Tym razem – JAK FITNESS WPŁYWA NA PRACĘ NARZĄDÓW WEWNĘTRZNYCH ORGANIZMU

Autor: 
Magdalena Litwin

FITNESS A SERCE
W czasie wysiłku fizycznego następuje przyspieszenie uderzeń serca,
a następnie szybsze pompowanie krwi i jego wzmocnienie. Zmuszając serce do wytężonej pracy spalamy równocześnie większą liczbę kalorii. Systematyczne uprawianie ćwiczeń wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Większość regularnie ćwiczących osób odnotowuje około 70 uderzeń na minutę w czasie spoczynku. Zdaniem ekspertów mniejsza liczba uderzeń na minutę świadczy o bardziej efektywnej pracy serca.
FITNESS A PŁUCA
Płuca osiągają największą objętość w wieku średnio 20 lat, przez następne 10 lat serce pracuje na pełnych obrotach pompując tlen do całego ciała. Po 30 roku życia płuca osoby pasywnej fizycznie tracą swą elastyczność, pobierają mniej tlenu, wdychając i wydychając mniejsze objętości powietrza. Serce pompuje wolniej krew, przez co poszczególne komórki są mniej odżywione. Aktywność fizyczna podnosi wydolność serca i płuc, a dotlenienie dzięki ćwiczeniom może być o 30 % większe. Wynika to z większego zapotrzebowania na tlen w czasie wysiłku, co kolejno wymusza dodatkową produkcję czerwonych ciałek krwi odpowiedzialnych za transport tlenu. Im więcej czerwonych ciałek krwi w organizmie tym więcej tlenu w każdym oddechu. W ostatecznym rozrachunku poprawie ulega proces oddychania, gdyż zmniejsza się ilość oddechów na minutę.
FITNESS A OSTEOPOROZA
Osteoporoza polega na zmniejszeniu gęstości utkania kostnego, ścieńczeniem korowej warstwy kości, zatarciem struktury beleczkowej. Najczęściej występuje u kobiet po przekwitaniu. Wiąże się z zaburzeniami w wydzielaniu hormonów płciowych i kory nadnerczy, niedoborem białka oraz ujemnym bilansem wapniowym. Aktywność fizyczna, a więc wszelkiego typu ćwiczenia wzmacniające mięśnie pozytywnie wpływają na układ kostny. Podczas pracy fizycznej przez przyczepy mięśniowe przekazywane są impulsy, które przyczyniają się do zgrubienia podstawy kości. W odpowiedzi na to szpik kostny zaczyna produkować większą liczbę czerwonych ciałek krwi, co wiąże się z procesem rozprowadzania krwi po organizmie. Jednak w przypadku zaawansowanej osteoporozy decyzję o rodzaju i natężeniu aktywności ruchowej musi podjąć lekarz.
FITNESS A WĄTROBA i NERKI
W czasie ćwiczeń fizycznych wątroba wykonuje intensywną pracę filtrując toksyny, co wpływa na oczyszczenie krwi. Ponadto reguluje poziom cukru we krwi i eliminuje nadmiar insuliny oraz pozwala na wydajniejszą pracę enzymów trawiennych.
FITNESS A NERKI
Współpracując z wątrobą pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu. W czasie zwiększonej pracy fizycznej wykonują również odpowiednio zwiększoną pracę, co dodatnio wpływa na obraz funkcji organizmu człowieka. U osób nie uprawiających regularnych ćwiczeń fizycznych nerki pracują na wolniejszych obrotach.

Wydania: