W Stowarzyszeniu siła i nadzieja

Autor: 
D. Chmielarz
SON1.jpg

Walentynkowe spotkanie członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Szczytnej było także spotkaniem rocznicowym, bowiem SON działa
w mieście już 20 lat. Jego założycielem i pierwszym przewodniczącym Koła (18. 02.1995 r.) był Aleksander Szymański, który z funkcji zrezygnował, z powodu choroby, w 2001 r. Przez krótki czas zastępowała go Barbara Roźniakowska, dyrektor OPS w Szczytnej, a w 2002 r. prezesem Stowarzyszenia została Maria Kowara. I tak jest do dzisiaj.
Trudno spamiętać, ilu członków Zarządu zmieniło się w międzyczasie, wiadomo jednak na pewno, że od początku są w nim dwie panie, właśnie M. Kowara i Janina Rusin. Stowarzyszenie zrzeszało mieszkańców Szczytnej, Dusznik- Zdroju, Polanicy- Zdroju i kilku innych ościennych miejscowości. Liczba jego członków była różna - od 189 w 2010 r. do 43 w roku bieżącym. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta, PCPR-em w Kłodzku, instytucjami zajmującymi się organizacją wypoczynku i transportem działalność SON była imponująca; od 2002 r. zorganizowano około 25 spotkań towarzyskich z różnych okazji, około 20 wyjazdów na wczasy- głównie nad morze - ponad 10 wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, około 20 wyjazdów kulturalno- rozrywkowo- turystycznych: kino, teatr, opera, wody termalne, zwiedzanie znanych i atrakcyjnych miejsc. Dla wielu osób były to jedyne możliwości, by wyjechać, zobaczyć wreszcie morze czy prawdziwe góry. Tym bardziej, że np. wyjazdy rehabilitacyjne były początkowo dofinansowywane przez PCPR i zainteresowanych nie kosztowały wiele. Gdy ta możliwość się skończyła, ograniczenia finansowe spowodowały konieczność rezygnacji z nich.
Obecnie coraz trudniej o chętnych na wyjazdy poza powiat, ale – zgodnie z powiedzeniem - fantazja w członkach SON nie zginęła. Gdy się spotkają, zabawa jest doskonała. I o to w tym wszystkim chodzi!

Wydania: