Otwarcie Nysy Kłodzkiej dla polsko-czeskiej turystyki wodnej - etap I

Autor: 
Ewa Koczergo - Wydz. Turystyki UM Bystrzyca Kł.

Nysa Kłodzka to rzeka zapewniająca moc wrażeń i atrakcji amatorom turystyki wodnej. Jej charakter odkryty został do tej pory tylko w niewielkim stopniu, gdyż raftingowcy korzystają z jej walorów rozpoczynając zwykle spływ w miejscowości Zabłocie. Jednak jej początkowy, spławny tylko przy wyższych stanach wody, odcinek wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. W 2011 roku rzeka na odcinku Kłodzko – Topola została oznakowana i wzbogacona o infrastrukturę turystyki wodnej (przenoski, przystanie) znacznie ułatwiającą wodniakom rekreację. Aktualnie planuje się zagospodarować na cele turystyki wodnej także odcinek Nysy Kłodzkiej pomiędzy Długopolem Zdrój a Gorzanowem i dalej do granicy gminy. Dzięki tym działaniom nie zawsze spławna, pełna progów i przeszkód Nysa Kłodzka, stanie się przyjazna dla wodnych turystów. Bez wątpienia omijanie przy wartkim nurcie licznych bystrz i wspaniałych wychodni skalnych, wystających z dna typowo górskiej rzeki, zapewni uczestnikom spływu wysoki poziom adrenaliny.
Aby umożliwić turystom korzystanie ze wszystkich walorów, jakie oferuje Nysa Kłodzka przy współudziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 i za pośrednictwem Euroregionu Glacensis realizowany jest aktualnie projekt zatytułowany Otwarcie Nysy Kłodzkiej dla polsko-czeskiej turystyki wodnej - I etap: opracowanie dokumentacji.
Informacje o projekcie- cele
Projekt Otwarcie Nysy Kłodzkiej dla polsko-czeskiej turystyki wodnej polegać ma na opracowaniu projektu zagospodarowania odcinka rzeki Nysa Kłodzka między Długopolem - Zdrój a Gorzanowem na cele turystyki wodnej poprzez uporządkowanie koryta rzeki, jej oznakowanie, utworzenie bezpiecznych zejść do rzeki oraz infrastruktury ułatwiającej omijanie progów i jazów wodnych, a także instalację drobnej infrastruktury turystycznej umożliwiającej rekreację w wybranych punktach na szlaku.
Głównym celem projektu jest promocja turystyki wodnej po polskiej i czeskiej stronie granicy. Projekt oraz jego realizacja ma na celu poprawę konkurencyjności turystycznej pogranicza polsko-czeskiego poprzez rozszerzenie oferty turystycznej regionu, z naciskiem na poprawę infrastruktury turystycznej oraz powiązanie oferty turystyki wodnej z innymi formami turystyki i stworzenie transgranicznego pakietu ofert w ramach turystyki weekendowej. Realizacja projektu posłuży także innym celom, do których należą: ochrona krajobrazu, poprawa dostępności do rzek w miejscach szczególnie chętnie odwiedzanych przez turystów i propagowanie różnych form aktywnego spędzania czasu wolnego.
Szlak – opis ogólny
Projektowany szlak wodny Nysy Kłodzkiej na terenie Gminy Bystrzyca Kłodzka przebiegał będzie przez malowniczo położone miejscowości: Długopole - Zdrój, Bystrzycę Kłodzką, Zabłocie i Gorzanów, na odcinku ok. 13,5 km rzeki. Szlak realizowany będzie w dwóch etapach. W etapie I zagospodarowany zostanie ok. 8 - kilometrowy odcinek rzeki od Długopola - Zdrój do Bystrzycy Kłodzkiej. Etap II projektowanego szlaku obejmie ok. 5,5 – kilometrowy odcinek Nysy Kłodzkiej od Zabłocia do Gorzanowa i dalej w kierunku granicy gminy. Etap I utworzonego szlaku będzie spławny tylko okresowo - w czasie podwyższonych stanów wody, natomiast etap II możliwy będzie do przebycia nawet przy niższych stanach wody. Z uwagi na istniejące przeszkody oraz górską charakterystykę Nysy na tym odcinku zaleca się go doświadczonym amatorom turystyki wodnej.

Wydania: