Powiatowy Urząd Pracy, jakiego nie znacie, czyli o tym, dlaczego warto korzystać ze szkoleń
W ostatnim artykule poświeconym działaniom PUP w Kłodzku obiecałem, że zajmę się szczególną formą działalności urzędu, czyli szkoleniami. Już na samym wstępie musisz wiedzieć, Mój Drogi Czytelniku, że PUP organizuje dwa rodzaje szkoleń. Pierwszym z nich jest szkolenie grupowe. Tu oczywiście rodzi się pytanie, jaki jest ich cel. Otóż są to szkolenia bezrobotnych w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych i innych kwalifikacji, zwiększających szansę na podjęcie lub utrzymanie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, w szczególności w przypadku:
• braku kwalifikacji zawodowych osoby bezrobotnej;
• konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji;
• utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie;
• braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy
Krótko mówiąc, szkolenia mają na celu niesienie pomocy osobom bezrobotnym, jeśli borykają się z wyżej wymienionymi problemami. Pomoc ta realizowana jest przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku- (czytaj przez właściwych urzędników), w ramach udzielonego przez Starostę Kłodzkiego upoważnienia i do wysokości przyznanych środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na jej finansowanie.
Finansowanie kosztów szkolenia możliwe jest natomiast w przypadku posiadania w dyspozycji Dyrektora limitowanych środków Funduszu Pracy oraz po spełnieniu przez osobę bezrobotną i inną osobę uprawnioną zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku, ubiegającą się o skierowanie na szkolenie, wymogów ustawowych i formalnych. No tak, tylko kto takie wymagania spełnia? Kwalifikacja kandydatów na szkolenia grupowe jest zależna od spełniania przez nich kryteriów ustawowych i dodatkowych, związanych ze specyfiką szkolenia. Przy kwalifikowaniu osób bezrobotnych na szkolenie brany jest pod uwagę poziom i kierunek wykształcenia, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, wcześniejsze uczestnictwo w szkoleniach, okres rejestracji w urzędzie, kryteria określone w art. 49 ustawy, a także potwierdzenie zatrudnienia przez pracodawcę po odbyciu szkolenia.
Bywa również i tak, że w uzasadnionych przypadkach brana jest pod uwagę indywidualna opinia doradcy zawodowego lub pośrednika pracy na temat bezrobotnego starającego się o udział w szkoleniu. Tu trzeba sobie powiedzieć wyraźnie, że aktywność osoby bezrobotnej jest preferowana. Nierzadko bywa i tak, jak to w życiu, że chętnych jest więcej niż miejsc na danym szkoleniu. W takim przypadku pierwszeństwo realizacji mają wnioski osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku jako osoby bezrobotne. Natomiast w dalszej kolejności osoby zarejestrowane jako poszukujące pracy. Czyli te, które np. mają pracę lub są już są w okresie wypowiedzenia.
W tym miejscu należy zauważyć, że każda starająca się o szkolenie osoba zarejestrowana w PUP powinna zadbać
o siebie i założyć tzw. kartę kandydata na szkolenie. Oczywiście to nie jest równoznaczne z uzyskaniem szkolenia, ale jest niezbędne, by je uzyskać. Przeciwnicy pracy urzędu powiedzą, że to kolejna pułapka biurokratyczna i przerost administracji. Trzeba jednak pamiętać, że PUP dysponuje środkami publicznymi i owo dysponowanie wymaga koniecznych procedur podobnie jak kontroli.
Kiedy już bezrobotny zostanie zakwalifikowany na szkolenie, prócz obowiązków z tym związanych, co jest rzeczą oczywistą, ma również swoje prawa. Przede wszystkim ma prawo do bezpłatnego uczestnictwa w szkoleniu, a także do otrzymywania stypendium szkoleniowego w okresie odbywania szkolenia. Powiedzmy także i o obowiązkach spoczywających na uczestniku szkolenia. Tak dla jasności. Otóż, jeśli szkolenie kończy się egzaminem, to bezrobotny nie ponosi jego kosztów, jeżeli go zda w pierwszym podejściu. Gdyby jednak poprawka stała się konieczna, to oczywiście bezrobotny jest zobowiązany do zdania powtórnego egzaminu na własny koszt. Może zdarzyć się i tak, że bezrobotny z własnej winy nie kończy szkolenia, wówczas jego obowiązkiem jest zwrócić jego koszty. No oczywiście z wyjątkiem przypadku, gdy powodem nieukończenia szkolenia było np. podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. W tym miejscu warto powiedzieć, że bezrobotny skierowany na szkolenie, który podjął w czasie szkolenia zatrudnienie lub podjął inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, ma prawo do ukończenia szkolenia bez konieczności ponoszenia jego kosztów.
Drugim rodzajem szkoleń są szkolenia indywidualne, czyli na wniosek osoby uprawnionej. Zasady kierowania osób bezrobotnych są w zasadzie identyczne jak te opisane powyżej, dlatego też możemy je sobie darować. Natomiast ważne jest, aby wiedzieć, że szkolenia grupowe są ogłaszane na stronach internetowych na stronach Biuletynu Informacji Publicznej PUP w Kłodzku i osoba zainteresowana może wybrać z nich takie, którym jest zainteresowana. To jednak nie jest jedyna możliwość odbycia szkolenia. Można do PUP-u złożyć wniosek o skierowanie na szkolenie wraz z uzasadnieniem celowości jego odbycia np. otrzymaniem zatrudnienia po odbyciu szkolenia przez konkretnie wskazanego pracodawcę lub np. otwarciem działalności gospodarczej po nabyciu odpowiednich kwalifikacji na tym właśnie szkoleniu. Osoba zakwalifikowana na szkolenie pisemnie potwierdza, że zapoznała się z Regulaminem organizacji szkoleń na wniosek osoby uprawnionej oraz informacją o prawach i obowiązkach związanych z uczestnictwem w szkoleniu oraz skutkach odmowy udziału w szkoleniu, niepodjęcia szkolenia, nieukończenia szkolenia z własnej winy. Warto zawczasu skorzystać ze strony internetowej PUP w Kłodzku, by zapoznać się z przedmiotowym regulaminem i dokładnie poznać swoje prawa i obowiązki, a także warunki pozyskania środków na podniesienie swoich kwalifikacji. Zwłaszcza, że na stronie internetowej zawisło takie oto ogłoszenie.
Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku w związku z pozyskaniem środków w ramach PO KL „Buduj przyszłość” ogłasza nabór wniosków o skierowanie na szkolenia oraz wniosków o sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych. Wnioski będą przyjmowane oraz realizowane do momentu wyczerpania środków finansowych.
Warto się więc pośpieszyć.
Wszystkim zainteresowanym informacji udzielą pracownicy PUP w Kłodzku pok. 107 lub pod telefonem 74 865 74 36.