Z dziejów Kłodzka

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
anioł.jpg
makieta.jpg

15 grudnia 2012 r. otwarta została w Muzeum Ziemi Kłodzkiej wystawa poświęcona historii Kłodzka. Jest to trzecia z kolei tego typu wystawa w dziejach tej placówki. Pierwsza powstała w trzy lata po utworzeniu kłodzkiego muzeum (1966), druga zaś inaugurowała działalność muzeum po długoletnim remoncie w 1986 r. Od czasu jej likwidacji upłynęło już blisko 10 lat i okazało się, że jest nadal duże zapotrzebowanie na prezentację dziejów miasta w regionalnym muzeum. Ponownie więc wrócono do tego tematu, ale już na miarę XXI wieku, z nowymi pomysłami i nowoczesnymi rozwiązaniami. Te zaś mogły być zrealizowane dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze Stowarzyszenia Euroregion Glacensis. Otwarcie najnowszej wystawy o tej tematyce także wiąże się z przełomową datą, inauguruje bowiem przypadający na przyszły rok jubileusz 50-lecia istnienia Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Dzieje Kłodzka prezentowane są w układzie chronologicznym. Dość znaczna powierzchnia wystawiennicza (cały parter i piwnice), dzięki pozyskanym i wyremontowanym dotąd wykorzystywanym do innych celów pomieszczeniom, robi naprawdę kolosalne wrażenie. Nastrój wystawy już na samym wstępie wprowadzają wielkoformatowe wydruki z ulicami i dawnymi bramami miasta. Na zwiedzających czeka wiele dodatkowych niespodzianek, m.in. zaaranżowane pomieszczenia ukazujące średniowieczne życie codzienne miasta oraz klasztorne skryptorium, czy też wagon, którym w 1945 r. przyjechali polscy osadnicy oraz pierwsze kino "Warszawa" w powojennym Kłodzku, gdzie wyświetla się archiwalne dokumenty filmowe. Organizatorzy zadbali także o wiele uatrakcyjniających szczegółów – wystawie towarzyszy muzyka, różna w poszczególnych salach, odpowiednio skomponowana do danej epoki, film ze wspomnieniami osadników oraz stanowisko komputerowe, gdzie można obejrzeć różne archiwalne widoki miasta.
Prezentowane na wystawie eksponaty – malarstwo, rzeźba, grafika, fotografie, dokumenty, pieczęcie, pamiątki związane z rzemiosłem – pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Uzupełniają je nieliczne wypożyczenia oraz faksymile i repliki. Atrakcją jest także makieta Kłodzka wykonana według panoramy Kłodzka M. Meriana z 1650 r. Wśród eksponatów na pewno zwracają uwagę te najcenniejsze, najstarsze, jak pamiątki arnoštowe – kielich i patena, obraz Madonna Kłodzka, tłok najstarszej pieczęci miejskiej, pergaminowe dokumenty, mszał diecezji praskiej z XV w., łańcuch Bractwa Strzeleckiego, rzeźba św. Jakuba, a także Anioł Płaczący – dzieło wybitnego rzeźbiarza okresu baroku Michała Klahra Starszego oraz wielkie portrety prezentujące proboszcza klasztoru augustiańskiego Kirmessera oraz wielkiego donatora konwiktu jezuickiego Hieronima Kecka. Nie mniej ciekawe są pamiątki z XIX i 1 połowy XX w., wśród których widzimy reprezentację bogatego zbioru ikonograficznego Kłodzka oraz pamiątki związane z życiem gospodarczym i codziennym kłodzczan.
Warto odwiedzić kłodzkie Muzeum i poświęcić mu nieco więcej czasu, by docenić wszystkie ciekawostki zaprezentowane na najnowszej wystawie. Pierwsze wrażenia zwiedzających podczas otwarcia były bardzo pozytywne. Organizatorzy zebrali liczne gratulacje i ciepłe słowa za tak ciekawie przygotowaną ekspozycję.Warszawa

Wydania: