Widziane z Senatu

Autor: 
Senator RP Stanisław Jurcewicz
jurcewicz-w senacie.jpg

* 23 lipca 2014 roku Senator RP Stanisław Jurcewicz, w trakcie 72. Posiedzenia Sejmu, przedstawił w imieniu Senatu projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Celem proponowanych zmian jest dostosowanie obowiązujących obecnie przepisów do postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 marca 2013 r., dotyczącego przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym.
Ustawa dotyczy zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymanego odszkodowania za powstałą szkodę lub zadośćuczynienia za krzywdę przyznawanego pracownikom przez układy zbiorowe pracy i akty normatywne.

* Oddłużenie konsumenta – zmiany
Senat w dniu 24 lipca 2014 roku, wprowadził 8 poprawek do ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze.
Wprowadzone zmiany regulują zasadę, że głównym celem postępowania upadłościowego wobec osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej jest jej oddłużenie. Interes wierzycieli oraz windykacja, która ma zaspokoić wierzycieli zostają zepchnięte na dalszy tor. Dopuszczono natomiast możliwość ogłoszenia upadłości osoby mającej tylko jednego wierzyciela.
Zmiany mają na celu zredukowanie barier w dostępie do tzw. upadłości konsumenckiej. Przesłanki te zostaną znacząco złagodzone z korzyścią dla konsumentów. Zmianom ulegną przede wszystkim te dotyczące ogłoszenia upadłości.
W obecnie obowiązujących przepisach ogłoszenie upadłości jest niemożliwe, jeśli niewypłacalność dłużnika nie powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Szczególnie utrudniającym ogłaszanie upadłości jest warunek, aby dłużnik nie zaciągał zobowiązań będąc niewypłacalnym. Barierą jest również niedopuszczalność ogłoszenia upadłości osoby, która utraciła pracę z przyczyn leżących po jej stronie lub za jej zgodą. Szczególnie niezrozumiałe jest sankcjonowanie rozwiązywania umów o pracę za porozumieniem stron.
Podsumowując, w myśl ustawy, najważniejsze znaczenie dla społeczeństwa i gospodarki ma oddłużenie konsumentów i umożliwienie im ponownej, niezakłóconej działalności zarobkowej. Obecnie konsumenci, którzy mają długi, a nie kwalifikują się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, najczęściej w celu ucieczki przed egzekucją zaprzestają działalności zarobkowej albo przechodzą do „szarej strefy”. Takie zachowanie jest niekorzystne zarówno dla konsumentów, jak i dla gospodarki. Dlatego ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze ma ułatwić obywatelom (konsumentom) funkcjonowanie w warunkach gospodarki rynkowej, jednocześnie chroniąc ich przed jej negatywnymi skutkami w zakresie niewypłacalności.

Wydania: