O co zapytać Olgę Tokarczuk?

Autor: 
Mietek Kowalcze

7 listopada będziemy mogli spotkać się w Kłodzku z autorką “Prawieku”. A dawno w naszym mieście nie było pani Olgi! Pretekstem spotkania będzie, oczywiście, ostatnia jej książka, czyli zbiór esejów, felietonów, tekstów wyznaniowych wręcz, czyli wydany przez Krytykę Polityczną “Moment niedźwiedzia”. Lektura antologii przed spotkaniem nasuwa kilka pytań, pozwala się przygotować na literackie święto w listopadową środę, a także wyrobić sobie własne zdanie. “Brama” proponuje swoim Czytelnikom niewielkie sugestie, pytania na rozgrzewkę. Takie głównie, które dadzą nam kłodzczanom trochę pozytywnego oddechu. Resztę zadacie Państwo osobiście.
Tak więc kilka z nich: 1. Skąd się bierze Pani przekonanie, że nie da się świata opowiedzieć bez słów? 2. Twierdzi Pani, że nasze myślenie ogarnęła inercja i dlatego świat tak wygląda. Czy można coś na to poradzić? 3. A czy ma Pani lekarstwo na nasze percepcyjne lenistwo?
3 a. Ba, a na nasze lenistwo obywatelskie także? 4. Stałe wątpienie w paradygmaty też często pojawia się w Pani książce. Czy zaproponuje nam Pani odrobinę pewności w jakiejś przestrzeni? 5. Sporo miejsca w Pani książce i w wielu wypowiedziach zajmuje pojęcie prawdy. Zapisuje Pani na przykład taką sentencję: prawdziwe jest to, co działa. Czy da się Pani skusić na komentarze o charakterze politycznym? O tym, jak działa nasze państwo? Jakimi jesteśmy obywatelami? Wystarczy na dobry początek!
Miejsce spotkania: “Ratuszowa”, początek 18.00, środa 7 listopada.

Wydania: