875 km od Międzylesia

Autor: 
Mirosław Awiżeń
lohne.jpg
lohne2.jpg

875 km od Międzylesia leży w Niemczech miasto Lohne. To bardzo daleko, jeśli chodzi o fizyczną odległość, ale blisko, gdy są to partnerzy. Ponad 20.tysięczne miasto nawiązało kontakty tak gospodarcze, jak społeczne i kulturalne z miastem w Polsce - Międzylesiem, wielokrotnie mniejszym. Dlaczego Lohne? - bo tam osiedliło się najwięcej byłych mieszkańców dzisiejszego Międzylesia.
Lohne to rozległe miasto, zabudowane w ok. 90 % domami parterowymi, najczęściej z cegły klinkierowej (ratusz też jest z niej zbudowany).
Nie wszyscy mieszkańcy gminy Międzylesie mają możliwość odwiedzenia Lohne, dlatego też społeczność tej miejscowości zdecydowała pokazać swoje miasto z historią, gospodarką, kulturą, sztuką w Międzylesiu. Okazją było 720. lecie praw miejskich Międzylesia. W ramach tych obchodów zorganizowana została wystawa retrospektywna prezentująca partnerskie miasto.
Lohne kiedyś nie było bogate, utrzymywało się m.in. z produkowania piór z piór gęsi. A dzisiaj - proszę popatrzeć na różnorodność przemysłu w Lohne.

Po wystawie eksponowanej w siedzibie Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Międzylesiu oprowadzali mnie: dyr. MGOK p. Teresa Sobierska i burmistrz Międzylesia p. Tomasz Korczak.
A teraz parę danych o Lohne: 27291 mieszkańców (w tym 2964 obcokrajowców /dane z 1.01.2014 r.). Miasto jest położone na obszarze 90,75 km2, w Dolnej Saksonii. W Lohne jest m.in. 6 szkół podst.,1 ogólnokształcąca, 2 zawodowe (rzemiosła, handlowa), a także szkoła pielęgniarek, szkoła muzyczna i Powiatowa Szkoła Wyższa. Jest także Lohnskie Muzeum Przemysłu, Galeria, kino, 4 biblioteki publiczne, 5 domów kościelnych z domami dla rencistów, teatr i sala koncertowa na 565 miejsc siedzących oraz Dom Spotkań dla Młodzieży. Jest też stadion z 5. placami do gry, zadaszone trybuny, hala do gry w tenisa, 5. metrowa skocznia, 2 kryte baseny, 10 hal sportowych, plac do golfa, sportowa strzelnica, a także 1 hala do sportów konnych i 1 lodowisko.
A odpocząć można w Parku Miejskim zajmującym 8 ha, w Lesie Miejskim z wieżą widokową, górą do zjeżdżania, położonym na 12 ha, w Zamku Leśnym ze stawem i łąką do zabaw rozłożonym na 63 ha...
Celem wystawy było pokazanie mieszkańcom Międzylesia miasta partnerskiego Lohne w całej jego okazałości. I cel został w pełni osiągnięty.
... jest czego zazdrościć...

Wydania: