Sawanna Afrykańska
Żeby zobaczyć sawannę wcale nie trzeba jechać do Afryki. Namiastkę afrykańskiego krajobrazu można zobaczyć w Górach Stołowych, w pobliżu Łężyc Górnych. Wprawdzie nie hasają tutaj nosorożce czy żyrafy, ale zobaczymy obszerną górską łąkę ozdobioną porozrzucanymi wszędzie pojedynczymi skałkami.
Sawanna Afrykańska to rozległa łąka o stepowym charakterze położona
w środkowej części Gór Stołowych. Inna jej nazwa to Łężyckie Skałki. Łąki leżą na wysokości ok. 740-780 m n.p.m. u podnóża Narożnika, na południowy zachód od Lisiej Przełęczy, w pobliżu przysiółka Łężyce Górne (Łężno). Egzotykę tego miejsca stwarzają rzadko rozrzucone skałki oraz pojedyncze drzewa. Ukształtowanie terenu daje wrażenie, że trawy sięgają daleko po horyzont. Piaskowcowe skałki mają wysokość 2-4 metrów i posiadają ten sam rodowód co skały Szczelińca Wielkiego. Pozostały po erozji i wietrzeniu górnego poziomu piaskowca Gór Stołowych w okresie miocenu i oligocenu. Od wiosny do jesieni na łące spotkamy wiele górskich roślin – rosną tu m.in. pełnik europejski, dziewięćsił bezłodygowy, arnika górska, ciemiężyca zielona, różne gatunki storczyków. Wieczorami można natknąć się na spore stada jeleni. Oficjalna nazwa tego miejsca to Łężyckie Skałki. Sawanna Afrykańska jest potoczną nazwą, użytą po raz pierwszy przez geografa Wojciecha Walczaka w latach 60. XX w.
Sawannę Afrykańską łatwo odnaleźć. W pobliżu przebiega droga z Karłowa do Łężyc. Od Lisiej Przełęczy prowadzi tutaj zielony szlak turystyczny, którym dalej można wędrować przez Darnkowskie Wzgórza do Kulina i Lewina Kłodzkiego.