XVIII Kłodzki Festiwal Muzyczny Gitariada - 8-12.04.2015

Autor: 
inf.wł.
Krzyssztof Meisinger.jpg

Kłodzka „Gitariada” to najstarszy festiwal muzyczny w Kłodzku. Pomysłodawcą i jego organizatorem jest Witold Kozakowski, gitarzysta i pedagog, nauczyciel gry na gitarze w szkołach muzycznych w Kłodzku i Bystrzycy Kłodzkiej.
W ramach Festiwalu w Kłodzku wystąpiło wielu polskich wirtuozów gitarowego gryfu, m.in. Krzysztof Pełech, Łukasz Kuropaczewski, Janusz Strobel, Jarosław Śmietana, Marek Napiórkowski, Krzysztof Ścierański i wielu, wielu innych. Od drugiej edycji „Gitariady” tj. od roku 1999 w ramach festiwalu realizowany jest - przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku - Dolnośląski Konkurs Gitarowy z udziałem młodych gitarzystów z całej Polski. Nagroda Główną w tym konkursie jest gitara klasyczna, wartości kilku tysięcy złotych, fundowana od kilkunastu lat przez „Interton Classic” w Gdyni. W jury tego konkursu zasiadają najwybitniejsi gitarzyści i pedagodzy, często wykładowcy wyższych uczelni muzycznych.
W tym roku Festiwal rozpocznie się w Radkowie od koncertu Julii Rybczyńskiej z klasy gitary Agnieszki Kozakowskiej oraz Jakuba Jakubczaka z klasy gitary Witolda Kozakowskiego - uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu. Julia i Kuba tworzą także duet pod wdzięczną nazwą „Duo Nuevo”. W repertuarze koncertu m.in. muzyka Astora Piazzolli i Erica Claptona. Tego samego dnia, ale w szkole muzycznej w Bystrzycy Kłodzkiej, z audycją muzyczną pt. „Swego nie znacie… grajmy utwory kompozytorów polskich!” zaprezentuje się gitarzysta i pedagog Krzysztof Nieborak. Pierwszy dzień Festiwalu zakończy koncert uczniów szkół muzycznych powiatu kłodzkiego przygotowujących się do udziału w konkursach gitarowych.
W czwartek, 9 kwietnia, festiwalowy dzień rozpocznie się od koncertu wałbrzyskich uczniów szkoły muzycznej z klas gitary w sali kominkowej noworudzkiej biblioteki. Później, w kłodzkiej szkole muzycznej w koncercie pt. „Pod skrzydłami Mistrza” zaprezentują się uczniowie wybitnego wrocławskiego pedagoga Marka Zielińskiego z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st.: Filip Optołowicz, Piotr Czerniak, Karolina Drozd, Agnieszka Kołodziej, Filip Pokusa. Młodzi artyści są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Wieczorem w Nota Bene Club w Kłodzkim Centrum Kultury premierowy występ kłodzkiego zespołu „Duo T’n’G” w składzie: Grzegorz Krumpolc – gitara i Tomasz Łukaszczyk – akordeon. W programie koncertu pt. „Poszukiwacze zaginionych dźwięków” m.in. opracowania muzyki filmowej czy hity z repertuaru grupy „Gipsy Kings”.
W piątek, 10 kwietnia w sali koncertowej kłodzkiej szkoły muzycznej od rana prezentować się będą uczestnicy XVII Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego. W tym roku weźmie udział blisko 50 solistów i zespołów gitarowych, m.in. z Kamienia Pomorskiego, Elbląga, Warszawy, Poznania, Katowic, Nowego Targu, Głogowa i Wałbrzycha. Występy oceni jury w składzie: prof. Piotr Zaleski (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), prof. Marek Zieliński (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. we Wrocławiu), dr Bartłomiej Marusik (Akademia Muzyczna w Poznaniu). Równolegle na parterze szkoły muzycznej odbędzie się całodniowa wystawa gitar klasycznych i akcesoriów gitarowych zorganizowana przez „Interton Classic” – sponsora głównego nagród w konkursie gitarowym. Właściciele lutniczych gitar klasycznych będą mogli skorzystać z porad lutniczych Tomasza Dreja, lutnika z Kielc, który specjalizuje się w tworzeniu gitar klasycznych na zamówienie. W piątek w Hotelu Korona w Kłodzku przy ul. Noworudzkiej wielkie wydarzenie muzyczne: GITAROWA NOC W KORONIE z udziałem jazzowego duetu Aleksandry I Wojciecha Lipińskich oraz Piotra „Restka” Resteckiego polskiego mistrza gitary fingerstyle. Wstęp na ten koncert, dzięki sponsorom, jest bezpłatny. W sobotę oprócz dalszej części Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego, część edukacyjna – wykłady i prelekcje a po południu najważniejszy koncert „Gitariady”: KONCERT NADZWYCZAJNY pt. „SOLEDAD” z udziałem wirtuoza gitary klasycznej ale i dyrygenta KRZYSZTOFA MEISINGERA i orkiestry kameralnej CAPELLA BYDGOSTIENSIS. W programie m.in. Morricone i Piazzolla. Koncert tych wybitnych muzyków poprzedzi występ laureatów Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego. Dzięki finansowemu wsparciu ze strony Urzędu Miasta Kłodzka, wstęp na ten koncert jest dla wszystkich zainteresowanych bezpłatny. Ostatnim akcentem festiwalowym będzie koncert w niedzielę w Dworku Chopina w Dusznikach z udziałem duetu gitarowego Domas/Voyo (Dominik Mas i Wojciech Radziejewski). Wykonaniu gitarzystów usłyszymy muzykę od Chopina do Jacksona.
Instytucje współorganizujące XVIII Kłodzki Festiwal Muzyczny GITARIADA: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Kłodzkie Centrum Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej, Biblioteka Miejska w Nowej Rudzie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radków. Festiwal posiada swój profil na portalu społecznościowym Facebook: www.faceboook.com/Kłodzki-Festiwal-Muzyczny-Gitariada
Kontakt z dyrektorem artystycznym i organizacyjnym Festiwalu: gitariada@o2.pl

Wydania: