Odyseja Umysłu w „Społecznej”
Jakie jest nasze skojarzenia z takim tytułem, hasłem?
W Szkole Społecznej myślę, że takie:
Konkurs „Odyseja Umysłu” + główny organizator, czyli naukowcy z NASA + pani Agnieszka R.= trudne zadania z matematyki.
Niestety, to błędne rozumowanie.
Jeszcze z prawą stroną naszego równania prawie mogę się zgodzić, gdyż należałoby tu dodać dwie trenerki – mamy: panią Agnieszkę Metych i panią Dorotę Ogórek-Stępniewicz oraz grono rodziców, tych, którzy udostępniali swoje wiertarki, wkrętarki, maszyny do szycia, stare deski ze strychu, kartony, zasłony…, a także tych, co dowozili pizzę, gdy siedzieliśmy do późna w szkole. Przechodząc jednak do lewej strony naszego równania muszę odjąć „trudne” i „z matematyki”. Jeśli byłoby – rozwijające, kreatywne, twórcze myślenie matematyczne, to z przymrużeniem oka, mogłabym się zgodzić, lecz też nie do końca.
Co to więc jest ta ODYSEJA?
Świetna przygoda, nauka nieszablonowego, kreatywnego myślenia, nauka, podczas której trener może wiele się nauczyć od swojej drużyny, a przy tym wspiera ją, kieruje, nie wykonując za nią żadnych zadań. Po prostu jest, pokazuje, jak odkrywać nowe możliwości, jak słuchać innych, jak wyciągać wnioski z popełnionych błędów, jak efektownie oceniać i ulepszać rozwiązania.
Odyseja to projekt, podczas którego pracuje się nad zadaniami rozbieżnymi, które można rozwiązać na wiele sposobów, gdyż: „Nie istnieje zadanie, które nie ma rozwiązania. Istnieją tylko lepsze rozwiązania”.
Uczestnicy, od przedszkoli po uczelnie wyższe, przekonują się, że grupa jest większą siłą twórczą niż jednostka. Podczas przygotowań do tzw. spontanów i rozwiązywania „Problemu długoterminowego” uczestnicy rozwijają poczucie własnej wartości, uczą się również bardziej szanować i lepiej rozumieć innych.
Cóż więc mogłam zrobić, gdy jako nauczyciel (6 lat temu) odkryłam tak ciekawe narzędzie pracy z młodymi ludźmi?
Tylko jedno – zaszczepić w nich ducha ODYSEJOWICZA i cieszyć się, że mogę pracować jako nauczyciel z tak wspaniałą młodzieżą, z dziećmi, które wbrew pozorom, chcą robić coś innego, niż tylko siedzieć przed komputerem, czy telewizorem.
Czym to może zaowocować? Trzema drużynami, które mimo przeciwności losu dotarły do Eliminacji Regionalnych we Wrocławiu, a jedna z drużyn przeszła dalej i zajęła 3 miejsce w Polsce, w Ogólnopolskim Finale w Gdańsku.