Radków - gmina dobrze zorganizowana i zasobna

Autor: 
M. Awiżeń rozmawia z burmistrzem J. Bednarczykiem

- Mamy nowy, 2012 rok. Czas podsumować, co już, a co jeszcze do zrobienia. Zacznijmy od „podziemi” czyli infrastruktury podziemnej.
Jak wygląda sprawa z wodociągowaniem Gminy?
- W zasadzie Gmina jest w pełni zwodociągowana. Do zwodociągowania zostały jedynie przysiółki: Bieganówek i uzupełnienie wodociągu na Księżno.
- ... kanalizacja?
- Gmina jest skanalizowana w ok. 80%. Z większych skupisk do założenia kanalizacji czeka Tłumaczów (a to z powodu aktualizowania Planu Zagospodarowania Przestrzennego - plan w tym roku), Suszyna, Radków, Karłów- tu będzie kanalizacja zamknięta (wewnętrzna). W pojedynczych, oddalanych gospodarstwach oczywiście oczyszczalnie przydomowe
- gaz?....
- Przez Gminę przechodzą dwa gazociągi, ale zgazyfikowany jest tylko Radków, mimo że przez centrum Wambierzyc i Ścinawki Śr. przechodzą gazociągi. Zakłady Gazownicze odmówiły zgazyfikowania Wambierzyc z powodu tzw. niskiego efektu ekonomicznego (2 mln zakładanych strat). Podobna sytuacja w Ścinawce Śr. - tu też w ekonomicznym wyniku straty w wys. ok. 600 tys. zł. To tyle, co do Zakładu Gazowniczego - my, jako Gmina mamy już niezbędne podkłady mapowe i w drugiej połowie tego roku chcemy zlecić projekt gazyfikacji Ścinawki Średniej aż do Górnej (na wys. kompleksu „Sarny”).
- A ciepła woda z kranu?
- Generalnie jest to dość odległa przyszłość - u nas nie ma zwartej zabudowy, która taką inwestycję czyniłaby w tej chwili opłacalną. Stawiamy na budowę dwupoziomowego systemu: ogrzewanie z ciepłą wodą i kuchenne.
W dalekiej perspektywie - zakładając, że powstanie zakład unieszkodliwiania odpadów w Ścinawce Dolnej mający nadmiar energii, można pomyśleć o jej wykorzystaniu do ciepłej wody z wodociągów dla Ścinawki Średniej.
- No to przejdźmy do kolejnej infrastruktury - naziemnej- zacznijmy od dróg.
- Problemem Gminy w transporcie jest to, że jego osiami są drogi wojewódzkie, w tym najważniejszy ciąg: Kłodzko - Gorzuchów do Gór Stołowych i następny: Gorzuchów - Tłumaczów przez Ścinawki. Na dzień dzisiejszy stan tych dróg wręcz uniemożliwia rozwój przyległych obszarów. No i mamy drogi powiatowe przebiegające w zasadzie przez wszystkie miejscowości Gminy i ich stan wymaga zdecydowanej poprawy. Szczególnie w Ścinawce Górnej.
Do dróg powiatowych włączone są nasze, gminne, drogi, które są obecnie w bardzo dobrym stanie. Dróg powiatowych mamy na naszym terenie około 61 km 855 m. Dróg gminnych mamy ogółem ok. 400 km, w tym tych istotnych - jako łączników - ponad 80 km.
- Mamy już z grubsza zarysowany obraz infrastruktury Gminy. Zatem porozmawiajmy o tym, do czego nam to wszystko potrzebne – oczywiście oprócz zaspakajania podstawowych potrzeb mieszkańców. Jak ukierunkowana jest gmina Radków w zakresie źródeł zarobkowania i terytorialnego rozmieszczenia?
- 1/ Turystyka - to naczelny kierunek rozwoju Gminy - Kraina Gór Stołowych (Radków, Karłów, Wambierzyce, Ratno Dolne i Górne, a także Pasterka),
2/ przemysł - to ciąg od Ścinawki Dolnej poprzez Średnią do Tłumaczowa, a w samym Tłumaczowie przejście graniczne, które należy uczynić przejściem towarowo-osobowym dla „Subregionu Noworudzko - Radkowskiego”.
3/ rzemiosło - w każdym zakątku Gminy.
4/ rolnictwo: szczególnie Ścinawka Dolna, Średnia, Górna, Raszków, Suszyna, Gajów. Wszystkie hektary w Gminie są zagospodarowane – nie ma już obszarów rolnych, które nie posiadają użytkownika.
- Demografia?
- Gmina liczy ok. 9600 osób. Niestety - ubywa nas - ostatnimi laty ok. 500 osób. Kierunki migracji to duże ośrodki przemysłowe, miejskie... Priorytetem rozwoju gminy Radków jest rozwój poprzez turystykę.
- Jaką bazą dysponuje Gmina?
- Na pewno wyposażona jest dobrze w obiekty użyteczności publicznej. Przy wszystkich kompleksach szkolnych (Radków, Ścinawka Dolna, Średnia, Wambierzyce) jest zaplecze w postaci „ORLIKÓW”, a także sal gimnastycznych i sportowych. Funkcjonują 4 oddziały biblioteki, w niemalże wszystkich miejscowościach mamy świetlice środowiskowe. Mamy równomiernie rozłożone na terenie Gminy punkty medyczne, np. ośrodek zdrowia w Ścinawce Dolnej dla Ścinawki, Suszyny i Raszkowa, ośrodek zdrowia w Ścinawce Średniej z apteką, z rehabilitacją, a Radków ma swoje zaplecze medyczne.
Sumując: zaplecze kultury, zdrowia, oświaty jest naprawdę wystarczające. Nie zapomnieliśmy również o zapleczu sportowym, rekreacyjnym - w Ścinawce Dolnej mamy boisko sportowe z salą gimnastyczną i „Orlikiem”, a u podnóża Gór Stołowych powstał kompleks sportowo-turystyczny. Już w tym roku czynne było lodowisko i kompleks „Orlików” z pełnym zapleczem. Podobnie w Wambierzycach (szkoła, „Orlik” sala gimnastyczna z siłownią). W Ścinawce Średniej duży kompleks sportowy z halą na 1200 miejsc siedzących. Jak na niewielką Gminę 4 kompleksy sportowo-rekreacyjne to spore bogactwo, a należy dodać jeszcze, place zabaw dla dzieci, między innymi 4 komplety typu „Radosna Szkoła”. Teraz trzeba o ten majątek dbać, rozbudowywać, modernizować. ... I prosić Zarząd Województwa Dolnośląskiego o dbanie o swoje „wojewódzkie” drogi, aby turyści i mieszkańcy mogli tutaj i wjechać bez kłopotów. Warto również wrócić do rozmów o kontynuacji odbudowy linii kolejowej Ścinawka Średnia - Otovice Broumov włączając stronę czeską. Turystyka wpisana w geografię Gminy bez zabezpieczenia komunikacyjnego zniknie a nakłady poczynione na rozwój zaplecza turystycznego pozostaną bezcelowe. Szkoda, że problemy być albo nie być są tylko przez nas zauważalne.

Wydania: