Co to jest AGROREG?

Autor: 
Mirosław Awiżeń
agroreg.jpg

Co to jest „Agroreg”?
- Jest to instytucja, a nawet i zakład pracy, dla którego „surowcem” do produkcji jest pieniądz. Właśnie ten surowiec przetworzony przez ludzi, ich kreatywność pozwala produkować wyrób, który znów jest pieniądzem, ale już nadwyżką, którą można inwestować według potrzeb właścicieli „Agroregu”, czyli jego udziałowców. W jaki sposób tworzy się produkt pieniądza z pieniądza? Po prostu sensownie obraca się pieniądzem pierwotnym, założycielskim w ten sposób, by zainwestowany wracał w zwielokrotnionej wartości.
I to jest pierwsze zadanie „Agroregu”.
Drugim zaś jest samodzielne zainwestowanie zarobionych pieniędzy zgodnie z wolą właścicieli „Agroregu” czyli jego udziałowców.
Czym jest zatem „Agroreg”?
- Warto rozszyfrować tę nazwę: jest Agencją Rozwoju Regionalnego powstałą na użytek, jak sama nazwa wskazuje, regionu, w którym funkcjonuje, oczywiście wykorzystując także możliwości zarabiania czy też opłacalnego inwestowania poza swoim regionem.
Czy „Agroreg” można nazwać bankiem? ... bo przecież operuje pieniądzem...
- I tak i nie, bowiem faktem jest, że działa „na pieniądzu”, ale nie po to tylko, aby udzielać pożyczek a kapitał zbierać z wpłat klientów, ale opierając się na kapitale pierwotnym (założycielskim) służyć swoimi zasobami udziałowcom w realizacji ich przedsięwzięć inwestycyjnych. Na pewno pieniądze pozyskane z „Agroregu” nie można kierować na konsumpcję. Tutaj możemy odwołać się do idei fundacji, która mając początkowy kapitał wzbogaca go, a nadwyżki lokuje na cele fundacji (np. jak Fundacja Nobla).

Taka właśnie instytucja czy też zakład istnieje na Ziemi Kłodzkiej w Nowej Rudzie – Słupcu, i o niej rozmawiamy z p. Jerzym Dudzikiem, prezesem ARR “Agroregu” S.A

- Chciałbym zwrócić Ci uwagę na jeszcze jeden, kto wie, czy nie najważniejszy aspekt działalności „Agroregu”. Jesteśmy tu po to, aby tworzyć warunki do rozwoju gospodarki naszego regionu. Pokazać a tym samym uczyć ludzi, jak należy operować pieniądzem, aby każdy wiedział, czym różni się pieniądz inwestycyjny od konsumpcyjnego. Pokazujemy w czasie rzeczywistym, że pieniądz zainwestowany wzbogaca wartość regionu, tworzy nową, zasobniejszą rzeczywistość, natomiast pieniądz konsumpcyjny po prostu po konsumpcji przepada .....
Dopiero z inwestycji zrealizowanej przez pierwotny pieniądz, przynoszącej realny dochód, część z niego można wydać na konsumpcję. Bo po prostu będzie nas na nią stać. To niby proste prawdy, każdy o nich wie ... ale z realizacją tych prawd w praktyce jest różnie. Śmiem twierdzić, że nie na darmo mamy w nazwie „rozwój regionalny”, bo oczywistym jest, że aby się rozwijać, trzeba mieć pomysły i pozyskać pieniądze na ich realizacje.
I to dotyczy naszego oddziaływania na przedsiębiorców w naszym regionie. Pokazujemy, jak “rządzić” pieniądzem, aby był posłuszny, nie tylko nam, ale przedsiębiorcom którzy inwestują w rozwój.

Wydania: