Co się dzieje w Polskim Stronnictwie Ludowym?

Autor: 
z Ryszardem Niebieszczańskim rozmawia Mirosław Awiżeń

- Pan Marek Sawicki przestał być ministrem rolnictwa...Kto go tak naprawdę dyskredytuje?
- Panowie Pawlak i Śmietanko. To tak naprawdę Waldemar Pawlak „strzela”.
- Jakoś standardy w PSL „zjeżdżają” na dół. Bo przecież co było na wyborach wojewódzkich we Wrocławiu...
- Na prezesa dolnośląskiego PSL został wybrany Tadeusz Drab, któremu prawomocny wyrok kończy się dopiero 13 grudnia 2012 roku. Tak być nie powinno...
- Ale łączą Cię z Tadeuszem Drabem... mówią, że to wasza grupa dyryguje wrocławskim PSL-em...
- Nie rozumiem - przynajmniej od 3 lat jestem w opozycji do układu „Drab-Pawlak". Jestem Krajowym Rzecznikiem Dyscyplinarnym PSL i nie mogę się godzić na łamanie prawa przez nikogo z nas. Czy to jest prezes czy szeregowy członek wszyscy są równi wobec prawa. A okazuje się, że jednak prawo można naginać! Przecież to „dzięki” Waldemarowi Pawlakowi, prezesem dolnośląskiego PSL został Tadeusz Drab, mimo wyroku, mimo że statut tego zabrania. Zaskarżyliśmy ten wybór, jak i wszystkie uchwały, a i sam zjazd. Kłodzki PSL nie uznaje tych nowowybranych władz wojewódzkich. Zobaczymy, jak na nasze zaskarżenie zareagują naczelne organy PSL.
- Kiedy wynik?
Znając szybkość działania, nie liczę na szybkie rozstrzygnięcia. Chyba, że media nagłośnią sprawę, takich jak p. Śmietanko i innych.
- To co stało się z w miarę spójnym PSL-em?
- Od 44 lat jestem w PSL. To nie jest ten sam PSL. Teraz do PSL „wmontowała” się „Samoobrona”, również członkowie „grupy Balazsa” ... i stworzył się, że tak powiem - układ towarzyski, ale prędzej czy później wszystkie te nieprawidłowości wyjdą. Będę o tym mówił głośno, bo przecież nie mogę bać się prawdy.
- No a co dzieje się w kłodzkim, miejskim PSL?
- Kłodzki PSL skompromitował się w sprawie sklepów wielkopowierzchniowych. Doprawdy nie wiem, jakie mają ostateczne stanowisko. Raz za, raz nie za... jakby byli czyimiś marionetkami. Czas już najwyższy, aby Przewodniczący kłodzkiego koła PSL wyraził w tej kwestii (sklepów wielkopowierzchniowych) i innych jasne stanowisko i konsekwentnie je realizował. Teraz to kłodzki PSL po prostu się ośmiesza. A i nie rozumiem tego, że np. syn p. Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kłodzku zostaje członkiem Rady Nadzorczej Wodociągów Kłodzkich. To już jest nepotyzm...
- No to niewesoły obrazek od góry do dołu...
- Ale PSL potrafi się oczyścić ...
- Dziękuję za rozmowę.

Wydania: