Grudzień w Miejskim Zespole Szkół
Ciemno za oknem, pochmurne dni, czekamy na śnieg… ale w naszej szkole zawsze ciekawie! Zapraszam na wieści z Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku!
*Klasa 6b dołączyła do projektu „Muuvit Polska”. Co to jest Muuvit? Projekt został opracowany w Finlandii 13 lat temu. Do tej pory w programie uczestniczyło blisko 2 miliony dzieci. W Polsce realizowany jest od 2012 roku. Zadaniem „Muuvita” jest zachęcenie najmłodszych do aktywności fizycznej, jednocześnie ułatwiając nauczycielom prowadzenie zajęć. „Muuvit” może być wykorzystywany nie tylko podczas lekcji wychowania fizycznego, ale także do nauki języków obcych, matematyki – dzięki platformie umożliwiającej interaktywne wycieczki po Europie. Witaj przygodo! W ramach tego projektu uczniowie klasy 6b w sobotę 30 listopada udali się na bal charytatywny, gdzie zaprezentowali swoje umiejętności w pokazach tańca belgijskiego. Opiekunkami projektu są panie Agnieszka Ogiegło i Monika Czerkas.
*Podwójny sukces naszych uczniów w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Górach Stołowych. 15 listopada 2013 roku trzydziestu ośmiu uczniów klas V-VI z trzynastu szkół podstawowych powiatu kłodzkiego wzięło udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Górach Stołowych. Organizatorami konkursu byli: Park Narodowy Gór Stołowych oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino w Polanicy-Zdroju, w której konkurs miał miejsce. Konkurs objęty był patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Kłodzkiego. Uczestnicy sklasyfikowani zostali w dwóch grupach wiekowych: klasy V i klasy VI. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów z klasy V: Kasia, Kacper i Piotrek. W kategorii klas V pierwsze i drugie miejsce zdobyli nasi uczniowie: Katarzyna Mikosa i Kacper Tokarz, uzyskując odpowiednio 36 pkt i 31 pkt na 45 pkt możliwych. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu turystycznego m.in. termosy, latarki i karimaty ufundowane przez Park Narodowy Gór Stołowych oraz pana Jacka Miarczyńskiego z Kanady. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek tj. wydawnictwa i materiały reklamowe Parku Narodowego Gór Stołowych. Serdecznie gratulujemy.
*Uczniowie kl. V naszej szkoły tradycyjnie zmierzyli się z zadaniami Szkolnego Konkursu Mitologicznego „Z mitologią na TY”. Do wielkiego finału przeszły 4 grupy (po dwie z kl. 5a i 5b). We wtorek – 19 listopada – zawodnicy przystąpili do rozwiązywania zadań, w których musieli wykazać się doskonałą znajomością świata starożytnej Grecji. Oprócz pytań związanych z mitami pojawiły się cytaty, obrazki, a nawet krzyżówka.
W wyniku zaciętej rywalizacji tytuł znawcy mitów i tym samym I miejsca zajęła grupa z klasy 5a w składzie: Kacper Tokarz, Ela Zieleniak, Martyna Zielińska i Dominik Pasteczko. II miejsce to również uczniowie z klasy 5a: Oliwia Parzyńska, Ksenia Wójtowicz, Karolina Jabłońska i Wiktoria Kaszycka. III miejsce wywalczyła grupa z klasy 5b w składzie: Katarzyna Mikosa, Klaudia Rabiej, Piotr Mikosa i Wojciech Mikosa. Wyróżnienie zdobyli: Basia Lebda, Róża Bech, Jan Lebda i Mieszko Bech.
*22 listopada 2013 r. uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym z efektami iluzjonistycznymi z udziałem artystów Studia Artystycznego „Klat”. Ideą widowiska było ukazanie uczniom zagrożeń wynikających z nadużywania środków odurzających. Dużą atrakcją była możliwość współuczestniczenia w przedstawieniu. Szkolnymi organizatorkami spektaklu były nasze panie pedagog – Agnieszka Ogonowska i Joanna Mularczyk-Baran.
*Z wielką radością wzięliśmy udział w zorganizowanym przez KCKSiR oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku projekcie pt. „Mania Czytania”. Odwiedziliśmy Zakład Karny, w którym komendant Straży Miejskiej Piotr Występski czytał fragmenty książki „W otchłani mroku” Marka Krajewskiego. Następnie udaliśmy się do supermarketu E. Leclerc, gdzie spotkaliśmy znanego i lubianego aktora Wiktora Zborowskiego, czytającego fragment „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza.
Udało się nam zdobyć autografy artysty! Kolejnym miejscem była Kryta Pływalnia. Tam zostaliśmy niezwykle serdecznie ugoszczeni przez rycerzy z Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego i wysłuchaliśmy fragmentu książki „Gra o tron” Georga R.R. Martina, a także obejrzeliśmy taniec dworski w wykonaniu Bractwa! Trzeba też koniecznie wspomnieć, że jabłuszka były pyszne! Później udaliśmy się do Apteki Królewskiej – tam słuchaliśmy fragmentów „Legend i opowieści ziemi kłodzkiej”, czytanych przez ich autorów – przewodników turystycznych Romanę i Leszka Majewskich. Na koniec przywędrowaliśmy do kłodzkiej Biblioteki, w której reżyser Michał Tramer czytał fragment utworu „Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk. W tym samym czasie mieszkańcy Kłodzka mogli także posłuchać wygłaszanych przez poetkę Zofię Mirską jej wierszy z tomiku „Czerń i biel”, w Hotelu Casa D’oro. A na dworcu PKS żołnierze z 47. Regimentu Piechoty Pruskiej czytali „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haska. Głównym celem tej imprezy było propagowanie czytelnictwa, zwiększenie zainteresowania książką oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego udziału w życiu kulturalnym. Możemy jednak zapewnić, że dla nas było to też wspaniałe przeżycie i doskonała zabawa! Do domów wróciliśmy nocą – zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia.
*25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Świętowaliście?
U nas tego dnia zrobiło się baaaaaardzo misiowo! Rysowaliśmy misie matematyczne i polonistyczne, robiliśmy misiowe kolaże, fotografowaliśmy się ze swoimi misiami, wyklejaliśmy misiowe wydzieranki, a każdy uczeń posiadający tego dnia misia zwolniony był z odpytywania na lekcjach! Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902r., kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka….. Co było dalej? Zapytajcie pierwszaków. Historię o pluszowym misiu, w Światowym Jego Dniu, który przypada na 25 listopada, poznali uczniowie klasy Ia, którzy wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Tokarz wzięli udział w zajęciach w Bibliotece Wojskowej. Prowadziła je pani Edyta Gruchot, która wspaniale przybliżyła nam historię misia TEDDY. Dziękujemy!
*Zdarza się, że na lekcjach języka polskiego szukamy klucza do tajemniczego ogrodu. A klucz może zdobyć tylko ten, kto odpowie na wiele podchwytliwych, szczegółowych, czasami na szczęście też bardzo łatwych pytań związanych z lekturą „Tajemniczy ogród” F.H. Burnett. To jeszcze nie koniec. Aby wejść do ogrodu, potrzebne nam są odpowiednie narzędzia. Gracz musi zdobyć min. 3 różne przedmioty. Do wyboru mamy: konewkę, grabie, sekator, motykę i szpadel. Bez tego nie ma wstępu! Zawodnicy krążą więc po planszy, zaklinając kostkę i los, aby byli łaskawi. Jedna lekcja to stanowczo za mało. Klasa 5a mogłaby grać cały dzień! Każdy mógł sprawdzić swoją znajomość lektury, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Uczniowie zdobyli klucze do Tajemniczego Ogrodu. Niestety okazało się, że jest on szary, smutny, brak w nim kolorowych kwiatów... Trzeba więc było obudzić ogród! Za każde poprawnie wykonane zadanie grupy uzyskiwały możliwość „posadzenia” roślin. Tym razem rozwiązywaliśmy krzyżówki, pracowaliśmy ze słownikiem ortograficznym, redagowaliśmy teksty, wyjaśnialiśmy przenośnie... i jeszcze kilka innych rzeczy… Ogrody ożyły!
*Święta! Wiele ciekawych rzeczy działo się ostatnio na naszej świetlicy socjoterapeutycznej! Z przygotowanej przez Panią Agnieszkę masy solnej robiliśmy ozdoby na choinkę. Zostały one wysuszone i czekają na ozdobienie :)
*Dla dzieci w Sierra Leone! Uczniowie klasy 2gb wraz z panią Beatą Rachwalską-Staszczyszyn zajmują się w naszej szkole koordynacją akcji „Gwiazdka dla Afryki”. W piątek 29 listopada zaprosili wszystkich uczniów, aby opowiedzieć o akcji UNICEFU, która ma uratować dzieci w Sierra Leone.
W Sierra Leone 20% dzieci umiera przed 5 urodzinami. Jednymi z głównych zabójców są: odra, polio i gruźlica. Dzieci w tym niewielkim państwie na zachodzie Afryki mają takie same marzenia jak my: chcą grać w piłkę, bawić się lalkami, chłopcy marzą o klubie piłkarskim takim jak FC Barcelona. Oprócz tego mają jeszcze inne pragnienia, które dla nas mogą okazać się dziwaczne. Bardzo chcą chodzić do szkoły i uczą się z wielkim zapałem mimo niesprzyjających warunków. Śmierć zbiera tam obfite żniwo, a rodzice bezsilnie patrzą, jak ich dzieci cierpią i umierają. Koszt szczepionki na odrę to niecała złotówka, a ratuje życie jednemu dziecku. Możecie wspomóc akcję robiąc pudełka świąteczne, które zostaną wystawione na sprzedaż. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przelane na konto UNICEFU. Chcielibyśmy, aby dzieci w Sierra Leone miały okazję się przekonać, że o nich myślimy i chcemy im pomóc. Proponujemy, aby każdy z Was – kto chce dać dowód swojego zaangażowania – przyłączył się do naszej zabawy. Na kolorowych paskach papieru proszę napisać lub narysować coś wesołego dla dzieci. Z pasków zrobimy kolorowy łańcuch, w którym każdy z nas będzie miał swoje ogniwo, łańcuch dostępnymi kanałami przekażemy na Sierra Leone.
*Uczniowie MZS z klas 1b, 2b i 5b biorą udział w projekcie rozwijającym pasje i zainteresowania najmłodszych. Nasza szkoła współpracuje z Dolnośląską Szkołą Wyższą – wszyscy uczniowie otrzymali indeksy Polskiej Akademii Dzieci i są studentami. Mali wykładowcy mają swoich dorosłych kolegów – profesorów, pracowników ważnych instytucji, którzy mają podobne zainteresowania i chętnie dzielą się swoją wiedzą, odpowiadając na niezliczoną ilość pytań. Pierwszy wykład o języku polskim we wrześniu prowadziła Kasia Mikosa,
a 29.11.2013r. – o swojej fascynacji Hiszpanią Adam Rothschild. Adam mówi po hiszpańsku i zaprosił na swój wykład rodowitego Hiszpana, któremu tłumaczył pytania zadawane przez dzieci, zaciekawione przybyszem z odległego kraju.
*Mikołajki w MZS! Św. Mikołaj odwiedził najmłodszych! A czy Wy byliście grzeczni w tym roku? ;)
*Słodkie warsztaty lizaczkowe z manufakturą Cukier Lukier! Uczniowie naszej szkoły w sobotę 14 grudnia mieli okazję na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób powstają cukierki i lizaki. Każdy uczestnik warsztatów mógł własnoręcznie wykonać lizaka i dostał w prezencie paczkę pysznych cukierków! Dziękujemy wrocławskiej manufakturze Cukier Lukier za słodkości oraz pani Kasi Kabat za zorganizowanie nam pięknego sobotniego przedpołudnia w ramach programu STEP BY STEP.
*Młodzi koszykarze Mistrzami Strefy Wałbrzyskiej! W Wałbrzychu odbył się Finał Szkół Gimnazjalnych Strefy Wałbrzyskiej w koszykówce chłopców, w którym udział wziął zespół Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku prowadzony przez pana Marcina Radomskiego, w składzie: Mateusz Borowczyk, Dominik Stopa, Adrian Lizak, Paweł Raj, Jakub Matuszewicz, Kamil Ogonowski, Daniel i Konrad Dawdo. Zespół okazał się bezkonkurencyjny i pewnie pokonał swoich rówieśników z Wałbrzycha (42:28) oraz z Głuszycy (42:28), czym zapewnił sobie Mistrzostwo Strefy Wałbrzyskiej oraz uzyskał awans do Finału Dolnośląskiego Szkół Gimnazjalnych w koszykówce chłopców, który odbędzie się we Wrocławiu. Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!
*Co by było, gdyby Pinokio został zrobiony z metalu? Gdyby Pinokio był zrobiony z metalu, to byłby bardzo twardy, silny i niezniszczalny. Zardzewiałby, miałby problemy z równowagą, mógłby zostać przetopiony. Mogłyby mu wyskoczyć sprężyny, mógłby zardzewieć. Byłby odporny na korniki. Gra dydaktyczna na podstawie lektury „Pinokio” pokazała, że uczniowie klasy 4b nie tylko doskonale orientują się w treści przeczytanej książki, ale są też ogromnie kreatywni!
*Uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskim projekcie wydawnictwa GWO promującym czytelnictwo – „CzytaMy”. Za nami zadanie nr 1 – ranking ulubionych książek. Gratulujemy zdobycia pierwszych kapsli! Zapraszamy do poznania Wielkiego Atlasu Czytelnictwa utworzonego na podstawie propozycji uczniów z całej Polski: http://czytamy.gwo.pl/ A przed nami już kolejne zadanie!
Warto być uczniem Miejskiego Zespołu Szkół – u nas zawsze dzieje się coś ciekawego!
Informacji dostarczyli: Agnieszka Tokarz-Zwierz, Agnieszka Ogiegło, Monika Czerkas, Beata Rachwalska-Satszczyszyn, Agnieszka Ogonowska,
Joanna Mularczyk-Baran