Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

POWIETRZE
W uzdrowiskach na Ziemi Kłodzkiej dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych lub docelowych poziomów czystości powietrza – tak wynika z raportu Fundacji Klient Earth „Ocena powietrza w Polsce”, przygotowanego na podstawie danych Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wygląda na to, że warunki lecznictwa w tychże kurortach, to wielki…znak zapytania.
SPADEK
Krzysztof Gospodarek – syn zmarłej artystki Violetty Villas otrzyma cały jej majątek, tak ostatecznie zdecydował Sąd Okręgowy w Świdnicy. Przypomnijmy: proces cywilny dotyczył kwestii dziedziczenia spadku po Villas, która to w testamencie majątek przepisała swojej opiekunce Elżbiecie B. w zamian za dożywotnią opiekę. Summa summarum syn artystki podważył treść testamentu i wygrał. Gospodarek obiecuje, że w lewińskim domu Violetty Villas urządzi muzeum upamiętniające matkę. Oby na obietnicach się nie skończyło…
POMYSŁY
Burmistrz Dusznik Zdroju – Piotr Lewandowski, to niewątpliwie skarbnica pomysłów. Młody włodarz myśli o amfiteatrze w Parku Zdrojowym na 2,5 tysiąca osób, a także o rozbudowie tras biathlonowych na Jamrozowej Polanie, które mają kosztować ponad 6 mln zł. Modernizacja przewiduje wyburzenie budynku sędziowskiego (powstał on w 2010 roku!) i postawienie w tym miejscu trybun na około 2 tysiące miejsc. To nie wszystko, w planach jest również budowa banku śniegu – miejsca, w którym w razie złych warunków pogodowych, można przechowywać śnieg nawet przez rok. Jak mawiał Wyspiański: „teatr mój widzę ogromny”...
WERSALKA
Funkcjonariusze policji w trakcie czynności związanych z przeszukaniem mieszkania 40-letniej mieszkanki Dusznik Zdroju znaleźli w jej wersalce broń palną oraz dwa magazynki. Białogłowa tłumaczy, że broń dostała od krewnego, który kupił ją w Niemczech. Rzecz jasna pani nie posiada odpowiedniego zezwolenia. Swoją drogą, jak już „troskliwy” krewny kupuje broń i daje w prezencie, powinien zadbać również o zezwolenie. Bez komentarza.
WIZYTACJA
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju wizytowali eksperci z Banku Światowego. Goście na podstawie zgromadzonej w muzeum archiwalnej dokumentacji fotograficznej zapoznali się ze stratami powodziowymi na terenie Ziemi Kłodzkiej, spowodowanymi wylewami rzek w 1997 i 1998 r. Muzeum Papiernictwa mocno ucierpiało podczas lipcowej powodzi w 1998 roku – woda zalała dolną kondygnację papierni niszcząc m.in.: czerpalnię, drukarnię, magazyny. Podmyte zostały również fundamenty obiektu. Wizyta ekspertów z Banku Światowego nie była przypadkowa – w ramach programu przeciwpowodziowego na Ziemi Kłodzkiej ma powstać szereg obiektów hydrotechnicznych zabezpieczających obszar powiatu kłodzkiego przed wylewami rzek. Planuje się budowę kilku zbiorników przeciwpowodziowych m.in.: w Boboszowie, Szalejowie Dolnym, Roztokach Bystrzyckich. Wzdłuż niektórych rzek powstaną nowe wały przeciwpowodziowe, zbiorniki przepływowe. Wow.
PLECAK
21-latek, którego zatrzymała policja w Kudowie Zdroju (dziwne nerwowe zachowanie wzbudziło czujność policjantów), posiadał w plecaku około 100 porcji handlowych marihuany. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Grozi mu do 3 lat więzienia. Jak widać, w plecaku można nosić różne rzeczy.
PEŁNOMOCNIK
Władze Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wałbrzyskim wyłoniły nowego pełnomocnika tej partii w Kłodzku. Funkcję pełnomocnika PiS będzie teraz pełnił Grzegorz Kogut. Kogut jest też szefem Stowarzyszenia Handlowców i Przedsiębiorców Ziemi Kłodzkiej.
KURNIK
Do kurnika znajdującego się przy ulicy Łąkowej w Kłodzku włamał się 30-latek wraz ze swoim kolegą i…ukradli z niego pięć kur oraz głośnik! Panowie nie zdążyli ugotować rosołku i oznajmić o tym wydarzeniu przez głośnik, bo zatrzymała ich policja z wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.
NARKOTESTY
Urząd Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej zakupił dla policji narkotesty do identyfikacji środków odurzających i substancji psychotropowych. Narkotesty wykrywają najczęściej używane substancje takie jak: marihuana, amfetamina. Policja otrzymała również projektor do komputera, który posłuży w działalności profilaktycznej skierowanej do najmłodszych mieszkańców. Gratulacje!
PAŁACE
W tym roku wrocławski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych wystawi na sprzedaż prawie 50 rezydencji arystokratycznych. Wśród nich są obiekty z powiatu kłodzkiego – pałac w Ławicy i Ołdrzychowicach Kłodzkich. Rewelacja, kolejne obiekty, które dzięki nowym właścicielom popadną w kompletną ruinę.
REKTORZY
W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju odbyła się Konferencja Rektorów Uniwersytetów Śląskich. Organizatorami byli: Uniwersytet Wrocławski, Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz Muzeum Papiernictwa.
Tematyką spotkania była współpraca polsko-czeska a polskie samorządy i uczelnie wyższe. Dyskutowano o udziale uczelni w tworzeniu i realizacji programów Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej, na temat uczelni wyższych w programach współpracy województwa dolnośląskiego z miastami czeskimi, a także o edukacji polsko-czeskiej współpracy transgranicznej.
PIJALNIA
W budynku Pijalni Wód Mineralnych, w Polanicy Zdroju doszło do pożaru - przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej. Na miejsce zdarzenia przyjechały jednostki straży pożarnej z Kłodzka, Polanicy Zdroju oraz Szczytnej. Przybyła również policja. Na szczęście nie doszło do poważniejszych strat.
HIPOTEKA
Były burmistrz Kłodzka na miesiąc przed drugą turą wyborów samorządowych zaciągnął zobowiązanie, a pod hipotekę zastawił m.in.: budynki przy ulicy Korytowskiej, w których to od 1997 r. mieszkają powodzianie. „Manewr” burmistrza pozwolił na zasilenie miejskiej kasy o 7, 4 mln zł – pieniądze miały zostać przeznaczone na spłatę zobowiązań z poprzednich lat oraz na bieżące wydatki. Mieszkańcy nic o tym nie wiedzieli, teraz nie mogą wykupić mieszkań na własność. Boją się również tego, że jak gmina nie będzie spłacać leasingu, to bank przejmie nieruchomości.
Michał Piszko uspokaja, cyt: „póki jestem burmistrzem zrobię wszystko, by spłacać zobowiązania (…) Ponadto poproszę radnych, aby unieważnili uchwałę dającą władzy samorządowej takie możliwości”. Uff.
INWESTOR
Firma Framo Morat zainwestuje ponad 10 mln. zł na terenie wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej w Nowej Rudzie. Niemiecki przedsiębiorca, który zajmuje się m.in.: produkcją przekładni mechanicznych zatrudni co najmniej 40 osób. Gratulacje!
CENTRUM
Uroczyście otwarto Centrum Integracji Społeczno-Kulturalnej w Starym Wielisławiu. Placówka posiada świetlicę, bibliotekę oraz siedzibę OSP.
Wójt gminy Kłodzko – Stanisław Longawa w swoim przemówieniu podkreślał, że nowy obiekt społeczno-kulturalny, to przede wszystkim inwestycja, która będzie owocowała w przyszłości. Nic dodać, nic ująć.
KUCHNIA
Programy typu: „Top Chef”, czy „Hells Kitchen” zagościły w telewizji na dobre. Obecnie każdy gotuje, chce mieć restaurację i być wielkim szefem kuchni, jak właściciel jedynej w Polsce gwiaz-dki Michalin – Wojciech Modesta Amaro. Dla tegoż właśnie celebryty miała przyjemność przyrządzać potrawę duszniczanka Anna Niedziałkowska, która pokazywała swoje kulinarne umiejętności w programie Polsatu - „Top Chef”. Teraz zaś jako szefowa kuchni Hotelu Fryderyk wraz z innym szefem kuchni - Arturem Augustyńskim prowadziła warsztaty kulinarne.
Specjalnym gościem, który przywdział fartuch kucharza był burmistrz miasta - Piotr Lewandowski. Kto wie, być może włodarz pokusi się o występ w następnej edycji „Top Chef”.
UNESCO
W dusznickim młynie papierniczym odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, a Rucni papirna Velke Losiny a.s. z Republiki Czeskiej. Obydwie instytucje zarządzają papierniczymi młynami, które są świadectwem wagi dawnego papiernictwa na terenie Sudetów. Niegdyś w całym paśmie gór działało około 50 młynów papierniczych, do dziś pozostały tylko dwa, które mają szansę zostać wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie główny powód podpisanego w Dusznikach Zdroju porozumienia.
Ponadto strony zadeklarowały wzajemną współpracę w zakresie wymiany wzajemnych doświadczeń oraz wzajemnej promocji. Życzymy powodzenia!
WIARYGODNA
Zespół Szkół Społecznych w Kudowie Zdroju - Społeczna Szkoła Podstawowa oraz Zespół Szkół Publicznych im. Jana Pawła II - Szkoła Podstawowa nr 2 w Kudowie Zdroju, jak i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy z Monte Casino w Polanicy Zdroju, zostały wyróżnione w Ogólnopolskim Programie Wiarygodna Szkoła.
Tym samym dołączyły do rankingu najlepszych szkół w całym powiecie. Gratulacje!
IZBA
Członkowie Izby Przemysłowo - Handlowej z Magdeburga gościli w kilku uzdrowiskach na Ziemi Kłodzkiej m.in.: w Polanicy Zdroju. Celem wizyty siedmioosobowej grupy było pogłębienie współpracy z przedsiębiorcami z Ziemi Kłodzkiej. Bardzo ciekawe…

Wydania: