Romskie odrodzenie - Fundacja Prom integruje
“Romskie Odrodzenie” – pod takim hasłem „Fundacja Integracji Społecznej - Prom” prowadzi projekt, którego celem jest integracja społeczna Romów na Dolnym Śląsku oraz poprawa wizerunku tej mniejszości.
- Naszym zadaniem jest zmiana postaw mieszkańców miast objętych projektem w stosunku do Romów. Może ona przełożyć się na polepszenie ich sytuacji społeczno-ekonomicznej – podkreśla Karolina Zwierzyńska, koordynator projektu.
Projekt realizowany będzie w kilku miastach Dolnego Śląska: Wrocławiu, Wałbrzychu, Głogowie, Legnicy, Świebodzicach i Kłodzku. Jego zasadniczym elementem będzie kampania społeczna, która pokazuje, że Romowie są częścią lokalnej społeczności, żyją obok nas, pracują lub chcą pracować, zapisują dzieci do polskich szkół, prowadzą życie takie jak każdy Polak. Do społeczności romskiej ma nas zbliżyć między innymi wystawa fotograficzna poświęcona Romom, którzy osiągają sukcesy społeczno-zawodowe, i których codzienne życie odbiega od powszechnych stereotypów. Autorem zdjęć będzie współpracujący z fundacją znany fotograf Chad Evans Wyatt, który już dwa lata temu, włączając się w polską edycję projektu Roma Rising, sfotografował prowadzących niestereotypowe życie dolnośląskich Romów, w tym m.in. nauczyciela, prawnika, pastora i przedsiębiorcę. Teraz przyjedzie do Polski, by na terenie całego kraju fotografować kolejnych przedstawicieli społeczności romskiej. Przeprowadzone z nimi rozmowy zostaną włączone do upamiętniającego wystawę albumu, który również stanie się jednym w elementów kampanii.
„Fundacja Integracji Społecznej - Prom” wierzy, że aby skutecznie integrować Romów ze społecznością lokalną – należy to zacząć odpowiednio wcześnie, najlepiej już wśród dzieci. Stąd pomysł na Integracyjną Świetlicę Środowiskową. “Zakątek Krasnoludka” przy ul. Ruskiej 46b cieszy się coraz większym zainteresowaniem najmłodszych, którzy mogą korzystać tam m.in. z pomocy w nauce, zajęć artystycznych, sportowych czy komputerowych i dożywiania. Coraz więcej chętnych zgłasza się również do integracyjnego zespołu wokalno-instrumentalnego “Terni Romani Bacht”, który powstał, by wspierać romską tożsamość i kulturę. - Nie ma lepszego sposobu na poznanie innej kultury niż wspólne przebywanie, wspólny taniec, zabawa i występy - podkreśla współpracująca z Fundacją Prom Maria Łój, współzałożycielka zespołu “Terni Romani Bacht” i jego kierowniczka. To między innymi z jej inicjatywy kilkadziesięcioro romskich
i polskich dzieci każdego tygodnia spotyka się, by wspólnie ćwiczyć taniec oparty na melodiach i układach romskiej tradycji. Ich instruktorami są Romowie z działającego na wrocławskim Brochowie zespołu “Romani Bacht”. Udział w zajęciach bierze około 25 dzieci w wieku 4-16 lat, z czego dwie trzecie to dzieci romskie.
- Początkowo mieliśmy wątpliwości, czy dzieci będą chciały przychodzić na próby, czy rodzice nie będą przeciwni ich udziałowi w zajęciach. Postanowiliśmy jednak spróbować - mówi Janusz Balkowski, prezes Fundacji Prom, która od 2010 roku prowadzi i finansuje zespół. - Dziś wiemy, że to była dobra decyzja. Dzieci mają motywację do aktywności, uczą się samodzielności, a przy okazji poznają się wzajemnie, ucząc się tolerancji i zrozumienia względem innej kultury.
więcej o projekcie na www.facebook.com/jednizwielu