Dzień Akordeonu za nami

Autor: 
Liliana Stopka
Foto: 
Mieczysław Krombach
akor1.jpg
akor2.jpg

Tegoroczna idea „Polsko-Czeski Dialog Akordeonowy” pozwoliła dużej grupie dzieci i młodzieży z Kłodzka i Nachodu na tworzenie dzieł plastycznych podczas sluchania muzyki akordeonowej na przedpołudniowych warsztatach plastycznych, a grupie akordeonistów pozwolila na przygotowanie podkładu muzycznego do piosenek Pije Kuba do Jakuba oraz Szła dzieweczka. Obie piosenki zostały zaśpiewane w języku polskim i czeskim. Ciekawym odkryciem dla nas i dla naszych sasiadów było to, że my śpiewamy piosenkę Szła dzieweczka w formie walczyka, a Czesi w formie polki.
Z młodych solistów zaprezentowali się uczniowie: Michal Matoulek, Hubert Capaja, Andrzej Opaliński oraz absolwent mojej klasy z roku 2013 Tomasz Brusinski – obecnie student II roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Gwiazdą wieczoru był Wiesław Prządka – akordeonista i bandoneonista. Artysta wraz ze swoim zespołem oczarował publiczność wykonaniami tang argentyńskich, walczyków francuskich i wiązanką melodii Georga Gershwina. Koncert zakończyl się nieustajacą owacją publiczności.
Po koncercie wielu słuchaczy zwracało się do mnie z podziękowaniami i prośbą o organizowanie koncertów z muzyką akordeonową CZĘŚCIEJ, więc już dziś zapowiadam koncert polsko-niemiecki, który odbędzie się w ostatnią sobotę czerwca. Do miłego zobaczenia.

Wydania: