Ołdrzychowicka podróż z Tuwimem

Autor: 
MH
11tuwim.jpg

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko w ramach 10 Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami gościła dnia 6 czerwca 2013 r. Pawła Wakułę, który narodził się w Noc Świętojańską i w młodości „w gorącej wodzie czytający książki”. Prócz młodych czytelników na spotkanie przybyli także goście, a w śród nich wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa, kierownik działu pracy z dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Jerzy Kumiega – koordynator akcji „z książką na walizkach”, dyrektor Szkoły Podstawowej Krzysztof Pindral oraz prezes Klubu Seniora w Krosnowicach Anna Piasecka. Spotkanie poprowadziła Mariola Huzar, dyrektor gminnej książnicy, która opowiedziała w kilku zdaniach o tegorocznej edycji i „lokomotywie z książką na walizkach, czyli o dolnośląskich podróżach z Tuwimem”.
Zanim jednak gość specjalny mógł przystąpić do pracy z czytelnikami, Lilianna Figurska – lokalna twórczyni słowa pisanego – szarpnęła wagony i przedstawiła swoją wersję „Lokomotywy” i zrobiło się, jak na stacji …
Oczywiście, nie mogło też zabraknąć prawdziwych akcentów Juliana Tuwima. I tak Martyna Dżendżera zaprezentowała się w „Okularach”. Marcel Tebinka „Pstrykał”, a Zuzanna Podwalny opowiedziała o „Spóźnionym słowiku”. Na regałach bibliotecznych była też wyeksponowana praca zbiorowa z twórczością polskiego pisarza, którą namalowano kilka dni wcześniej. Wasza bibliotekarka Małgosia Ostrowska sprawdzała wiedzę i tak powstała krzyżówka, w której swoją aktywność pokazał nasz Kacper... Brawo!
Gdy już pan PAWEŁ WAKUŁA dostał się do mównicy, najpierw opowiedział
o swojej twórczości ilustratorskiej i pisarskiej, ze szczególnym uwzględnieniem takich tytułów jak „Kajtek i Yetik”, czy też „Kajtek i Yetik podnoszą żagle”. W tym miejscu pojawiło się trochę przekornych komentarzy u młodych czytelników-słuchaczy, których pan Paweł rozbroił „Opowiadaniami z uśmiechem”. Tak więc, Kacper! – prawdziwa przygoda czai się za rogiem, a niekiedy może nawet spaść z nieba…
Pisarz rozmawiał z uczniami miejscowej szkoły podstawowej o tym, co zazwyczaj w trawie piszczy i o czym szumi las? Mamy zatem nadzieję, że zaciekawi Was lato w dolinie bagiennej trawy i przyjdziecie do biblioteki po książki tego autora. Zakupiliśmy sześć tytułów: „ Kajtek i Yetik”, „Kajtek i Yetik podnoszą żagle”, „O czym szumi las”, „Anioł stróż” w „Opowiadaniach o zwierzętach” – polscy pisarze dzieciom, „Lustro Alicji” w „Opowiadaniach na dobranoc” – polscy pisarze dzieciom, „Co w trawie piszczy” w „Opowiadaniach z uśmiechem” – polscy pisarze dzieciom. Nie zabrakło również wspaniałego kunsztu rysownika-humorysty, który zostawił swoje prace dla biblioteki, szkoły podstawowej i na fundusz stypendialny im. Grzegorza Ciechowskiego. Były też osobiste wpisy z rysunkami autora do książek zakupionych „z pierwszej ręki” oraz zaproszenie do Polskiego Radia, gdzie niebawem będzie można posłuchać książki „O czym szumi las”. Kierownik DBP Jerzy Kumiega przywiózł dla każdego uczestnika spotkania gazetkę „Walizka” wraz z dodatkiem nadzwyczajnym „Kuferek”. Wyjaśnił dzieciom, o co w tym wszystkim chodzi, czyli jaka jest idea wędrującej od dziesięciu lat po Dolnym Śląsku biblioteki. Wójt Gminy Kłodzko podziękował organizatorom za ciekawą podróż z pisarzem, wręczając panu Pawłowi pierwsze wydanie książki „Polsko-czeskie zmyślone bajeczne historie”. Bo to właśnie pan Paweł Wakuła poprowadził w roku ubiegłym we wszystkich naszych bibliotekach warsztaty ilustratorskie dla dzieci polskich i czeskich. I tak powstała ta bajka… Na zakończenie był smaczny tort z lokomotywą Juliana Tuwima, który został przygotowany specjalnie na tę okazję przez panią Halinę Puk, przewodniczącą koła gospodyń wiejskich z Krosnowic.
„Bajeczne Animacje Kulturalne” współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”

Wydania: