Co słychać w "Trójce"
Dzień 6 grudnia łączy się z niezwykłą postacią Biskupa Miry - Świętego Mikołaja, patrona m.in. żeglarzy, panien, cukierników, pielgrzymów, a przede wszystkim ulubieńca dzieci. Zazwyczaj kojarzony z dobrotliwym starcem o siwej brodzie i workiem podarków, w przekazach historycznych jawi się jako ten, który swym życiem i czynami wzywał do dzielenia się z innymi. Pięknym mottem życia Biskupa z Mirry, mogą być słowa Papieża, Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Tego dnia, z okazji szkolnych „Mikołajków”, w SP nr 3 w Kłodzku, odbyło się przedstawienie szkolnego teatru pt. „Biskup z Miry”, połączone z prezentacją multimedialną i wystawą pod takim samym tytułem. Opowieść o Świętym Mikołaju, który z pomocą aniołków odczytuje dziecięce listy z życzeniami, wśród których znajduje się wzruszająca prośba o zdrowie dla chorej mamy, sprawiła, że w sali biblioteki zagościł nastrój zadumy i refleksji. Widzowie przekonali się jaką wartość mają prośby zanoszone do świętych i patronów oraz otrzymali zachętę do naśladowania Św. Mikołaja – darczyńcy i dobrodzieja - nie tylko w ten jeden grudniowy dzień. Przedstawienie przygotowano dla młodszych uczniów szkoły. Organizatorzy zaprezentowali je również tego samego dnia w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. o godz. 17.00.
CZYTAMY W SZKOLE
20 listopada br., odbyła się trzecia edycja imprezy czytelniczej pt. „Czytajmy razem”. W bibliotece szkolnej swoje ulubione fragmenty książek pamiętanych z dzieciństwa czytali dzieciom dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz babcie uczniów.
Mając niezmiennie na uwadze znaczenie i wartość słowa pisanego, 12.12. br., zorganizowano Konkurs Pięknego Czytania, który również odbył się w bibliotece szkolnej. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich klas IV – VI. Każdy z uczestników przygotował fragment ulubionej książki. Komisja brała pod uwagę atrakcyjność tekstu, dykcję oraz wrażenie artystyczne. Dyplomami i upominkami nagrodzono troje uczniów, którzy zdaniem komisji czytali najpiękniej. W konkursie zwyciężył uczeń kl. VI a Aleksander Nowotnik. Atrakcją rywalizacji była dodatkowo prezentacja ładnego czytania przez nauczycieli. Obie imprezy czytelnicze były dla wszystkich uczestników prawdziwą „ucztą duchową” – jak mawiała Ania Shirley z Zielonego Wzgórza.
LEKCJE O POEZJI ANNY ZELENAY
Dnia 2.11.2013 r. w Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku miał miejsce niezwykły wieczór zaduszkowy. Impreza pt. ,,Michnik i goście” promowała tomik wierszy Bogusława Michnika, ale także książkę Doroty Węgrzyn pt. ,,Jak najdyskretniej oswoić śmierć. Życie i poezja Anny Zelenay.” Książka ta jest ważna z kilku powodów. To pierwsza biografia kłodzkiej poetki. To także wnikliwa interpretacja poezji, przeprowadzona w sposób rzetelny, ale ze zręczną finezją w doborze repertuaru narzędzi badawczych. Ważna jest też świadomość, że poezję Anny Zelenay krytycy literaccy sytuowali obok wczesnej (lata 60.) twórczości Wisławy Szymborskiej, Urszuli Kozioł, Haliny Poświatowskiej czy Tymoteusza Karpowicza.
A zatem wysoko ją cenili. Wybór utworów przez autorkę też nie jest przypadkowy. Stanowią one swoistą opowieść - wędrówkę rzucającą światło na niezwykłość poetyki oraz poruszane w niej tematy. A były to: choroba, kresowe dzieciństwo, motyw Kłodzka i miłości niespełnionej.
Dorota Węgrzyn pracuje jako nauczycielka języka polskiego w SP nr 3
w Kłodzku. Od kilku lat realizuje na swoich lekcjach opowieść o kłodzkiej poetce. Swoją wiedzę o Annie Zelenay przekazuje uczniom w bardzo przystępny dla nich sposób m.in. dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej. Uczniowie mają możliwość poznać poezję, w której realizowała Zelenay swoją biografię.
Autorka miała już swoje spotkanie z czytelnikami w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej dn. 11.12.2013 r. Przybyli goście mieli możliwość zapytać Dorotę Węgrzyn o ciekawostki z życia poetki, których nie ma w książce, posłuchać przede wszystkim wierszy Anny Zelenay, ale także przekonać się, że opowieść o Annie ,,Zielonej” jest prawdziwą fascynacją autorki.