Stało się Słowo/Stalo se Slovo. Opera-oratorium w Kłodzku

Autor: 
Janusz Laska

Dzięki staraniom Ewy Żurakowskiej oraz osób związanych z Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego będziemy mogli usłyszeć i obejrzeć w Kłodzku operę-oratorium „Stało się Słowo/Stalo se Slovo.” Na podstawie motywów średniowiecznych powstał spektakl, który z powodzeniem prezentują czescy artyści od maja ubiegłego roku (prapremiera 17 maja 2014 r.). Kompozytorem dzieła jest Jan Fiala, autorem libretta redemptorysta ksiądz Piotr Beneš, a całość reżyseruje Mlada Kyovská Šerých. Materiały promujące utwór zwracają uwagę na wiele ważnych walorów tej opery-oratorium:
“Stało się Słowo jest napisane według średniowiecznych wzorców form dramatycznych, połączonych z motywami liturgicznymi. Na treść składają się elementy Drogi Krzyżowej, Zmartwychwstania (Rezurekcji), są wprowadzone, obok postaci historycznych i biblijnych Starego i Nowego Testamentu, postacie dramatyczne. Oprócz Chrystusa, Apostołów, Piłata, Marii Magdaleny, Aniołów jest też Ewa, postać Diabła i Śmierć.
Występuje typowa dla średniowiecznej estetyki postać komentatora - Narratora. Forma średniowiecznego pasyjnego widowiska  liturgicznego przeplata się tutaj ze współczesną inscenizacją teatru muzycznego. Oprócz tradycyjnej orkiestry symfonicznej usłyszymy na przykład elektryczną gitarę. Opera realizuje odwieczną konwencję konfrontacji tradycji z teraźniejszością.”
Jan Fiala – STAŁO SIĘ SŁOWO/STALO SE SLOVO opera-oratorium na podstawie motywów średniowiecznych pasyjnych na solistów, chór mieszany, recytatorów, tancerzy, orkiestrę symfoniczną i elektroniczną już 9 kwietnia (czwartek) od 18.30 w CKCh w Kłodzku.
Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny.

Wydania: