Cyklobus po górach

Autor: 
Marek Gałowski
2 - 17.VI .jpg

Sezon rowerowy w górach rozpoczęty! Pod koniec maja zaczęły kursować cyklobusy, które mogą być pomocne
w przemieszczaniu się. Są to zwykłe autobusy ciągnące za sobą przyczepkę do przewozu rowerów. Niestety, tu należy zaznaczyć, że chodzi o cyklobusy i góry po czeskiej stronie granicy. Aczkolwiek są też kursy odbywające się też po naszej stronie granicy. Z przejazdów mogą korzystać wszyscy, nie tylko posiadacze dwóch kółek.
* Autobusy kursujące na obszarze Gór Orlickich uruchamia firma Orlobus z Novégo Města nad Metují. W bieżącym roku cyklobusy będą kursowały od 28 maja do środy 28 września, podobnie jak w minionych latach - w każdą sobotę, niedzielę oraz święta państwowe (czeskie). Cennik biletów znajduje się w każdym autobusie; za przewóz roweru opłata jest stała - 20 koron albo 3 złote. Autobus, którym możemy przemieszczać się po naszej stronie granicy, kursuje na trasie: Nové Město nad Metují - Náchod - Kudowa-Zdrój - Lewin Kł. - Zieleniec - Lasówka - Mostowice - Orlické Záhoří - Šerlich. Należy dodać, że dla większości z uruchomionych linii, docelowym miejscem jest schronisko Masarykova chata na Šerlichu. Aktualne rozkłady jazdy dostępne są na stronie internetowej: www.orlobus.cz.
* Cyklobusy kursujące na obszarze Gór Stołowych uruchamia firma CDS Náchod. W bieżącym roku autobusy kursują od 14 maja do 25 września, w każdą sobotę, niedzielę i święta. Jedna z linii prowadzi na stronę polską: Náchod - Kudowa - Błędne Skały - Karłów (dwa kursy). Pozostałe linie są równie „atrakcyjne”: Broumov - Police n. Metují, Broumov - Janovičky u Broumova, Náchod - Odolov v Jestřebích horách. Od 1 lipca do 31 sierpnia będzie dodatkowo kursował cyklobus na trasie Hradec Králové - Náchod - Adršpach - Pomezní boudy (codziennie).
* Od 1 lipca cyklobusy będą kursowały także w Jesenikach (Veolia Transport Morava). Wprawdzie nie wjadą do Polski, ale mogą być przydatne podczas zwiedzania Masywu Śnieżnika od czeskiej strony. Trasy kursowania autobusów: Olomouc - Šternberk - Huzová - Rýmařov - Malá Morávka - Hvězda – Ovčárna (1.7-31.8.2011, weekendy i święta państw.); Krnov – Bruntál – Karlov – Malá Morávka – Hvězda – Ovčárna (1.7-31.8.2011, codziennie); Šumperk – Klepáčov – Skřítek – Rýmařov – Malá Morávka – Hvězda – Ovčárna (1.7-31.8.2011, weekendy i święta państw.). Są to regularne linie autobusowe przeznaczone dla wszystkich pasażerów. Koszt przewozu roweru - 15 koron. I ciekawostka - przejazd jednego dziecka do 6 lat w towarzystwie osoby dorosłej odbywa się za darmo...

Wydania: