Kondycja, zdrowie... Tym razem - dlaczego łapią skurcze

Autor: 
Magda Litwin

Istnieją różne teorie dotyczące przyczyn bolesnych skurczy (kurczy) mięśni. Bezsprzecznie jednak jako winowajca wskazywany jest niedobór pierwiastków traconych wraz z potem podczas intensywnego treningu. Sportowcy wiążą występowanie kurczów z wyczerpaniem potasu i innych składników mineralnych, jak wapń lub magnez. Jednak badania nie potwierdzają tego poglądu. Mięśnie charakteryzują się tendencją do gromadzenia potasu, wapnia i magnezu, co powoduje, że pierwiastki te są tracone z potem w niewielkich ilościach, w porównaniu z utratą chlorku sodu. Zazwyczaj ilość tych substancji w diecie jest wystarczająca i zapobiega deficytowi, który mógłby być przyczyną występowania kurczów. Jednak problem ten wymaga jeszcze przeprowadzenia dalszych badań naukowych.
Sód jest istotnym pierwiastkiem, który inicjuje powstawanie sygnałów
w komórkach nerwowych i wywołuje ciąg zdarzeń prowadzący do skurczów mięśni podczas wysiłku. Tym samym niedobór sodu i płynów ustrojowych może powodować, że mięśnie stają się nadwrażliwe. W takich warunkach niewielkie obciążenie, takie jak kontynuacja ruchu, może prowadzić do niekontrolowanych skurczów i rozkurczów mięśni. Zalecane jest wówczas spożywanie napojów zawierających chlorek sodu (sól). Także słone przekąski lub słony koktajl pomagają uzupełnić zasoby tego pierwiastka. Sportowy napój Gatorade zawiera około 49 mg sodu w 100 ml. Taką samą ilość sodu zawiera szklanka mleka lub kromka chleba. Jest to ilość, która pomaga uzupełnić utracony sód, a jednocześnie nie przekracza wartości zalecanych (RDA - Zalecane Normy Żywieniowe) dla popularnych obecnie diet niskosodowych.
Kurcze mięśni pojawiają się również u tzw. “weekendowych sportowców”, którzy ćwicząc intensywnie, lecz nieregularnie, doprowadzają do przetrenowania organizmu. Zwiększone ryzyko wystąpienia skurczy obserwuje się także u osób chorych na cukrzycę, mających kłopoty z ciśnieniem krwi, skarżących się na dolegliwości nerwowe lub przyjmujących niektóre leki.

JAK POSTĘPOWAĆ, GDY SKURCZ JUŻ DOPADNIE?
Zaleca się masowanie i delikatne uciskanie bolącego miejsca w kierunku od bocznej krawędzi łydki do środka. Pomagają także ciepłe okłady i ćwiczenia rozciągające bolący mięsień.
Z pewnością nie zaszkodzi też spożywanie bogatego w magnez pożywienia (kiełki pszenicy, otręby, kakao, siemię lniane, orzechy, proso, ryż i ryby) lub przyjmowaniu preparatów magnezu. Przy uporczywych kurczach zaleca się również stosowanie dostępnych bez recepty środków zawierających miłorząb japoński, żeńszeń oraz głóg.
Więcej na www.fitness-dance.pl
Magdalena Litwin

Wydania: