Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

NACZELNIK
W Poczdamie Ministerstwo Gospodarki i Spraw Europejskich Brandenburgii uhonorowało osoby, których działalność w szczególny sposób przyczyniła się do integracji europejskiej. Za szczególne zaangażowanie we współpracę międzynarodową w regionie przygranicznym został nagrodzony druh naczelnik Artur Gajewski z OSP Lewin Kłodzki. Gratulacje!
AUTOBUS
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Kłodzku wzbogaciło się o 12 nowych autobusów. Pojazdy czeskiej produkcji firmy SOR Libchavy obsługiwać będą komunikację podmiejską na terenie powiatu kłodzkiego. Autobusy są nowoczesne, dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Na ich zakup przedsiębiorstwo pozyskało dotację ponad 5 ml zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Wow.
PATELNIA
W hotelu „Verde Montana” w Kudowie Zdroju na największej w Polsce patelni przyrządzono 60 kg gęsiny z warzywami. Potrawie nadano nazwę: „Gęsina nie tylko na Świętego Marcina”. Super - to sobie pojedzono.
PRACA
Minimum 80 osób dostanie pracę w fabryce katalizatorów samochodowych w fabryce, która powstanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Umicore Autocat Poland mający centralę w Belgii uruchomi dwie linie produkcyjne. Do podpisania dokumentów zatwierdzających inwestycje doszło w UM w Nowej Rudzie. Gratulacje!
PIKNIK
W polanickim Parku Zdrojowym przy Muszli Koncertowej odbył się „Piknik Wołowy”. Do woli można było degustować potrawy z mięsa wołowego. Wśród atrakcji „Polubić zapomnianą wołowinę”, były konkursy dla dzieci i dorosłych oraz występy artystyczne.Piknik realizowano ze środków finansowych Funduszu promocji Mięsa Wołowego.Piknik, to kolejna inicjatywa Dolnośląskiej Izby Rolniczej promująca polską wołowinę. Organizatorom gratulujemy pomysłu.
POLONEZ
Abiturienci Gimnazjum im. dr Józefa Matuszewskiego w Polanicy Zdroju postanowili zatańczyć poloneza na deptaku. Taniec wzbudził zainteresowanie i został nagrodzony brawami. Ku wyjaśnieniu tej niecodziennej sytuacji - gimnazjaliści zorganizowali swój komers w restauracji: „Europa”, która mieści się przy deptaku. Pomysłową mamy młodzież…
OLIMPIADA
Już po raz szósty odbyła się w Szczytnej Olimpiada Przedszkolaków. Do udziału w tym sportowym wydarzeniu zaproszono przedszkola z Dusznik Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Radkowa, Ołdrzychowic Kłodzkich, Chocieszowa, Lewina Kłodzkiego. Mali zawodnicy rywalizowali ze sobą w 10 konkurencjach. Może Szczytna pokusi się o mundial dla dzieci?
FIRMA
Firma Wemeco Poland specjalizująca się w wyrobach ze stali nierdzewnych oraz aluminium planuje inwestycję w Kudowie Zdr. Trzymamy kciuki by wyszło.
PLANTACJA
Policjanci z powiatu kłodzkiego namierzyli i zlikwidowali dwie plantacje konopi. Rośliny były posadzone w ustronnych miejscach wśród traw i drzew. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 70 krzewów konopi w różnych fazach wzrostu. Zatrzymano podejrzanego „hodowcę”, 31-letniego mężczyznę, mieszkańca powiatu. „Pasjonat roślinek” odpowie za czyny.
KIBICE
Kibice „Piasta” z Nowej Rudy postanowili się trochę „zabawić” podczas meczu „Piasta” z kamienieckim „Zamkiem”.
Szczerze mówiąc, to w ogóle nie byli meczem zainteresowani. Weszli na boisko i zaczęli ubliżać działaczom i zawodnikom rezerwowym. Wcześniej, jak na prawdziwych dżentelmenów przystało, popchnęli bileterkę na bramę wjazdową (zapewne była to forma przywitania). Kapitanowie obu grających drużyn chcieli z kibicami grzecznie porozmawiać, ale tamci mieli na ten temat inne zdanie - konkretnie wyzywali kapitana własnej drużyny. Przyjechała policja, a mecz trwał 3 minuty. Bez komentarza…
KONCERT
W Parku Strażackim w Kłodzku odbył się „Letni koncert”. Wystąpił „Total Vocal Project” oraz zespół „Kwartet”. Było również coś dla dzieci - zjeżdżalnia i zabawa plastyczna. Niestety pieczonych kiełbasek nie serwowano…
NAMIOT
Strażacy z jednostki w Nowej Rudzie wyposażeni zostali w namiot pneumatyczny. Rozłożenie namiotu odbywa się automatycznie przy pomocy pompki i trwa ok. 4 min. Na miejscu działań ratowniczych może być wykorzystany jako namiot dowódczo-sztabowy albo zaplecze kwatermistrzowskie. W połączeniu ze sobą, namioty mogą natomiast tworzyć szpitale polowe oraz miejsca kwarantanny. Koszt zakupu namiotu pneumatycznego wraz z wyposażeniem to suma ok. 40 tys. zł. środki na ten cel zostały przekazane przez Fundusz Prewencyjny PZU Życie S.A. oraz Starostwo Powiatowe w Kłodzku.
To już trzeci namiot pneumatyczny w powiecie kłodzkim. Taki sprzęt ma Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku oraz w Bystrzycy Kł. Gratulacje!
SCRABBLE
W Polanicy Zdroju, w Pijalni Wód Mineralnych odbył się „II Polanicki Ogólnopolski Turniej Scrabble”. Imprezę honorowym patronatem objął burmistrz Miasta - Jerzy Terlecki. Tegoroczna edycja konkursu podobnie jak w roku ubiegłym, przebiegała pod nazwą: „Uzdrowiskowe słów gięcie - cięcie”. W tym roku formuła turnieju poszerzona została o towarzyszący turniej szachów błyskawicznych oraz gry i zabawy okołoscrabblowe.Turniej miał charakter otwarty i każdy chętny mógł wziąć w nim udział. Gratulacje!
KONCERT
Zespół „Perfect”, który wystąpił w maju z koncertem w Kłodzku, tak był zadowolony z imprezy, że postanowił w swoim najnowszym teledysku do piosenki „Wszystko ma swój czas”, wykorzystać materiały z tego właśnie koncertu. Zespół jak widać ma gust.
DEMONSTRACJA
Uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdroju demonstrowali pod Starostwem Powiatowym w Kłodzku. Demonstrujący wzięli również udział w sesji Rady Powiatu Kłodzkiego, na której przedstawili swoje zastrzeżenia do wyników konkursu i niepokój o dalsze działanie szkoły. Demonstracja, to kolejny odcinek telenoweli: „Niesłusznie odwołana dyrektor RST”.
Przypominając temat: odbył się konkurs na dyrektora placówki, w którym to obecna jeszcze dyrektorka nie została ponownie wybrana. Starostwo kłodzkie zarzucało ustępującej panu Dyrektor błędy w zarządzaniu placówką. Koniec końcem wszystkie strony konfliktu czekają na rozstrzygnięcie w sprawie u wo-jewody. C.d.n.
ŚWIĘTO
Międzylesie świętowało Dni Miasta - zabawa trwała trzy dni. Atrakcji przygotowano sporo m.in.: zawody wędkarskie, rowerowe, grillowanie pod Trójmorskim Wierchem, biesiada polsko- czeskich zespołów muzycznych. Super!
KONCERT
W polanickim kościele pw. WNMP miał miejsce 152 koncert, który zainaugurował XXIII Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Miłośnicy muzyki poważnej mogli wysłuchać najpiękniejszych utworów m.in.: Ave Maria, Toccatę.
Wstęp na koncerty jest wolny.
TWIERDZA
Nowa atrakcja dla mieszkańców i turystów - twierdza w Kłodzku jest dostępna nocą dla zwiedzających. Pochodnie, muzyka, legendy, mnisi, księżniczki, rycerze…to tylko namiastka tego, co czeka odwiedzających twierdzę.
Rewelacja! Może się wybiorę w poszukiwaniu rycerza na białym koniu (w ostateczności wystarczymi…w zbroi).
NAGRODY
Z okazji jubileuszu 25-lecia wyborów parlamentarnych w 1989 roku, zorganizowano dla uczniów szkół powiatu kłodzkiego konkurs. Podczas połączonego posiedzenia dwóch komisji Rady Powiatu Kłodzkiego - Bezpieczeństwa oraz Rozwoju, Promocji i Turystyki, senator - Stanisław Jurewicz, starosta - Maciej Awiżeń i przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego - Dariusz Kłonowski wręczyli nagrody laureatom tego konkursu. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz zaproszenia na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedzą miedzy innymi Sejm, Pałac Prezydencki i Centrum Nauki Kopernik. Gratulacje!
WIOSNA
W Szczytnej już po raz 15. zorganizowany został Festiwal Piosenki Dziecięcej „Szczytniańska Wiosna”. W tym roku najmłodszy uczestnik miał zaledwie 3 lata! Ach, ta Szczytna…

Wydania: