Co słuchać w Trójce?

Autor: 
Beata Bogusławska, Renata Niesłuchowska
Foto: 
R. P. A. Pleśniak
jerzy-gara-i-rolerka-odwiedzaja-sp3-(20.04.jpg

CZYTAJMY DZIECIOM!
23 kwietnia na świecie obchodzono Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w bibliotece szkolnej SP nr 3 w Kłodzku odbyło się Wspólne Czytanie. Na spotkaniu z uczniami klas II i III, nauczyciele oraz zaproszeni goście czytali fragmenty swoich ulubionych opowiadań i wierszy. Cieszyliśmy się z obecności ks. dziekana Juliana Rafałko, który wspaniale zadeklamował Juliana Tuwima. Nasze wspólne czytanie połączone było z opowieścią o dziejach książki na przestrzeni wieków.
Dzieci uwielbiają momenty kiedy czyta im się książki. Tego szczególnego dnia biblioteka stała się miejscem, gdzie królowała cisza, wszyscy zastygli w milczeniu i z wielką uwagą słuchali. Budziła się wyobraźnia… Książki uczą myśleć, poprawnie mówić i pisać, kształcą zainteresowania i umiejętności. Nie sposób przecenić korzyści płynących z obcowania z nimi.
…W 2011 r. Biblioteka Narodowa opublikowała raport z badań nad stanem czytelnictwa w Polsce. Zamieszczone w nim dane zatrważają. Aż 56% Polaków nie przeczytało w roku żadnej książki. Dla porównania: w Czechach odsetek osób, które nie przeczytały żadnej książki, wynosi zaledwie 17%.
JEŻ, TO DOPIERO ZWIERZ!
Jeże od lat są wdzięcznym tematem wielu bajek i tak naprawdę nie lubią ani jabłek, ani mleka. Są niegroźne, potrafią się wspinać, pływać i są odporne na ukąszenia żmii. Ich kolce to przekształcone włosy, mocno osadzone w ciele, które (uwaga!) bardzo ciężko usunąć. Zapadają w zimowy sen, lokując się w stertach opadłych liści. Jak inne jeżowate, podlegają ścisłej ochronie.
O tym i o innych aspektach egzystencji tych zwierząt, opowiadał Jerzy Gara, który 20.04.br., spotkał się z uczniami „Trójki”. Przybył na zaproszenie nauczycielki przyrody, Iwony Wulkiewicz-Flis. Ten wielki pasjonat przyrody, w sposób niezwykle interesujący opowiadał m.in. o „pani jeżowej Rolerce”. Uczniowie byli zachwyceni prezentacją zwierzątka, które potrafi zjeść 200 gramów owadów i jak wszystkie inne jeże, żywi się również gryzoniami, co zmniejsza liczbę szkodników roślin uprawianych przez ludzi.
Jeśli spotkamy jeża, który potrzebuje pomocy, oddajmy go do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku „Nasze Jeże” ul. Lutycka 14a w Kłodzku lub skontaktujmy się z panem Jerzym Garą (tel. 505 140 960; e-mail: jerzy.gara@wp.pl).
Jerzy Gara był inicjatorem założenia i pierwszym prezesem Koła Terenowego Ziemi Kłodzkiej Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „Pro Natura”. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Jeży „Nasze Jeże”, wielkim miłośnikiem ptaków, opiekunem naszych „kolczastych przyjaciół” i inicjatorem wielu przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym w tej dziedzinie.

Wydania: