XIV DFN w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor: 
inf.wł.

XIV Dolnośląski Festiwal Nauki zagości już po raz trzeci w Bystrzycy Kłodzkiej w dniach 6 i 7 października 2011 r. Regionalnym Koordynatorem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Bystrzycy Kł. i inicjatorem działań jest dr Małgorzata Żochowska, z wykształcenia geograf, zaangażowana w wiele lokalnych przedsięwzięć. Program imprez festiwalowych zapowiada się jak co roku bardzo interesująco. Zaplanowano szereg wykładów, warsztatów, pokazów, wycieczek, wystaw, koncertów i prezentacji nawiązujących swoją tematyką do hasła festiwalowego „Nauka kluczem do natury”. Bystrzyca Kł. powita podczas festiwalu m.in. gen. Mirosława Hermaszewskiego jedynego Polaka w kosmosie, który będzie o tym opowiadał. Zagości również przenośne planetarium „Bajkonur”. Nocą zaplanowano pod fachowym okiem astronoma dr Grzegorza Kopackiego obserwację gwiazd i gwiazdozbiorów, a nawet planet. Organizatorzy zadbali o nocne spotkania nie tylko z gwiazdami, ale też z nietoperzami, gdzie przewodnikiem będzie dr Joanna Furmankiewicz. Podczas wykładu dr hab. Prof. UWr Pawła Rudawego będziemy szukać pozasłonecznych układów planetarnych we Wszechświecie.
Przedstawiciel Muzeum Mineralogicznego mgr Antoni Stryjewski opowie o świecie meteorytów, a geolog dr Paweł Zagożdżon o wulkanach, czy są one mordercami, czy dobrodziejami?
Ciekawą wycieczkę geologiczną „Kiedy Góry Stołowe były morzem...” poprowadzi dr Jurand Wojewoda .
Podczas dwóch dni festiwalowych wykładowcy wrocławscy przeniosą nas myślami do Nowej Zelandii, Czech, na Madagaskar, Sri Lankę i Arktykę.
Będziemy też bliżej chmur podczas wykładu o ciekawych i rzadkich zjawiskach meteorologicznych w górach.
Będą prezentowane ciekawe wykłady z zakresu medycyny „Dlaczego mamy linie papilarne…..” oraz „Tajemnica wirusów Marburg i Ebola”.
Młodzież może też wziąć udział w „Grach i zabawach rekreacyjnych: kwadrant, petanka, krokiet, darts”. Przyjadą też do Bystrzycy Kł. wojskowi płetwonurkowie.
Nie zabraknie również w tym roku eksperymentów chemicznych i pokazów fizycznych. Będzie „Wróżenie ze śliny i moczu”.
Zaprezentowany będzie program cabri jako klucz do poznania geometrii.
Odbędą się warsztaty emisji głosu „Uwolnij swój głos” warsztaty teatralno-ekologiczne „Cztery żywioły” „Świat witrażem malowany”, warsztaty o rysunku.
Ks. Prof. nazw. dr hab. Tadeusz Fitych zaprezentuje popularną na Dolnym Śląsku wystawę „Boże Młyny – synteza
i przesłanie małej architektury sakralnej na Ziemi Kłodzkiej.”
Ciekawie zapowiada się tradycyjne już laboratorium językowe przedstawiające zagadnienia przyrodnicze w języku niemieckim, angielskim, rosyjskim, włoskim, francuskim i czeskim pt. Uniwersum językowe.
Będzie można dowiedzieć się i spróbować „Jak taborem cygańskim podróżować do tyłu czasu”.
Organizatorzy zapraszają na lekcje muzealne w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach –Zdroju oraz wycieczkę „Leśne ścieżki dydaktyczne”.
Kontynuacja festiwalu jest odpowiedzią organizatorów na potrzeby zdobywania i pogłębiania wiedzy mieszkańców Dolnego Śląska.

Spotkania odbędą się w Bystrzycy Kłodzkiej w ZSO, ZSP, MGOK, Bibliotece i Muzeum Filumenistycznym, a także
w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

Wydania: