Na wspólną nutę

Autor: 
Barbara Prasał
nuta1.jpg

W piątek 20 czerwca pod-woje remontowanego pałacu w Gorzanowie otworzyły się dla wykonawców i słuchaczy koncertu muzyki ludowej. Dzięki uprzejmości właścicieli tego niezwykłego obiektu, Alicji Siatki i Marka Haisiga, na zamkowym dziedzińcu zaprezentowały się zespoły muzyczne z okolicznych szkół. Koncert zorganizowany został w ramach projektu „Na wspólną nutę”, dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Najważniejsze cele tego przedsięwzięcia to: promowanie muzyki ludowej wśród dzieci i młodzieży, integrowanie społeczności lokalnej i ukazywanie piękna atrakcyjnych miejsc Ziemi Kłodzkiej. Koordynatorem projektu jest Renata Fiałkowska-Duma, a patronat honorowy nad koncertem objęła burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma. Za organizacyjną stronę imprezy odpowiadała w głównej mierze Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Bystrzycy Kłodzkiej, ponieważ występy w ramach projektu złożyły się jednocześnie na „Koncert dla Przyjaciół”, który urządzany jest rokrocznie jako forma podziękowania dobroczyńcom i sympatykom placówki.
Mimo kapryśnej pogody na pałacowym dziedzińcu od godziny 17.00 rozbrzmiewały pieśni i tańce ludowe oraz stylizowane, w tradycyjnych i nowoczesnych opracowaniach. Koncert rozpoczął się polonezem w interpretacji Aleksandry, Stanisława i Grzegorza Tarchałów; do muzyki Wojciecha Kilara tańczyła grupa uczniów z miejscowej szkoły podstawowej. Następnie zespoły wokalno-instrumentalne z Gimnazjum nr 2 w Wilkanowie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej i Szkoły Podstawowej w Gorzanowie prezentowały – raz w słońcu, raz w deszczu – popularne pieśni ludowe. W programie koncertu znalazły się również występy akordeonisty Jakuba Siusty z PSM I st. w Kłodzku i zespołu fletowego z bystrzyckiej szkoły. Wiązankę melodii węgierskich wykonał brawurowo duet skrzypcowo-akordeonowy w składzie: Grzegorz i Stanisław Tarchałowie. Z bogatym repertuarem wystąpiły Chór i Dziewczęcy Zespół Wokalny z PSM w Bystrzycy Kłodzkiej pod kierunkiem Renaty Fiałkowskiej-Dumy. W tej części koncertu licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać melodii nie tylko polskich, ale także czeskich czy macedońskich. Efektownym zwieńczeniem całości było zbiorowe wykonanie tańców narodowych, których aranżacje przygotował Tadeusz Piotrowski. W interpretacji dzieci i młodzieży polonez, krakowiak, mazur, kujawiak i oberek brzmiały wyjątkowo wdzięcznie i świeżo. Dzięki muzyce w zamkniętej przestrzeni dziedzińca wytworzyła się atmosfera otwartości i swojskości, której dopełnienie stanowiły specjały przygotowane przez miejscowe gospodynie.
Koncert „Na wspólną nutę” znakomicie wpisał się w Rok Oskara Kolberga.
W całym kraju odbywają się imprezy mające na celu upamiętnienie tego XIX-wiecznego etnografa, który przemierzył setki kilometrów, dokumentując życie polskiej wsi. Organizatorzy koncertu w Gorzanowie – wierni idei Kolberga – starali się ukazać bezcenną wartość kultury ludowej.

Wydania: