Wspólna Moc! Polanica pokona przemoc!

Autor: 
Mirosław Awiżeń

Pod takim właśnie hasłem kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Polanicy Zdroju p. Mariusz Winiarz zaprosił na debatę poświęconą tematowi pomocy i och-rony ofiar przemocy w rodzinie. Debata odbyła się 7 października 2014 r. w Teatrze Zdrojowym - Centrum Kultury i Promocji w Polanicy Zdroju.
Prelegentami byli certyfikowani superwizorzy, pp. Tadeusz Ciesiółka, Marek Prejzner (w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie), Michał Trojnar - psychoterapeuta, Mariusz Winiarz - koordynator projektu.
Ciekawym elementem dyskusji okazał się temat: „Mężczyźni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet” o tyle ciekawy, a nawet rzekłbym - niezwykły - bo to właśnie mężczyźni „przyznawali się” że są „agresorami” i mówili o tym, jak z takimi agresorami można walczyć.
W rozmowach kuluarowych (a także i na samej sali) wyraźnie mówiło się
o tym, że prawo to my mamy dobre, nawet lepsze niż proponuje Unia Europejska, ale już z realizacją tego prawa jest u nas niedobrze. Brak systematycznej ciągłości działań, brak odpowiedniej ilości ośrodków ... ale i tak jest lepiej, o wiele lepiej niż było to np. 10 lat temu - mówi p. Tadeusz Ciesiółka. A p. Mariusz Winiarz z autentyczną troską mówi: jak tu walczyć z przemocą, kiedy nawet tak trudno usunąć agresora z lokalu wspólnego...
Na spotkaniu byli i komendanci Policji: komendant Powiatowy p. Andrzej Sidorowicz-Radzikowski oraz komendant Rejonu w Polanicy Zdroju p. Robert Górak. To Policja zakłada „Niebieskie Karty”. Jedno jest pewne: poszkodowana powinna zgłosić fakt przemocy w rodzinie do „swojego” dzielnicowego, a ten zajmie się sprawą zgodnie z kompetencjami. Na początek do psychologa policyjnego który podejmie decyzję o dalszym działaniu.

Wydania: