Co słychać w TRÓJCE?

Autor: 
Agnieszka Bieruta-Staszków, Beata Bogusławska, Iwona Sonka, Edyta Matusiak
Foto: 
R.P.A Pleśniak
Spotkanie z panem B.jpg

DZIEŃ OTWARTY W SP NR 3 W KŁODZKU
Dużym zainteresowaniem cieszył się „Dzień Otwarty Szkoły” w Szkole Podstawowej nr 3 w Kłodzku. Przyszli uczniowie mogli na własne oczy przekonać się, że w “Trójce” warto się uczyć.
28 stycznia br. w nasze progi zawitała liczna grupa rodziców wraz ze swoimi 5, 6 i 7-letnimi pociechami. Zaproszeni goście mieli okazję przekonać się na własne oczy i uszy, jak pracujemy. Rozpoczęliśmy o godz. 17 przemówieniem pana dyrektora Ryszarda Rylla, który przywitał zgromadzonych gości i zapoznał rodziców z bogatą ofertą edukacyjną szkoły, a także jej osiągnięciami przedstawionymi w formie prezentacji multimedialnej. Następnie pan dyrektor zaprosił do obejrzenia przedstawienia teatralnego pt. „Calineczka”, przygotowanego przez uczniów klasy I d, pod kierunkiem wychowawcy Marzeny Mróz. Nie mogło się również obejść bez zwiedzania szkoły. Przyszli uczniowie wraz z rodzicami z ciekawością oglądali naszą pięknie wyposażoną salę gimnastyczną, klasy, stołówkę, szatnie, świetlice szkolne. Maluchy były wyraźnie zadowolone z tej wizyty. Mamy nadzieję, że informacje zdobyte podczas tej wizyty, pozwolą rodzicom - pierwszym nauczycielom - na dokonanie właściwego wyboru szkoły. To ważna decyzja, jak i gdzie będą się kształcić nasze dzieci, by dobrze radzić sobie w przyszłości. 
***

W KSIĄŻKACH WSZYSTKO ZNAJDZIECIE…
7 lutego br., pierwszoklaściści z SP nr 3 w Kłodzku, po raz pierwszy wypożyczyli książki z biblioteki szkolnej. To wydarzenie - Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników, co roku przybiera uroczysty charakter. W tym dniu dzieci złożyły ślubowanie na wierność książkom i przyrzekły korzystać z ich mądrości. Obejrzały również przedstawienie teatralne, w którym wystąpiły postacie z bajek, spotkały królową Książkę, która uczyła ich korzystania z biblioteki i szacunku do książki jako dobra wspólnego… Pierwszym wyborom, poszukiwaniom bajek na półkach, zawsze towarzyszy ogromny entuzjazm i zainteresowanie dzieci. To właśnie najmłodsi uczniowie są najbardziej gorliwymi czytelnikami i okazują niekłamaną radość z kontaktu z książką. Pierwszym wypożyczeniom lektur, zawsze towarzyszy nadzieja, że zaowocuje to w życiu dzieci dobrem i mądrością. Czytanie bowiem ma nieocenioną wartość dla ich rozwoju i jest również najlepszym sposobem uczenia się.
Myśląc o potrzebach i przyszłości czytelnictwa, niepokój budzą treści Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014 – 2020, w którym pominięto udział bibliotek szkolnych w tym przedsięwzięciu. Wiele instytucji, a także środowisk nauczycieli bibliotekarzy zajęło stanowisko w sprawie rozumiejąc, w przeciwieństwie do autorów programu, że to właśnie szkolne biblioteki gwarantują stały dostęp do literatury, gdyż są najbliżej uczniów, a często stanowią pierwszą książnicę z jaką ci się stykają.
***

ROZMOWY ZE ŚWIATŁEM
O pasji fotografowania, fascynacji możliwościami tego rodzaju sztuki, magii z jaką pokazuje rzeczywistość oraz o swoich dokonaniach twórczych w tej dziedzinie opowiadał Bogusław Michnik, który 12 lutego br. spotkał się z uczniami w bibliotece szkolnej. Nasz niecodzienny gość przez wiele lat był animatorem życia kulturalnego w regionie, dyrektorem Kłodzkiego Ośrodka Kultury. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka. Ma bogaty dorobek twórczy w dziedzinie literatury, poezji, fotografii i jest laureatem wielu nagród. Jego wiersze doczekały się szeregu tłumaczeń, a fotografie prezentowano na wystawach w kraju i za granicą. Podczas spotkania Bogusław Michnik zaprezentował wiele swoich powstałych na przestrzeni lat fotografii, które ciekawiły i po wielekroć zaskakiwały oglądających. Artysta ma bowiem niecodzienną umiejętność widzenia rzeczy z pozoru nieważnych i wrażliwość właściwą jedynie twórcom. Swoją wiedzą, doświadczeniem i dokonaniami zaimponował wszystkim obecnym w bibliotece. Spotkanie, które odbyło się w cyklu „Poznajmy ciekawych ludzi” było zaproszeniem i zachętą dla uczniów do wkroczenia w świat twórczości, wiedzy i sztuki.
***

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
W SP 3 od początku roku szkolnego w ramach dodatkowych lekcji dla klas młodszych prowadzone są zajęcia udzielania pierwszej pomocy. Objęto nimi uczniów kl. III. Prowadząca, nauczyciel Edyta Matusiak, przeszkolona przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w ramach programu: „Ratujemy i uczymy ratować”, wykorzystując ciekawe materiały dydaktyczne, uczy najmłodszych uczniów jak być dobrym ratownikiem oraz jak pomóc poszkodowanemu w wypadku zanim nadjedzie karetka pogotowia. Zajęcia polegają głównie na praktycznych działaniach. Dzieci otrzymują kolorowe książeczki, telefony do samodzielnego złożenia, a manekiny Mini Anne służą do ćwiczenia wdechów ratowniczych i ucisków klatki piersiowej. Cykl obejmuje 6 lub 7 godzin lekcyjnych i kończy się miniegzaminem i wypisaniem certyfikatu dla każdego uczestnika. Zajęcia wieńczy wypełnianie przez uczniów karty ewaluacyjnej. Pozwala to nauczycielowi określić przydatność tych zajęć oraz stwierdzić czy uczniowie są z nich zadowoleni.
***
Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3
w Kłodzku, składają serdeczne podziękowania pracownikom Muzeum Ziemi Kłodzkiej za przygotowanie i prowadzenie bardzo interesujących lekcji muzealnych, w których uczestniczyli nasi uczniowie. Dzięki te-go rodzaju niekonwencjonalnym zajęciom, dzieci mogą rozwijać twórczą aktywność i zdobywać tak potrzebną wiedzę o mieście i regionie.

Wydania: