Kształcenie zawodowe dostosowane do potrzeb rynku pracy
Podczas 82 posiedzenia senatorowie obradowali nad zmianami w ustawie o systemie oświaty, dotyczącymi kształcenia zawodowego. Potrzebę zmian wymusił rynek. Pracodawcy, mimo istniejącego bezrobocia, mają trudności ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Nowe zasady kształcenia zawodowego zmienią tę sytuację. Przede wszystkim uczniowie klas pierwszych techników i zasadniczych szkół zawodowych będą realizować taką samą podstawę programową, będącą kontynuacją treści nauczanych w gimnazjum, jak uczniowie liceów ogólnokształcących. Dzięki takiemu rozwiązaniu absolwenci zasadniczych szkół zawodowych otrzymają możliwość kontynuowania nauki w liceach ogólnokształcących dla dorosłych od klasy drugiej.
Zdobycie wiedzy ogólnej na odpowiednim poziomie gwarantuje też młodzieży możliwość szybkiego przekwalifikowania się zgodnie z potrzebami zmieniającego się dynamicznie rynku pracy. Szkoły zawodowe odejdą od kształcenia w zakresie konkretnych zawodów na rzecz zdobywania konkretnych kwalifikacji, czy umiejętności do wykonywania określonych prac. Egzaminy potwierdzające kwalifikacje będą się odbywały sukcesywnie, w trakcie trzyletniej nauki, a nie po jej zakończeniu, jak jest obecnie. Szkoły zawodowe będą mogły się również łączyć w centra kształcenia ustawicznego, aby mogły jak najlepiej wykorzystać istniejącą bazę dydaktyczną. Przestaną natomiast istnieć licea i technika uzupełniające oraz licea profilowane poprzez stopniowe ich wygaszanie. Zmiany wejdą w życie 1 września 2012.
Wprowadzenie tych przepisów przyczyni się do podniesienia poziomu nauczania w szkołach zawodowych, lepszego wykorzystania bazy dydaktycznej oraz dostosowania kwalifikacji młodzieży do potrzeb europejskiego i lokalnego rynku pracy.