Organizacje pozarządowe na Ziemi Kłodzkiej (cz. 6)

Autor: 
Aleksandra Pyclik

Kolejnym problemem, z którym w bardzo dużym stopniu mamy do czynienia w powiecie kłodzkim jest wysoka stopa bezrobocia. Oscyluje ona w granicach 23% ludzi pozostających bez stałego zatrudnienia w stosunku do aktywnych zawodowo. Jest ona o wiele wyższa niż w kraju (ok. 12%). „Analizując na przestrzeni kilkunastu lat stopę bezrobocia w kraju i powiecie kłodzkim okazuje się, iż wykazuje ona wysoki stopień korelacji; stopa bezrobocia w powiecie jest prawie dwukrotnie wyższa niż w kraju.” W odpowiedzi na dane demograficzne, prognozujące dalsze spadki liczby ludności w powiecie kłodzkim, powstają organizacje pozarządowe, których działalność ma na celu zaktywizowanie społeczeństwa na rynku pracy, promowanie regionu jako miejsca atrakcyjnego pod względem inwestycyjnym oraz promowanie turystycznych aspektów regionu. Takie działania przyczynią się do rozwoju powiatu i tym samym do zmniejszenia emigracji zarobkowej, co stanowi główną przyczynę zmniejszania się liczby ludności.

3.2 Społeczne i ekonomiczne aspekty działalności organizacji pozarządowych.
U podstaw działalności organizacji pozarządowych leży pomocniczość, rozumiana jako niesienie pomocy osobom wykluczonym społecznie. Gdzie wykluczenie rozumiane jest jako „niezdolność do uczestnictwa w uznawanych za ważne aspektach życia społeczno – gospodarczego, politycznego i kulturowego”. Spośród ponad 160 organizacji pozarządowych w powiecie kłodzkim, 34 z nich powołane jest w celu niesienia wsparcia osobom chorym, starszym, bezrobotnym. Stanowi to ok. 13% wszystkich organizacji. Przeciwdziałanie czynnikom powodującym wykluczenie społeczne stało się również podstawą podjęcia przez Radę Powiatu Kłodzkiego na sesji w dniu 28 listopada 2007 r. uchwały (XIII/190/2007), w sprawie przyjęcia dokumentu „Powiatowa strategia rozwiązywania problemów społecznych powiatu kłodzkiego na lata 2007 – 2015”. Dokument ten jest potwierdzeniem faktu, że pomoc społeczna nie pełni już roli uzupełnienia systemu, lecz ma stanowić jego istotny i trwały element, który powinien zapewnić systemowi wewnętrzną równowagę. Jeden z podrozdziałów dokumentu precyzuje współpracę organizacji pozarządowych z terenu powiatu z władzami, czyniąc z tych podmiotów istotny element w procesie rozwiązywania problemów społecznych. Dane dot. poziomu bezrobocia w powiecie kłodzkim pokazują, że po 1989 r. stał się on jednym z największych problemów społecznych. Sam fakt utraty pracy, niesie za sobą negatywne konsekwencje w postaci zubożenia rodziny. Likwidacja zakładów pracy spowodowała, że jakość życia pogorszyła się w dużych kręgach społecznych. Szczególnie niebezpieczne jest długotrwałe pozostawanie bez zatrudnienia. „Zmniejsza ono z każdym tygodniem szansę na zatrudnienie, postępuje zużycie kwalifikacji (..), może być przyczyną narastania zjawisk społecznie niepożądanych, może wyzwalać szeroko rozumiane zachowania patologiczne. Dodatkowo przymusowa bezczynność zawodowa i nieregularny tryb życia wyzwalają zachowania dewiacyjne skierowane na rodzinę i lokalne środowisko społeczne.”
Odpowiedź trzeciego sektora w dziedzinie przeciwdziałania bezrobociu opiera się na aktywizacji zawodowej osób pozostających bez zatrudnienia. Ma to miejsce poprzez organizowanie szkoleń, kursów dokształcających, a także kursów, których uczestnicy uczą się zachowań na rynku pracy. Interesującym przykładem organizacji pozarządowej skupiającej się na problemie bezrobocia jest Gminne Stowarzyszenie Poszukujących Pracy w Stroniu Śląskim. Funkcjonuje ono od 2002 roku. Celem działalności jest pomoc najbiedniejszym w poszukiwaniu pracy oraz wszelkie inne formy pomocy bezrobotnym. Stowarzyszenie prowadzi Bank Żywności, który polega na redystrybucji żywności gromadzonej od producentów i hurtowników dla najuboższych. Prowadzi również działalność oświatową w postaci świetlic oraz salę gimnastyczną dla młodzieży. Jest to przykład na zintegrowane działania, które z jednej strony mają na celu zmniejszenie negatywnego zjawiska jakim jest bezrobocie, z drugiej pomagają ludziom poprzez bezpośrednią pomoc w niwelowaniu skutków pozostawania bez pracy. c.d.n.

Wydania: