencję.
Otwarcie wystawy uświetniła recytacja fragmentu (w oryginale) „Eugeniusza Oniegina” w wykonaniu Dominiki Góźdź z LO w Bystrzycy Kł. Wystąpienie Dominiki, jej znajomość rosyjskiego wywołała zachwyt naszego przyjaciela z Rosji: „Miałem takie wrażenie, jakbym znalazł się w dobrym rosyjskim teatrze, na scenie którego wystawiają „Eugeniusza Oniegina”. Trzeba podkreślić, że uczennica przygotowała się samodzielnie.
Uczniowie uczący się języka rosyjskiego w gimnazjum i liceum w Bystrzycy – Dawid Machniowski, Mateusz Petrus, Patrycja Gościańska, Paulina Kajdanowicz – też spróbowali swoich sił zadając autorowi kilka pytań w języku rosyjskim. Gości interesowało najbardziej codzienne życie w surowym klimacie, zima, tajga, zorze polarne, przyroda. Autor wypytywał nas o Bystrzycę i okolice, życie ludzi, pracę. Wideokonferencja trwała prawie dwie godziny. Poniżej kilka pytań i odpowiedzi:
- Czy w Jareńsku widać zorzę polarną? - Tej zimy nie zorzy nie było, widoczna była dwa lata temu. Nie zawsze ją widać, ze względu na chmury, jednak kiedy się pojawi – jest to niezapomniane zjawisko.
- Jakiej narodowości są mieszkańcy Jareńska? - Oprócz Rosjan mieszka tu wielu Ukraińców, Białorusinów, Azerów, są też Polacy – słowem przedstawiciele wszystkich narodowości. Szczególnie dużo jest Niemców – jak większość mieszkańców są to potomkowie osadników specjalnych.
- Jak toczy się życie przy dużym mrozie? - Normalnie, trzeba się cieplej ubrać! Jeśli mrozy są silne, to odwoływane są zajęcia w szkołach. Klasy 1-4 mają wolne poniżej -25°C, dzieci starsze pon. -30°C. W tym roku dzieci miały wolne około dwóch tygodni, ale nie przedłuża się roku szkolnego. Zajęcia odrabia się w soboty i na dodatkowych lekcjach. Średnio w roku takie przerwy liczą około tygodnia.
- A samochody, transport, paliwo?
- Mamy zimowe paliwo, wszystko funkcjonuje w miarę normalnie. W domach, gdzie jest centralne ogrzewanie zdarza się, że gdzieś rura zamarznie.
- A jak jest z dostępem do internetu? - Nie ma z tym problemu. Bywają problemy z przeciążeniem sieci. Teraz w każdym urzędzie pocztowym ustawiane są komputery, za opłatą można tam korzystać z internetu.