Pierwsza polsko-niemiecka wymiana młodzieży Kłodzko-Bensheim na poziomie gimnazjalnym
Wstępne przygotowania do wymiany uczniowskiej rozpoczęły się w roku 2010, kiedy odwiedzili nas nauczyciele z Gimnazjum Goethego z Bensheim. W zainicjowaniu współpracy wsparcia udzielił nam pan Manfred Wetzel – były nauczyciel Gimnazjum Goethego z Bensheim. Obecnie pan Manfred Wetzel jest członkiem Stowarzyszenia Deutscher Freundschaftskreis. W projekcie wymiany wzięło udział 39 uczniów z Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 im. Adama Mickiewicza oraz 59 uczniów z Gimnazjum Goethego w Bensheim. Uczniowie z kłodzkich gimnazjów jako pierwsi odwiedzili uczniów w Niemczech. Nasz pobyt w Bensheim trwał od 2. do 9. maja, a uczniowie z Bensheim gościli w naszym mieście od 9. czerwca do 16. czerwca br.
Wyjechaliśmy 2 maja ok. godz. 7.00. Po 12 godzinach długiej i męczącej podróży dotarliśmy na miejsce. Uczniowie niemieccy przywitali nas miło i serdecznie. Zorganizowali też drobny poczęstunek. Następnie ok. godz. 21.00 uczniowie udali się do rodzin. Kolejne dni mijały w ciepłej i rodzinnej atmosferze. Byliśmy na kręglach. Udaliśmy się również do Frankfurtu. Tam zwiedziliśmy ZOO i lotnisko. Podczas pobytu zostaliśmy podzieleni na grupy. Jedna z nich odwiedziła park linowy, natomiast druga grupa bawiła się w podchody. Nadarzyła się także okazja, aby zobaczyć, jak wyglądają lekcje w niemieckiej szkole. Kolejną atrakcją było zwiedzenie Luisenpark, znajdującego się w Mannheim. Byliśmy też w Muzeum Techniki. Tam obejrzeliśmy film w 3D o Wszechświecie. Podczas wymiany nawiązaliśmy wiele znajomości. Poznaliśmy bardzo sympatycznych ludzi. Niestety, po tygodniu przeżytym z kolegami z Niemiec przyszło nam się rozstać. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Kłodzka.
Wymiana była dobrym sposobem na doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i językiem angielskim. Podczas wymiany uczniowie mieli okazję również poznać kulturę i zwyczaje naszych zachodnich sąsiadów. Podczas wymiany uczniowie wspólnie realizowali dwa projekty służące wzajemnej integracji oraz przezwyciężaniu stereotypów:
Główny projekt – „Interesujące miejsca i twarze Bensheim i Kłodzka” – realizacja tego projektu rozpoczęła się
w Bensheim. Na miejscu uczniowie zostali podzieleni na 12 polsko-niemieckich grup. Uczniowie omówili na wstępie formy przedstawienia projektu; zbierali materiały, zdjęcia, przeprowadzali wywiady z rodzinami. Wyniki projektów zostały przedstawione w Kłodzku w Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum nr 1.
Drugi projekt - „Dwa herby w jednym” – pomysł tego projektu narodził się w Kłodzku. Projekt ten uczniowie wykonywali również w polsko–niemieckich grupach. Polegał on na połączeniu herbu Bensheim i Kłodzka w jeden herb. Projekty odbyły się z pomocą plastyków z naszych szkół. Uczniowie pracowali w dwóch grupach. Zadanie uczniów polegało na pokolorowaniu herbów. Jeden herb nasi przyjaciele z Bensheim zabrali ze sobą, by przedstawić go w swojej szkole.
Punkty wizyty uczniów i nauczycieli z Niemiec w Polsce:
9 czerwca 2011 - O godz. 19:00 po czterech tygodniach przyszedł czas na przyjazd uczniów z Niemiec do Kłodzka. Uczniowie i nauczyciele z Niemiec zostali przywitani na boisku w Gimnazjum nr 1 przez Dyrekcję obu Gimnazjów, uczniów, rodziców i nauczycieli. Po czym uczniowie wraz z rodzinami udali się do domów, by odpocząć po długiej i męczącej podróży.
10 czerwca 2011 - Rano o 10:00 wszyscy spotkaliśmy się w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, gdzie niemieccy uczniowie zostali przywitani przez Zastępcę Burmistrza, Dyrekcję Muzeum oraz Dyrekcję obu szkół. Uczniowie obejrzeli krótki film o Kłodzku oraz otrzymali drobne upominki. O godzinie 11:00 udaliśmy się na Twierdzę Kłodzką. Podzieleni na dwie grupy zwiedziliśmy taras widokowy oraz chodniki minerskie pod opieką przewodników posługujących się językiem angielskim i niemieckim. Następnym punktem dnia było zwiedzanie miasta z niemieckojęzycznym przewodnikiem. Zwiedziliśmy centrum miasta, most gotycki, Wyspę Piasek oraz kościół Franciszkanów z klasztornym refektarzem. Około godziny 15:00 uczniowie udali się do domów i spędzili resztę dnia u rodzin.
11 i 12 czerwca 2011 - Wczesnym rankiem o 6:00 uczniowie udali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Oświęcimia. Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Uczniowie mogli tutaj poznać historię mniejszości żydowskiej, zobaczyć synagogi oraz poznać ich zwyczaje i obrzędy. Następnym punktem zwiedzania był Zamek Królewski na Wawelu. Zwiedziliśmy tutaj plac zamkowy, mieliśmy okazję dotknąć Dzwon Zygmunta, odwiedziliśmy groby królewskie, w tym również grób pary prezydenckiej. Potem traktem królewskim udaliśmy się na krakowski rynek, gdzie zwiedziliśmy Sukiennice i kościół Mariacki. Mieliśmy również okazję usłyszeć hejnał z wieży mariackiej. Drugiego dnia udaliśmy się do Oświęcimia, gdzie w zorganizowanych grupach zwiedziliśmy Muzeum Auschwitz - Birkenau. Wizyta w Oświęcimiu dostarczyła nam bardzo dużo emocji i refleksji.
13 i 14.06.2011 - W tych dniach uczniowie byli podzieleni na cztery grupy. Brali udział w pięciu atrakcjach:
- Wizyta w szkołach i udział w lekcjach. W poniedziałek i wtorek uczniowie mieli okazję zwiedzić Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum nr 1 i wziąć udział w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli.
- Akademia przygody. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa wykonywała zadaniaw ciemnych chodnikach minerskich, a druga na siatce wspinaczkowej. Uczniowie przekonali się, jak ważna jest współpraca i wzajemna pomoc. Po skończonych zadaniach uczniowie spędzili czas przy wspólnym ognisku.
- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. W poniedziałkowe i wtorkowe popołudnie wszyscy uczniowie w grupach udali się do Dusznik. W muzeum uczniowie poznali historię papieru oraz sami mieli okazję sami go czerpać i zabrać wyniki swojej pracy do domu.
- Błędne Skały. Po zwiedzaniu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach udaliśmy się w Błędne Skały. Mieliśmy okazję pospacerować wąskimi ścieżkami utworzonymi w skałach.
- Nauka „Poloneza”. W poniedziałek i wtorek uczniowie mieli okazję nauczyć się tańczyć poloneza. Warsztaty zorganizowane i przeprowadzone były przez panią Ewelinę Janikowską w Gimnazjum nr 2.
15 czerwca2011 - W środę popołudniu wszyscy udaliśmy się na ognisko pożegnalne do Boguszyna. Mieliśmy okazję zobaczyć taniec średniowieczny w wykonaniu pani Marii Biłas. Chętni uczniowie mieli również okazję nauczyć się paru kroków tego przepięknego tańca.
16 czerwca 2011- Rano o 7:00 przyszło nam się niestety pożegnać. Nie obeszło się bez łez. Podczas pierwszej polsko–niemieckiej wymiany nawiązało się wiele przyjaźni, które trwają do dzisiaj. Uczniowie w dalszym ciągu kontaktują się przy pomocy Facebooka.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować osobom, bez pomocy których ta wymiana by się na pewno nie udała. Podziękowania dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły za pomoc w przeprowadzeniu projektu. Podziękowania dla Urzędu Miasta Kłodzka, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Twierdzy Kłodzkiej, Kościoła Franciszkanów za pomoc w organizacji projektu.