Lądeckie impresje (159)
Dzisiaj goszczę w naszym cyklu b. Starostę Kłodzkiego, obecnie członka Zarządu Powiatu p. KRZYSZTOFA BALDY. Mój gość jest również jednym z propagatorów HRABSTWA KŁODZKIEGO, pełniąc od 2007 roku zaszczytną funkcję Hrabiego Kłodzkiego (stojąc zgodnie z Konstytucją na czele tegoż Hrabstwa).
- Może na początku przybliżymy naszym czytelnikom ideę i cele HRABSTWA KŁODZKIEGO.
Podstawowym celem powrotu do idei hrabstwa było wykorzystanie historycznych i administracyjnych uwarunkowań związanych z Hrabstwem Kłodzkim do promocji regionu. Od 2000 roku idea hrabstwa jest inspiracją dla wielu cennych inicjatyw, w ramach których odbywają się m.in. liczne imprezy i wydarzenia kulturalne. Hrabstwo jest też doskonałą platformą integracji osób i społeczności działających na rzecz rozwoju Ziemi Kłodzkiej. W 2009 roku minęło 550 lat od czasu powołania Hrabstwa Kłodzkiego przez króla czeskiego Jerzego z Podiebradów, a obchody tej rocznicy były doskonałą okazją do dobrej zabawy, przypominania historii czy dbania o teraźniejszość i budowania przyszłości. Ale to nie jedyne inicjatywy promocyjne od momentu ponownego ukonstytuowania się Hrabstwa i mianowania mnie przez Kapitułę Hrabią Kłodzkim. W tym miejscu z wielką przyjemnością pragnę powiedzieć, że Hrabiną Kłodzką jest pani Monika Wielichowska – posłanka Na Sejm RP poprzedniej i obecnej kadencji.
Wracam do promocji - najważniejsze nasze programy promocyjne, to „Paszporty Hrabstwa Kłodzkiego” czy „Hrabstwo Kłodzkie dla każdego, Małego i Dużego”. Równocześnie Kapituła docenia wkład różnych ludzi, głównie związanych z turystyką i przewodnictwem górskim, nadając im tytuły honorowych „Ambasadorów Turystyki Hrabstwa Kłodzkiego”.
- Będąc ostatnio w Bardzie natknąłem się przypadkowo na przyznany przez Kapitułę Hrabstwa “Dyplom Ambasadora Turystyki Hrabstwa Kłodzkiego”. Proszę o kilka słów o tej inicjatywie.
- Zwracają się do mnie przedstawiciele różnych środowisk, by ludzi, którzy propagują piękno i walory turystyczno– przyrodnicze naszego regionu, uhonorować w szczególny sposób. Tym sposobem jest nadawanie tytułu Honorowego Ambasadora Turystyki Hrabstwa Kłodzkiego. Uważam, że najlepsza forma promocji , to forma bezpośrednia, gdyż skuteczność tego typu działań jest ogromna. Polecenie przyjaciołom spędzenie wolnych chwil w określonym miejscu jest najskuteczniejszą reklamą. Ambasadorzy otrzymują stosowny akt nominacji i odznakę.
- Redagując od ponad 10 lat portal - ZIEMIA KŁODZKA miałem okazję poznać wiele osób czy instytucji, które w sposób wyjątkowy promują Ziemię Kłodzką. Czy jako portal “specjalizujący” się w tematyce turystyczno-promocyjnej możemy ewent. podpowiedzieć również swoje kandydatury do tytułu AMBASADORA. Czy również i inne media mogą podpowiadać swoje kandydatury?
- Serdecznie zapraszam do takiej współpracy.
- Jak ocenia Pan aktualną promocję Ziemi Kłodzkiej? Co zdaniem Pana należy jeszcze zmienić, aby ta promocja była bardziej skuteczna i efektywna?
- Na pewno należy zmienić sposób promocji. Głównymi środkami przekazu, które mają potężny zasięg oddziaływania, są internet i telewizja. I na tym typie promocji należy się skupić. Niestety są to sposoby bardzo kosztowne, dlatego istnieje konieczność współpracy kilku a może kilkudziesięciu instytucji w tego typu przedsięwzięciu. Niestety targi turystyczne czy promocja ulotkowa stały się już mało efektywne. Mogą jedynie stanowić dopełnienie do poszukiwania informacji przez turystów. I jeszcze jeden element ważny w promocji, to określenie grup docelowych takich działań. W programie Hrabstwo Kłodzkie dla każdego…. pokazaliśmy możliwości naszego regionu dla dzieci czyli 5+, dla młodych czyli 25+ i dla dorosłych 50+. Nasza Ziemia Kłodzka jest wyjątkowa, ponieważ takiego nagromadzenia atrakcji turystycznych i walorów przyrodniczo-historycznych nigdzie w Polsce nie ma. Znajdziemy więc tutaj zawsze coś atrakcyjnego i wyjątkowego i to dla każdego…
- Może jeszcze kilka słów o sobie, tak bardziej już prywatnie...
- Jestem od urodzenia mieszkańcem Kudowy, żona Bożena, córka Barbara i syn Jakub. Ach! jeszcze sympatyczny kot Ramzes, to moja cała ukochana rodzina. Z wykształcenia jestem biologiem (Uniwersytet Wrocławski), ponadto ukończyłem studia podyplomowe w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na Wydziale Leśnym i w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie. Na moim koncie są także prace naukowe i popularno-naukowe z ichtiologii, arachnologii i herpetologii. W trakcie pracy w Parku Narodowym Gór Stołowych byłem autorem projektu czynnej ochrony płazów (pierwsze w Polsce tunele dla żab pod istniejącą drogą) i twórcą mini Muzeum Żaby. Poza działalnością zawodową pracuję w Kudowskim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i jestem członkiem Stowarzyszenia Honorowych Podhalańczyków. Uwielbiam jeździć na nartach (biegówki, skiturowe, zjazdowe), kolejne pasje to fotografia przyrodnicza, turystyka piesza oraz motorowa.
- Może jeszcze na koniec rozwiejemy moje wątpliwości, czy mogę się do Pana zwracać zgodnie z Konstytucją Hrabstwa - Panie Hrabio...
- Tytuły nie są najważniejsze, zwłaszcza te honorowe. Ale czasami pełnię takie obowiązki i jest mi wtedy miło.
= Dziękuję uprzejmie za rozmowę. Liczę też na stały kontakt i współdziałanie, mając na uwadze jeszcze bardziej efektywną promocję „naszej” Ziemi Kłodzkiej.