Kondycja, zdrowie.... tym razem: Aktywność fizyczna kontra kalorie...

Autor: 
Magdalena Litwin

Jeśli odżywiamy się prawidłowo, to powinniśmy całkowicie pokryć zapotrzebowanie organizmu na energię oraz wszystkie składniki odżywcze potrzebne do życia, rozwoju i zachowania zdrowia. Intensywność przemiany materii jest różna w zależności od wielu czynników, np. płci, wieku, masy ciała, stanów fizjologicznych, wzrostu, klimatu i innych. Zakłada się, że młody mężczyzna wykonujący lekką pracę powinien dostarczyć organizmowi ok. 2400 kalorii na dobę
i - odpowiednio kobieta - ok. 2100 kalorii na dobę. Przy umiarkowanie ciężkiej pracy należałoby doliczyć 600 kalorii, a przy ciężkiej 1200 kalorii. Z wiekiem zapotrzebowanie energetyczne zmniejsza się niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Od 25. do 65. roku życia zmniejszenie wynosi 400 kalorii na dobę. Nawet nieznaczne przekroczenie spożywanych pokarmów w stosunku do zapotrzebowania systematycznie powiększa masę ciała. Na przykład 100 kcal codziennie ponad normę powoduje w ciągu miesiąca przyrost masy ciała o ok. 450 g., a po roku ponad 5 kg. 100 kcal to przykładowo 2 łyżeczki cukru lub mała kromka chleba cienko posmarowana masłem. Warto zatem pamiętać, że naszym sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kaloriami jest ruch. Porównajmy zatem ile energii możemy spalić podczas wykonywania różnych czynności:
- wchodząc przez godzinę po schodach spalimy 1100 kcal,
- schodząc - 364 kcal;
- biegając z prędkością ok. 8,5 km/godz. - spalimy 570 kcal,
- pływając przez godzinę - spalimy 500 kcal,
- szybko maszerując - 300 kcal,
- wykonując intensywne ćwiczenia fizyczne - spalamy 450 - 600 kcal,
- przy lekkich ćwiczeniach - 170 do 290 kcal.
Warto pamiętać, że energię wydatkujemy cały czas, także odpoczywając.
I tak np.
- leżąc spalamy 77 kcal na godzinę,
- siedząc - 100 kcal,
- głośno czytając - 105 kcal,
- śpiewając - 122 kcal,
- robiąc na drutach - 116 kcal,
- ubierając się lub rozbierając - 118 kcal,
- zmywając naczynia lub prasując - 144 kcal.
Warto również pamiętać, że spalanie kalorii nie jest równoznaczne z kształtowaniem sylwetki, czyli rzeźbieniem mięśni. Jeśli oprócz utraty masy ciała interesuje nas ujędrnianie i wzmacnianie określonych partii ciała – należy wybrać rodzaj aktywności fizycznej ukierunkowany na kształtowanie całej sylwetki bądź żądanych partii.

Wydania: