Różne rozwiązania, jeden cel

Autor: 
Aneta Stępień, Mirosława Boduch
Foto: 
Aneta Stępień
benchlerning1.jpg

Wymianą doświadczeń, omówieniem występujących trudności, ale także pochwaleniem się osiągnięciami w zarządzaniu oświatą i drogami powiatowymi zakończyła się konferencja benchlearningowa pod nazwą „Benchlearning narzędziem efektywnego zarządzania w Starostwie”, która odbyła się w dniach 21-22 stycznia br. w Piotrkowie Trybunalskim. Było to już czwarte spotkanie Grupy Benchmarkingowej Powiatów, powołanej rok temu z inicjatywy powiatu kłodzkiego. Spotkania odbywają się co kwartał, za każdym razem na terenie innego powiatu członkowskiego. Wybór powiatu piotrkowskiego na gospodarza konferencji to wyraz docenienia przez samorządy działań tego powiatu zmierzających do racjonalizacji wydatków i jakości świadczonych usług.
Na zaproszenie powiatów kłodzkiego i piotrkowskiego, oprócz gospodarzy przyjechali przedstawiciele 13 powiatów: limanowskiego, łódzkiego wschodniego, nowotarskiego, opolskiego (woj. lubelskie), polkowickiego, radomszczańskiego, świdnickiego, wadowickiego, warszawskiego zachodniego, wrocławskiego i ząbkowickiego. Konferencja rozpoczęła się od prezentacji powiatu piotrkowskiego i omówieniu założeń projektu powiatu „Więcej za mniej” mającego na celu zwiększenie efektywności i podniesienie jakości realizowanych zadań powiatowych w zakresie edukacji, pomocy społecznej, dróg publicznych, współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Pierwszą część spotkania poświęcono zadaniom oświatowym i wskazaniu dobrych praktyk, które przyczyniają się do właściwego zarządzania edukacją, a w szczególności podpowiadają jak skutecznie realizować zadania ustawowe w warunkach zmniejszania wysokości subwencji oświatowej w związku z niżem demograficznym. Samorządowcy wypracowali szereg konstruktywnych wniosków m.in. związanych ze standaryzacją organizacji pracy szkół. Moderatorem tej części konferencji była Sabina Cebula członek Zarządu Powiatu Świdnickiego.
Drugim szeroko omawianym zagadnieniem było zarządzanie drogami powiatowymi. Uczestnicy konferencji mogli poznać kilka podejść do sposobu realizacji tych zadań, w tym na przykładzie powiatów wrocławskiego, radomszczańskiego i wadowickiego, a także odmiennych doświadczeń powiatów kłodzkiego i świdnickiego. Prezentacje wywołały długą dyskusję wśród samorządowców, nad którą czuwał sekretarz powiatu wrocławskiego Paweł Wardęga. Uczestnicy zgodnie przyznali, że zachodzi konieczność szczegółowego analizowania kosztów prowadzonej działalności w zakresie dróg niezależnie od formy organizacyjnej (czy jest to wydział w Starostwie czy jednostka organizacyjna powiatu). Uczestnicy konferencji zgodnie stwierdzili, że niezbędne jest wystąpienie z wnioskiem do parlamentarzystów i rządu o gruntowne zmiany dotyczące kategoryzacji dróg.
W końcowej części konferencji Sekretarz Powiatu Kłodzkiego Mirosława Boduch zaproponowała kolejne obszary pracy starostw, które wymagają doskonalenia. Na następnym spotkaniu powiatów omówione zostaną m.in. rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Konferencję podsumował starosta powiatu piotrkowskiego Stanisław Cubała, który podziękował wszystkim za udział w spotkaniu uznając je za merytoryczne i niezbędne do rozwoju samorządów powiatowych.

Wydania: