Ukazał się 12. tom „Zeszytów Muzeum Ziemi Kłodzkiej”
Miło nam poinformować, że ukazał się 12. tom „Zeszytów Muzeum Ziemi Kłodzkiej”, najstarszego muzealnego periodyku regionu kłodzkiego (wydawanego od 1985 r.), który zawiera materiały będące efektem prac badawczych nad dziejami Kłodzczyzny, a dodatkowo informuje o działalności kłodzkiego Muzeum. I choć nie jest to materiał, który czyta się szybko i z wypiekami na twarzy, to mamy nadzieję, że nasi czytelnicy nie będą zawiedzeni. Oto krótki przegląd zawartości tomu.
Przypadający w 2013 r. jubileusz 50-lecia placówki spowodował pojawienie się na pierwszych stronach publikacji dwóch materiałów, pióra Ireny Klimaszewskiej, poświęconych Muzeum. Pierwszy przypomina o 50-letnim dorobku placówki, kolejny analizuje funkcjonowanie tematu Muzeum w Kłodzku na łamach prasy z lat 1950-1987, starając się m.in. odpowiedzieć na pytanie – jakim echem odbiły się w materiałach prasowych sprzed lat związane z muzeum działania i jak oceniano poczynania placówki?
Kolejny materiał, autorstwa Andrzeja Behana, przedstawia dzieje rodu von Donyn, którego trwające 120 lat panowanie nad dobrami noworudzkimi doprowadziły do znacznego rozwoju gospodarczego tego rejonu. O istniejących na Ziemi Kłodzkiej w okresie nowożytnym obiektach związanych z dawnym wymierzaniem zasądzonych kar, czyli
o szubienicach i pręgierzach, obszernie napisał Daniel Wojtucki. Z kolei materiał Grzegorza Pisarskiego, który od pewnego już czasu na łamach prasy i periodyków kłodzkich prezentuje sylwetki studentów pochodzących z Ziemi Kłodzkiej i studiujących na Uniwersytecie we Wrocławiu, koncentruje się na absolwentach pochodzących z takich wsi Kłodzczyzny, jak m.in. Domaszków, Drogosław, Dzikowiec, Ludwikowice Kłodzkie, Mielnik, Ołdrzychowice Kłodzkie, Wojbórz.
Polecamy również artykuł Joanny Stoklasek-Michalak będący bodajże pierwszą w historii prezentacją i próbą identyfikacji późnogotyckich zworników z kościoła pw. NMP w Kłodzku, jak też opracowanie Piotra Sroki poświęcone historii browarnictwa na Ziemi Kłodzkiej, w kluczowym dla najnowszych dziejów piwowarstwa na tym obszarze, tj.
w okresie kilku lat od zakończenia drugiej wojny światowej.
W tomie 12. po raz pierwszy, a miejmy nadzieję, że nie ostatni, pojawił się temat związany z historią społeczności żydowskiej na Ziemi Kłodzkiej. Autor artykułu, Piotr Piluk, penetrując warszawskie archiwum Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce odnalazł i przedstawił nieliczne materiały poświęcone działalności oddziału TSKŻ w Kłodzku.
Na łamach periodyku staramy się też informować o szczególnie cennych dokumentach, czy zabytkach związanych z naszym regionem, stąd z pewnością nie tylko dla kolekcjonerów interesujące będzie opracowanie Krystyny Oniszczuk-Awiżeń o znajdującym się w zbiorach Muzeum zespole zastępczych pieniędzy papierowych, edytowanych w okresie międzywojennym na terenie Ziemi Kłodzkiej, jak też materiał Andrzeja Prasała o przechowywanym w Kłodzku w archiwum oo. Jezuitów dokumencie z 1943-1945 r., który dostarcza niezwykle cennych danych na temat instrumentów organowych z kościołów Kłodzczyzny.
Poza wymienionymi opracowaniami tom zawiera również przegląd nowości regionalnych, wydanych w latach 2011-1012, recenzje kilku istotnych dla historii regionu i edytowanych w ostatnim czasie publikacji, sprawozdanie z działalność Muzeum za lata 2011-2012 oraz obszerną biobibliografię (autorstwa Grażyny Szpulak) poświęconą życiu i twórczości znanego i cenionego poety Jana Kulki.