Dzień Dawcy Szpiku
Niemal 150 osób zarejestrowało się w bazie dawców szpiku, dzięki akcji – Dzień Dawcy Szpiku w Powiecie Kłodzkim – która odbyła się pod patronatem starosty Macieja Awiżenia 15 marca br. w Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości. Inicjatorem akcji była Fundacja DKMS, która prowadzi działalność na rzecz chorych na białaczkę, często wymagających przeszczepu komórek macierzystych, a organizacji podjęła się już po raz kolejny grupa osób z Arturem Madejskim na czele z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości. Celem akcji było propagowanie oddawania szpiku, a przede wszystkim pozyskanie kolejnych dawców do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszyscy chętni, którzy spełniali kryteria zdrowotne, mogli oddać krew, aby po przeprowadzeniu badań zostać potencjalnymi dawcami szpiku.
Oprócz Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości – jej pracowników i uczniów w realizacji Dnia Dawcy Szpiku brali udział: kłodzkie Medyczne Studium Zawodowe, SP ZOZ Kłodzko, SCM w Polanicy-Zdroju oraz osoby indywidualne. Dowody uznania należą się wszystkim tym, którzy podjęli się zobowiązania i zostali dawcami, a także osobom zaangażowanym w przeprowadzenie akcji. Swój czas i pracę przy promocji i jej zorganizowaniu poświęcili: Artur Madejski – koordynator akcji w KSP, Ireneusz Ręczkowski, Joanna Biesiadecka, Romualda Madejska, Wanda Piotrowska, Małgorzata Puchalska, Alicja Kołodziejczyk, Wojciech Żuk, Danuta Rak, Maria Tworek, Wiesława Cygnarowicz, Danuta Szynacka, Maria Nalepa, siostra Małgorzata Homa, Violetta Jakobsze, Mateusz Kruk, Daniel Wesołowski, Barbara Król, Irena Legan, Katarzyna Zdęba, Karolina Pinkiewicz oraz uczniowie KSP: Monika Bauer, Karolina Dziubaczka, Joanna Fekieta, Agata Górska, Kamila Grzebieniowska, Magdalena Illewicz, Martyna Kurowska, Paulina Sochacka, Anna Nowotyńska, Anna Bielas, Dominika Pawlaszek, Patrycja Okońska i Daniel Janicki.
Starosta Maciej Awiżeń, podczas spotkania z organizatorami i koordynatorami akcji, rozmawiał o ich doświadczeniach i wrażeniach oraz podziękował za aktywność i bezinteresowną pomoc, która może uratować komuś życie. Tego typu akcje społeczne nie tylko powodują wzrost świadomości o współczesnych możliwościach i potrzebach medycyny, ale też umożliwiają pomoc potrzebującym i w związku z tym zawsze mogą liczyć na przychylność władz powiatu.