Spotkania z reżyserem

Autor: 
Beata Bogusławska
Stando 001.jpg

W tym roku minęło 25 lat od czasu gdy w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Kłodzku, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych Robert Stando, absolwent tej szkoły, po raz pierwszy pokazał młodzieży filmy ze swego bogatego dorobku artystycznego. Wiele dokumentów Roberta Stando podejmujących ciekawe ale i niełatwe tematy, związanych jest z Ziemią Kłodzką, a cztery z nich bezpośrednio z Kłodzkiem. Pierwszy, z 1955 roku, zrealizowany jeszcze w czasie studiów reżyserskich jako etiuda filmowa pt. „Miasto, które może zginąć”, ukazał tragiczny obraz tysiącletniego Kłodzka, które w czasach odbudowującego się kraju, kruszyło się na oczach mieszkańców. Te „najnowsze ruiny w Polsce” i wołanie o ratunek dla miasta, odbiły się głośnym echem nie tylko w świecie filmowym…
W ciągu ćwierćwiecza odbyło się 65 spotkań autorskich z reżyserem, które wrosły w tradycję szkoły. Odbywały się w trakcie zajęć z języka polskiego, najpierw z inicjatywy wicedyrektor Jadwigi Zalewskiej, a od piętnastu lat w klasie Danuty Korczyńskiej-Mikołajów, która jest również opiekunem artystycznym młodzieży przygotowującej na przestrzeni lat wspaniałe benefisy, których bohaterem był reżyser. Niezmiennie interesującą oprawę plastyczną uroczystości tworzy wraz z uczniami Anna Olbińska.
Spotkania połączone z pokazami filmowymi, dyskusją, polemiką, rozważaniami, dygresjami i humorem, stały się niecodziennymi i ważnymi lekcjami dla wszystkich, którzy w nich uczestniczyli. Uczniowie mieli okazję konfrontacji przeszłości ze współczesnością, refleksji nad kondycją człowieka, światem wartości i antywartości, przyjrzenia się zjawiskom jakie zachodziły w ciągu powojennych lat w obyczajowości, stosunkach polsko- niemieckich, życiu społecznym kraju, także w wymiarze lokalnym. Reżyser nie chce łatwych pytań i nie daje prostych odpowiedzi. Każe myśleć, spierać się, wyrażać własne zdanie, lubi również prowokować, jak czynił to w wielu swoich filmach. Oczekuje od młodych ludzi wrażliwości i uczciwości. Robert Stando w 2005 roku otrzymał odznakę Złotego Maturzysty, a potem, w 2001 r., tytuł Wybitnego Absolwenta szkoły.
4 czerwca br., w zabytkowych wnętrzach kłodzkiego liceum odbył się uroczysty jubileusz 25-lecia współpracy artystycznej Roberta Stando z „Chrobrym”: Spotkania z młodzieżą w kłodzkim liceum rozpocząłem w 1989 roku, w czasach wygasającego PRL –u. Nie był to dla mnie łatwy rok. Rozstałem się z filmową „Czołówką”, umarła mi mama. To był mój powrót do tego miejsca gdzie uczyłem się, kontynuowanie czasu bycia w tej szkole – mówi reżyser Robert Stando. – Jeden z moich profesorów, anglista, Jan Steciak, powtarzał, że chcąc dotrzeć do młodych ludzi, trzeba stać się ich kolegą, tylko nieco mądrzejszym… Trafiam do młodzieży jasnym przekazem, prostym komunikatem, staję się jednym z nich. Zatrzymując się w Kłodzku, mieszkam w pokoju, którego okna wychodzą na ulicę wiodącą przez żelazny most. Stamtąd słyszę rozmowy młodych ludzi. Zawsze uważnie ich słucham, staram się rozumieć ich psychikę, niepokoje i potrzeby. Wszystko to znalazło się w moich filmach. A teraz oni robią filmy o mnie…
Dwie próby filmowej opowieści o reżyserze Robercie Stando już powstały. Trwają prace nad kolejną. Ich autorami są licealiści, dla których postać reżysera przez te wszystkie lata była wyjątkową inspiracją.
Robert Stando – reżyser i scenarzysta, twórca ponad 100 filmów dokumentalnych. Wiele z nich otrzymało nagrody oraz wyróżnienia w kraju i za granicą. Urodził się w 1931 r. w Berlinie. Po wojnie, do roku 1951 mieszkał w okolicy Kłodzka. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego.
W szkole prowadził teatr amatorski, w którym reżyserował m.in. „Niemców” L. Kruczkowskiego (1950) i „Wodewil warszawski” (1951) Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej na Wydziale Reżyserii, którą ukończył w 1959 roku. W latach 1957-72 pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie, a od 1973 r. w Wytwórni Filmowej „Czołówka”. Jego filmy podejmują tematykę stosunków polsko – niemieckich, wiejską, tematy muzyczne i portrety. Wiele było prezentowanych w telewizyjnym cyklu „Małe Ojczyzny”.
W 1999 roku Robert Stando otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka.

Wydania: