Międzylesie - Twój pomysł na kulturę - inicjatywy już wybrane
Pierwsza część zadania „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne” już za nami! W ogłoszonym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury konkursie „Międzylesie – Twój pomysł na kulturę” mieszkańcy gminy Międzylesie zgłosili łącznie 16 projektów. Podczas publicznej prezentacji pomysłów, na posiedzeniu Komisji oceniającej oraz w toku późniejszych konsultacji wybrano 6 różnorodnych inicjatyw. Będą one realizowane w różnych miejscach, głównie w Międzylesiu, ale też we wsi Gajnik. Istotne było, żeby każdy z mieszkańców bez względu na płeć, wiek czy miejsce zamieszkania, mógł znaleźć w nich coś dla siebie oraz żeby odpowiadały one na potrzeby i zainteresowania mieszkańców gminy. Druga część zadania będzie polegała na realizacji tych oddolnych inicjatyw w okresie od sierpnia do listopada 2014 r.
Działania MGOK w Międzylesiu wspólnie z autorami inicjatyw rozpocznie już 5 września Flash Mobem „MiędzyLudźmiLesie” i kinem letnim „Klub filmowy pod chmurką”. Projekt będzie polegał na tym, że o umówionej godzinie wszyscy chętni ustawią się wzdłuż głównej ulicy Międzylesia lub też wokół fontanny i będą trzymać w uniesionych rękach gałęzie drzew, stając się „żywym drzewem”. Akcja nawiązuje do nazwy Międzylesie i do herbu miasta. Wśród „żywych drzew” spacerował będzie wycięty z kartonu, pomalowany na czerwono herbowy wilk niesiony przez dwie osoby. Akcja ma być zarejestrowana na filmie i na zdjęciach, przyczyniając się w ten sposób do promocji miasta. Inicjatywa „Klub filmowy pod chmurką” 5-6 września, przewiduje projekcję 4 filmów (2 w piątek i 2 w sobotę) na świeżym powietrzu w wyśmienitym historycznym klimacie, na dziedzińcu zamkowym w Międzylesiu. Po projekcjach filmów odbędą się spotkania dyskusyjne, a po zakończeniu wydarzenia zorganizowana zostanie wystawa fotograficzna.
W sobotę 6 września rozpocznie się również projekt „Bierz kijki i ruszaj z nami – poznaj piękno naszej Gminy”. Zakłada on przeprowadzenie wykładów i warsztatów Nordic Walking dla grupy 15-25 osób. Uczestnicy zostaną przeszkoleni w zakresie prawidłowej techniki marszu z kijkami przez certyfikowanego instruktora. Będą mieli możliwość brania udziału w warsztatach, wędrówkach i wykładach. Projekt zakończy się zawodami.
Również na początku września rozpocznie swoją działalność „Klub Miłośników Tańca”. Przedsięwzięcie będzie polegało na przeprowadzeniu warsztatów tanecznych, raz w tygodniu przez dwa miesiące. W czasie zajęć uczestnicy będą poznawać polskie tańce narodowe oraz wybrane tańce towarzyskie. Zajęcia prowadził będzie autor projektu oraz zaproszony instruktor tańca. Odbędą się również dwa spotkania warsztatowe z krawcową, która nauczy uczestników jak samodzielnie uszyć elementy strojów do tańca. Działania zakończą się pokazem tanecznym i prezentacją multimedialną.
We wrześniu powstanie również „Klub inicjatyw twórczych”. Będzie to cykl wydarzeń artystyczno-kulturalnych mających za zadanie zaspokojenie i realizację potrzeb twórczych młodzieży i osób dorosłych. Odbywać się będą:
1. warsztaty artystyczne dla młodzieży - warsztaty poetyckie,- warsztaty tworzenia biżuterii artystycznej i rękodzieła za pomocą sztuki artystycznego wiązania węzłów (makramy), - warsztaty muzyczne – gry i robienia bębnów, - warsztaty plastyczne - malowania farbami olejnymi na szkle. 2. Warsztaty dla osób dorosłych: - warsztaty carvingowe, polegające na nauce artystycznego dekorowania gotowych potraw. 3. Cykl spotkań „Projekcje i podróże": - 2 spotkania z podróżnikami oraz prezentacje multimedialne, - spotkanie i wycieczka „Wieś – WIDMO – Czerwony Strumień”.
Działania będą się odbywać cyklicznie kilka razy w tygodniu od września do października w sali Ośrodka Kultury w Międzylesiu, natomiast spotkania „Projekcje i podróże” odbędą się w świetlicy w Gajniku. Inicjatywa zakończy się wystawą zdjęć.
Ostatnia inicjatywa „Guda Obend czyli tradycja w nowej odsłonie” polega na przygotowaniu i wydaniu drukiem kalendarza na rok 2015 w formie zeszytowej, wzorując się na archiwalnych egz. kalendarza „Guda Obend”. Kalendarz obok części chronologicznej zawiera również część informacyjną. Ma za zadanie zainteresować mieszkańców publikacją oraz pobudzić do aktywnego udziału w edycji kolejnych roczników kalendarza poprzez dostarczenie pomysłów na tematykę części informacyjnej.
Na zakończenie, pod koniec października MGOK w Międzylesiu zorganizuje spotkanie podsumowujące, na którym autorzy inicjatyw zaprezentują rezultaty przeprowadzonych działań. Autorom i uczestnikom wręczone zostaną drobne gadżety i dyplomy w ramach podziękowań. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału we wszystkich planowanych wydarzeniach. Zapisy i informacje w MGOK w Międzylesiu: tel. 74 812 63 43 e-mail: mgok.miedzylesie@op.pl oraz www.mgok.eu/projekty/dom-kultury-plus. Na wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu WSTĘP WOLNY. Wydarzenie objęte jest patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Międzylesie.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu – Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014.