Kondycja - zdrowie - figura: Co pić podczas wysiłku...

Autor: 
Magdalena Litwin

CO PIĆ PODCZAS WYSIŁKU LATEM czyli... OSTROŻNIE Z ENERGETYKAMI
Kluby sportowe często oferują w sprzedaży tzw. napoje sportowe, wśród których możemy znaleźć zarówno napoje izotoniczne, jak i energetyczne. I - o ile te pierwsze rzeczywiście przeznaczone są dla sportowców, o tyle te drugie... niekoniecznie.
W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego ciepłota naszego ciała wzrasta - co szczególnie odczuwamy podczas upalnych dni. Aby nie doszło do przegrzania poszczególnych narządów - organizm zaczyna się pocić. Jest to proces nie tylko naturalny, ale wręcz konieczny. Woda z organizmu wydostaje się na powierzchnię skóry, skąd odparowuje, jednocześnie ją schładzając. Niestety wraz z wodą wypłukiwane są ważne składniki organiczne: minerały tworzące elektrolity (sód, potas, wapń, magnez, chlor), węglowodany odpowiedzialne m.in. za utrzymanie właściwego stężenia płynów organicznych oraz witaminy. W tej sytuacji, w dobrej wierze często sięgamy po soki. Nie spełniają one jednak swej roli, gdy dokucza intensywne pragnienie. A to za sprawą stężenia soku. Jest ono zazwyczaj wyższe niż stężenie płynów ustrojowych. Aby więc organizm mógł przyswoić tego typu napój musi go najpierw rozcieńczyć, wykorzystując własne i tak już nadwyrężone - zasoby wody. Działa tu prawo osmozy, w myśl którego roztwory o różnym stężeniu dążą do jego wyrównania. Inaczej rzecz ma się z wodą mineralną. Tu sytuacja jest odwrotna. Stężenie wody mineralnej jest mniejsze niż płynów ustrojowych.
W tym przypadku organizm dąży do wyrównania stężenia wody, wykorzystując własne substancje mineralne. Powoduje to znacznie szybsze pozbywanie się elektrolitów, które przedostają się z krwioobiegu do przewodu pokarmowego.
W tej sytuacji zalecane są napoje IZOTONICZNE, których stężenie jest mocno zbliżone do stężenia płynów ustrojowych. Szybko gaszą pragnienie i uzupełniają substancje niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Ponadto można je przyjmować bez ograniczeń. Często jednak napoje izotoniczne bywają mylone z napojami energetycznymi. Warto wiedzieć, że napoje ENERGETYCZNE - podobnie jak soki - charakteryzują się stężeniem wyższym od stężenia płynów ustrojowych. Dodatkowo, niższa skuteczność w gaszeniu pragnienia wynika nie tylko z wysokiego stężenia, lecz także z uwagi na zawartość kofeiny, która wpływa na wzmożone wydalanie wody z organizmu. Ponadto obecność kofeiny oraz tauryny w napojach energetycznych powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji - wzrost ciśnienia. Ich nadużycie może skutkować uczuciem podenerwowania, roztrzęsienia i wewnętrznego niepokoju. Napoje energetyczne, dzięki swym właściwościom poprawiają koncentrację oraz działają pobudzająco. Zatem polecać je można podczas wysiłku umysłowego. Nie są natomiast wskazane w trakcie wysiłku fizycznego.
Więcej na www.fitness-dance.pl

Wydania: