Dożynki w Suszynie 2011

Autor: 
J. E. Charłamów
suszyna6.jpg

Dożynkowy wrzesień w pełni, a w sobotę 10 dnia miesiąca kolejną miejscowością, która na swoich terenach gościła wszystkich chętnych dobrej, tradycyjnej zabawy była Suszyna. Oprócz entuzjastów dożynkowych atrakcji, na uroczystość zjechali również przedstawiciele miejskich władz, m.in. burmistrz Gminy Radków, p. J. Bednarczyk, a także mieszkańcy zaprzyjaźnionej czeskiej miejscowości Hyńczyce.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17.00 mszą świętą, którą odprawił miejscowy proboszcz ks. St. Karawan, a która odbyła się przed miejską salą. Po nabożeństwie poświęcono również znajdującą się nieopodal zabytkową kapliczkę, która została całkowicie odnowiona przez p. M. Dudę, który podjął się zarówno wykonania wszystkich prac renowacyjnych, jak i pokrycia ich kosztów.
Następnie goście zostali oficjalnie powitani przez Burmistrza Gminy Radków oraz Sołtysa wsi Suszyna przed miejscową salą, gdzie następnie bawiono się do białego rana.
Tegoroczne dożynki były dla mieszkańców Suszyny wyjątkową okazją, bowiem, jak wyjaśnia sołtys wsi, p. C. Skwarło: ‘’…odbyły się one pierwszy raz od niepamiętnych czasów i w zasadzie nikt nie potrafi dokładnie określić, kiedy po raz ostatni w Suszynie zorganizowano podobną imprezę. Było to w każdym razie ponad dwadzieścia lat temu”. Mieszkańcy Suszyny przygotowali tegoroczne dożynki z ogromnym zaangażowaniem i byli niezwykle zadowoleni, że 10 września na placu kolo miejskiej sali bawili się wspólnie mieszkańcy nie tylko ich miejscowości, ale również Raszkowa, Niwy, Ratna oraz Ścinawek – łącznie ponad 200 osób.

Wydania: